Strona główna 0_Slider Kolejny cenny dokument wraca do Kościoła Pokoju

Kolejny cenny dokument wraca do Kościoła Pokoju

0

Niezwykle cenne archiwum świdnickiego Kościoła Pokoju wzbogaciło się o kolejny dokument. W minioną sobotę na platformie aukcyjnej e-bay został wylicytowany dokument z 1720 roku.

Zdjęcie z platformy aukcyjnej e-bay

Pierwszy informację o zakupie podał Świdnicki Portal Historyczny. Dokument, który został wylicytowany za 278,87 euro, na sprzedaż został wystawiony przez prywatną osobę z Wiednia. „Zarejestrowane dochody i wydatki z Kościoła ewangelickiego Trójcy Świętej w Schweidnitz – dzielnica Trinitatis – Anno 1720” to księga rachunkowa, licząca 21 kart. Parafia ewangelicko-augsburska w Świdnicy potwierdza, że dokument trafi do archiwum Kościoła Pokoju. Księgi, rękopisy i muzykalia ze świdnickiej świątyni mają bezcenną wartość. Udało się ocalić większość zbioru, gromadzonego od ponad 350 lat. Nad ich konserwacją i cyfrowym udostępnianiem czuwa Stephan Aderhold. Stale trwa poszukiwanie brakujących ksiąg i dokumentów, wiele z nich wraca dzięki darczyńcom z całej Europy.

Wszystkie dzieła trafiają do nowoczesnych, klimatyzowanych pomieszczeń biblioteki w dawnej plebanii na placu Pokoju i sukcesywnie są przez doktora Aderholda archiwizowane i digitalizowane. Ambicją naukowca, który swoje życie związał ze Świdnicą, jest stworzenie cyfrowej wersji bezcennych zbiorów Kościoła Pokoju i powszechne ich udostępnienie. Postęp digitalizacji można śledzić na stronie Kościoła.

/asz/

Poprzedni artykułRadosne, chóralne kolędowanie w kościele św. Józefa [FOTO]
Następny artykułMistrzowie parkowania [FOTO]