Strona główna Wydarzenia Świdnica Ekumeniczna modlitwa w Kościele Pokoju

Ekumeniczna modlitwa w Kościele Pokoju

0

W ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan parafia ewangelicko-augsburska zaprasza na nabożeństwo ekumeniczne w czwartek 23 stycznia o godz.18. W Kościele Pokoju w Świdnicy spotkają się ks. bp Włodzimierz R. Juszczak, biskup wrocławsko-gdański Kościoła greckokatolickiego w Polsce, ks. prof. Jarosław Lipniak, referent ds. ekumenizmu diecezji świdnickiej i ks. mitrat Piotr Nikolski, proboszcz parafii prawosławnej w Świdnicy.

Homilię wygłosi ks. bp Adam Bałabuch, biskup pomocniczy diecezji świdnickiej. – Bardzo leży mi na sercu ekumeniczna relacja z innymi wyznaniami, bo to, jak postępują duszpasterze, jest przykładem dla ich wiernych – mówi ks. bp Waldemar Pytel, biskup diecezji wrocławskiej KEA, który poprowadzi nabożeństwo. Brał on także udział w ekumenicznych uroczystościach Jordanu, czyli Objawienia Pańskiego, 19 stycznia nad Odrą na bulwarze Dunikowskiego.

– Takie spotkania pozwalają nam przeżywać z innymi ważne obrzędy, poszerzają horyzonty, otwierają umysły i serca. Wiele problemów wynika z tego, że się nie znamy. Poznanie oddala niewiedzę i uprzedzenia; okazuje się, że wcale nie jesteśmy tak daleko od siebie – mówi bp Pytel. Dodaje, że zaczerpnięte z Dziejów Apostolskich hasło tegorocznego Tygodnia – „Życzliwymi bądźmy” – jest dobrą zachętą, bo na co dzień bardzo nam życzliwości brakuje. – Używamy wielu górnolotnych określeń, a zapominamy o tym, co podstawowe: uśmiech, dobre słowo, podanie ręki – uważa biskup.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan obchodzony wśród wyznawców katolicyzmu, prawosławia i protestantyzmu zainicjował w 1908 r. w USA Paul Wattson, pionier ruchu ekumenicznego. Od 18 do 25 stycznia na całym świecie wierni różnych Kościołów chrześcijańskich spotkają się na ekumenicznych nabożeństwach, modlitwach, wykładach, koncertach. Materiały na tegoroczny Tydzień przygotowali chrześcijanie z Malty.

/Źródło kosciolpokoju.pl/

Poprzedni artykułŚmiertelne potrącenie 22-latka
Następny artykułOrganizacje pozarządowe w Świebodzicach bez dotacji. Urząd miejski wyjaśnia