Strona główna Kultura Dzieło Marii Kunic w Świdnicy. Oficjalna prezentacja w Muzeum Dawnego Kupiectwa

Dzieło Marii Kunic w Świdnicy. Oficjalna prezentacja w Muzeum Dawnego Kupiectwa [FOTO]

7

Wielkie dzieło świdnickiej astronom Marii Kunic można już podziwiać w Muzeum Dawnego Kupiectwa. We wtorek nastąpiła oficjalna prezentacja dwujęzycznego, niemiecko-łacińskiego wydania książki „Urania propitia”, zakupionej przez muzeum.

– „Urania propitia” została wydana w 1650 roku w Oleśnicy i była dedykowana cesarzowi Ferdynandowi III. W 1651 roku we Frankfurcie ukazało się jej drugie wydanie. Urania propitia przyczyniła się do upowszechnienia wiedzy o odkrytych przez Keplera prawach ruchu planet. Maria Kunic poprawiła napisane przez niego Tablice rudolfińskie oraz znacznie uprościła zaproponowane przez niego schematy obliczeniowe, m.in. odchodząc od wtedy nowatorskich, a więc i słabo rozumianych, logarytmów – opisują przedstawiciele świdnickiego magistratu.

Licząca 552 stron „Urania propitia”, została wydana w dwóch wersjach językowych − pierwsza część jest napisana po łacinie, druga po niemiecku. – Dzięki napisaniu pracy również w języku powszechnie zrozumiałym (zgodnie z dotychczasową tradycją dzieła naukowe pisano wyłącznie po łacinie), dzieło Marii Kunic stało się dostępne dla znacznie szerszego grona badaczy. Obie te cechy wyrażają zamysł autorki przedstawiony w samym tytule dzieła: “Urania propitia”, czyli astronomia przybliżona czytelnikowi, uczyniona zrozumiałą – tłumaczą urzędnicy.

Na zakup dzieła przez Muzeum Dawnego Kupiectwa przeznaczono 36,6 tys. złotych z budżetu miasta. – To wielka gratka, ponieważ dotychczas, nawet gdy udało się znaleźć egzemplarz dzieła znanej świdnickiej astronom, sprzedawany był za kolosalne sumy. Tym razem okazja trafiła się na niemieckiej aukcji – zaznaczają przedstawiciele świdnickiego muzeum.

/mn/

Poprzedni artykułWandal „zajął się” społeczną lodówką w Świdnicy
Następny artykułŚwidnicki Przegląd Zespołów Kolędniczych już od czwartku [PROGRAM]