Strona główna Kultura I LO z życzeniami dla Olgi Tokarczuk

I LO z życzeniami dla Olgi Tokarczuk

10

Świdnicki „Kasprowicz” hucznie obchodził urodziny Olgi Tokarczuk, laureatki literackiej Nagrody Nobla za 2018 rok.


Początkowo myśleliśmy, jak przedłużyć radość wynikającą z faktu przyznania Oldze Tokarczuk literackiego Nobla i jak w tym wydarzeniu uczestniczyć. Oczywiście chodziło o czynne uczestnictwo. Dla nas jako nauczycieli stało się jasne, że powinniśmy zrobić wszystko, by przybliżyć uczniom sylwetkę znakomitej noblistki, tym bardziej, że jest ona związana z naszym regionem – mówi polonistka Marta Grylewicz-Kędzia, pomysłodawczyni i współorganizatorka Dnia Olgi Tokarczuk.

W ramach imprezy korytarze szkolne wypełniły się estetycznie wyeksponowanymi cytatami z powieści autorki. Najlepsi uczniowie lingwiści przystąpili do konkursu tłumaczenia fragmentów jej prozy na język angielski, francuski i niemiecki (wiadomo – nie dostanie się Nobla bez znakomitych tłumaczy), odbyły się też warsztaty, dyskusje, a nawet analiza mowy noblowskiej oraz symbolicznej kreacji sukni noblistki.

Punktem kulminacyjnym Dnia Olgi Tokarczuk było spotkanie młodzieży z Karolem Maliszewskim, który przybył do I LO na zaproszenie Wojciecha Korycińskiego. Wizyta słynnego krytyka literackiego, poety, prozaika, a przede wszystkim bliskiego przyjaciela Olgi Tokarczuk była niezwykła. Bo przecież poznać Olgę Tokarczuk z perspektywy kogoś, kto stykał się z Autorką od pierwszych jej działań literackich – prób debiutantki, która oznaczała teksty pseudonimem, niepowodzeń, małych dostrzeżeń – po wielkie sukcesy wydawnicze, które przeplatały się z perypetiami życiowymi – to wielki przywilej.

Olga Tokarczuk dostrzegła ten miły gest urodzinowy i przekazała za pośrednictwem Karola Maliszewskiego plakat z wizerunkami wszystkich dotychczasowych laureatów literackiej Nagrody Nobla z osobistą dedykacją.

/I LO w Świdnicy, opr. red./

Poprzedni artykułCharytatywny kiermasz ubrań w najbliższy piątek
Następny artykułNa podwójnej ciągłej [VIDEO]