Strona główna Wydarzenia Kilka porad odnośnie aranżacji małych lub wąskich kuchni

Kilka porad odnośnie aranżacji małych lub wąskich kuchni

1

Problemem wielu osób jest mała lub wąska kuchnia w mieszkaniu. Często jest to też jedyna przeszkoda, aby mieszkanie było kompletnie wykończone i komfortowo użytkowane. Jeśli zatem nie mamy możliwości przebudowy mieszkania lub wydzielenia dodatkowego miejsca warto wykonać taką kuchnię w określony sposób. Dzięki kilku sztuczkom, trikom i rozwiązaniom, możemy do maksimum wykorzystać miejsce w małej kuchni oraz optycznie ją powiększyć. Możemy też sprawić, że pomieszczenie będzie praktyczne. Jak zatem urządzić małe i wąskie kuchnie oraz o czym należy pamiętać? Wszystkie pomysły prezentujemy poniżej.

Powiększenie samej kuchni poprzez połączenie pomieszczeń
Pierwszym sposobem na urządzanie małej kuchni, które może wydawać się niemożliwe, jest jej powiększenie i nie chodzi tutaj o przebudowę mieszkania, która często nie jest możliwa. Choć na pierwszy rzut oka nie można rozciągać pomieszczenia, można połączyć je jednak z drugim pokojem czy salonem. Dzięki temu bez przebudowywania domu możemy urządzić jedno większe pomieszczenie z aneksem kuchennym lub kuchnię otwartą na salon. Rozwiązanie to sprawdzi się, gdy kuchnia jest bardzo mała lub użytkowanie jej w obecnej formie jest niemożliwe. W tej opcji możemy skorzystać np. ze zrobienia otwartego łuku w drzwiach lub całkowitego wybicia ściany wejściowej do kuchni. W ten sposób możemy uzyskać otwartą przestrzeń oraz zaaranżować ją odpowiednio. W ten sposób uzyskamy miejsce użytkowe np. na półkę w miejscu ściany wejściowej z drzwiami lub będziemy mogli przedłużyć np. blat roboczy na salon. Ostatecznie nie będziemy musieli przebudowywać układu mieszania, a zyskamy trochę cennego miejsca kosztem drugiego pomieszczenia.

Porada: Jeśli koniecznie chcemy odgrodzić kuchnię od drugiego pomieszczenia np. ze względu na intensywne zapachy podczas gotowania, warto zastosować drzwi przesuwne równolegle do ściany zlokalizowanej obok kuchni. W ten sposób będziemy mogli wyburzyć np. ścianę z samymi tradycyjnymi drzwiami i zasuwać wejście od drugiej strony.

Zobacz także: https://deco24.pl/waskie-kuchnie-szukasz-sposobu-na-ich-urzadzenie-to-juz-nie-problem/

Praktycznie triki i rozwiązania
Drugim sposobem na urządzenie praktycznej oraz funkcjonalnej małej kuchni jest wykorzystywanie specjalnych rozwiązań. Pewne triki ułatwią pracę w małej kuchni i sprawiają, że pomimo małej powierzchni będziemy mogli poruszać się w niej komfortowo. Pierwszym rozwiązaniem jest wybór odpowiednich mebli. Powinny być one proste i foremne, co pozwoli wykorzystać do maksimum miejsce. Meble z ozdobnymi czy nieregularnymi kształtami nie są dobrym wyborem. Zdecydowanie powinniśmy wybrać też meble z drzwiczkami przesuwnymi lub roletami, a nie drzwiczkami, które otwierają się na zewnątrz. Meble tego typu będą wymagały od nas przesuwania się, jeśli będziemy chcieli wyciągać dany przedmiot z szafki.

Drugim rozwiązaniem jest wykorzystanie miejsca nad meblami do sufitu. Choć z estetycznego punktu widzenia nie powinniśmy zabudowywać tego miejsca, idąc na kompromis, możemy umieścić tam np. wiklinowe kosze lub półeczki na rzadziej używane akcesoria. W ten sposób opróżnimy nieco miejsca na dolnych półkach. Jednocześnie jasna wiklina nie będzie przytłaczała tak jak cała sekcja meblowa sięgająca sufitu. Kolejnym sposobem na praktyczne urządzenie małej kuchni jest zastosowanie odpowiedniego oświetlenia. Często żyrandol — nawet ten najmniejszy i najprostszy sprawia pewne trudności oraz zabiera cenną przestrzeń oraz światło w ciągu dnia. Małe kuchnie można jednak doskonale oświetlić bez używania centralnego źródła światła — wybierając jedynie punktowe oświetlenie. Będzie to przykładowo kilka żarówek led zamontowanych w meblach. Doświetlą one dokładnie wszystkie zakamarki, blaty czy miejsca w małej kuchni równie dobrze co lampa centralna. Tradycyjne rozwiązanie często też nie sprawdza się w małych kuchniach, gdyż stoimy blisko lampy, a tym samym rzucamy cień np. na stół czy blat roboczy.

Następną przydatną poradą, która ułatwi nam pracę w małej kuchni, jest zaopatrzenie się w odpowiedni sprzęt agd. Obecnie kupić możemy przeróżne urządzenia kuchenne — różnego typu i rozmiaru. To właśnie rozmiar tych urządzeń jest kluczowych w przypadku małych kuchni. Jeśli nie mamy zbyt wiele miejsca w tym pomieszczeniu do dyspozycji, warto wybierać najmniejsze miksery, roboty kuchenne, blendery i inne akcesoria. W takim wypadku wystarczy jedynie wybranie najmniejszego urządzenia o konkretnych cechach np. mocy z danej klasy. Nie musimy całkowicie rezygnować z pewnych sprzętów, a zatroszczyć się jedynie o zakup odpowiedniego gadżetu.

Jak optycznie powiększyć kuchnię?
Mała kuchnia np. w bloku to oprócz funkcjonalności również problem estetyczny. Małe pomieszczenia zniechęcają do gotowania oraz przebywania w nich — choć nie musi tak być. Istnieje kilka trików oraz rozwiązań, które pozwolą powiększyć optycznie małe pomieszczenie. Pierwszym z trików jest wybór mebli o gładkiej — lakierowanej powierzchni. Meble tego typu odbijać będą najwięcej światła, przez co pomieszczenie będzie jaśniejsze niż w przypadku np. ciemnych matowych mebli. Kolejnym sposobem na powiększenie wnętrza jest używanie mebli szklanymi szybami, półkami i elementami. Im bardziej przezroczyste szkło, tym większe wrażenie głębi, a co za tym idzie przestronności w kuchni. Optycznie kuchnia będzie wydawała się zatem większa.

Jedną z ciekawych estetycznych inspiracji kuchennych, która pozwoli powiększyć pomieszczenie optycznie, jest zastosowanie fototapety 3d na całej ścianie. Jeśli kuchnia nie jest zabudowana ze wszystkich stron, warto na jednej ścianie nakleić taką tapetę. Fototapety 3d to tapety przedstawiające np. las, łąkę czy dolinę. Sprawiają również wrażenie głębi. Jeśli wybierzemy jasną tapetę z otwartą przestrzenią, wchodząc do kuchni, będziemy mieli wrażenie, że za ścianą znajduje się właśnie plaża, łąka z kwiatami czy duża przestrzeń trawy. Kuchnie optycznie możemy powiększyć poprzez użycie odpowiednich kolorów. Często są one wybierane według gustu lub całkowicie przypadkowo, co jest sporym błędem. Małe kuchnie warto urządzać w jasnych kolorach np. odcieniach szarości, bieli, beżu czy jasnego drewna. Ciekawym rozwiązaniem może być również wybieranie farb rozświetlających. Są to farby, które w swoim składzie posiadają syntetyczne drobinki odbijające światło. Na rynku istnieje wiele typów takich farb, dzięki czemu możemy wybrać odpowiedni kolor i łatwo je zakupić.

Akcesoria które pomogą Ci urządzić kuchnię znajdziesz na hurtownialuka.pl

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułUchylał się od kary więzienia za rozbój i pobicie. Został zatrzymany
Następny artykułWładze Świdnicy hojnie płacą za laurki