Strona główna Wydarzenia Co czytać z najmłodszymi?

Co czytać z najmłodszymi?

0

O wartościach czytania z dziećmi napisano już wiele. Sprawdźmy jednak po jakie książki warto sięgnąć, żeby wciągnąć najmłodszych w świat fascynujących lektur i pięknej literatury.

  1. Krasnale, skrzaty i inne stworki
  2. Mała ojczyzna w fantastycznym świecie

Opowiadania o krasnoludkach, królewnach czy rycerzach od zawsze fascynowały najmłodszych czytelników. Dzielni bohaterowie i magiczne postaci przyciągały uwagę dzieci w każdym wieku. Dlatego tak często dzieci lubią legendy miejskie czy historie o skrzatach. Często można połączyć znane postacie ze swoją małą ojczyzną.

Krasnale, skrzaty i inne stworki
Dzieci uwielbiają opowieści o fantastycznych postaciach, które w opowiadaniach żyją w naszym otoczeniu, skrzętnie ukrywając swoją obecność przed ludźmi. Opowiadania o krasnoludkach, uczynnych skrzatach czy pomocnych krasnalach rozbudzają wyobraźnię małych czytelników. Jeśli do tego historyjki te są bogato ilustrowane, a w książeczce znajdziemy magiczną mapę albo przepis na cudowny eliksir – możemy w ten sposób pobudzić kreatywność dzieciaków. Opowiadania o krasnoludkach pobudzają ciekawość najmłodszych maluchów, natomiast czytając tego typu historie z nieco starszymi dziećmi, możemy wytłumaczyć im na czym polega fikcja literacka oraz jak odróżnić świat baśniowy od rzeczywistości. To przydatna umiejętność, która przyda się przez lata wciągających lektur.

Mała ojczyzna w fantastycznym świecie
Często trudno zainteresować najmłodszych historią. Zbiór dat i starych fotografii nie fascynuje dzieci w takim stopniu, jak dynamiczne historie rodem z bajek. Dlatego powstają książki dla dzieci powiązane z danym krajem, regionem czy miastem. Legendy miejskie połączone z fantastycznymi postaciami nieporównywalnie bardziej wciągają w świat historii małej ojczyzny niż podręcznik do historii. Dla przykładu wśród książek o Wrocławiu możemy znaleźć zbiór opowiadań o skrzatach, żyjących w tym pięknym mieście. Krasnoludki wrocławskie to zabawne opowiastki, które przy okazji uczą o mieści i jego tradycjach. Takie opowiadania o Wrocławiu dla najmłodszych można znaleźć na stronie https://bajamy.pl/, gdzie znajdziemy historie o krasnalach nie tylko z tego miasta. Historyjki zawarte w książkach łączą w sobie znane zabytki Wrocławia i okolic, legendy miejskie i znane wszystkim miejscowym przypowieści. W środku znaleźć można nie tylko ilustrowane opowiadania o krasnoludkach, ale też m.in. fantastyczną mapę Wrocławia, która przykuje uwagę dzieci znacznie bardziej niż atlas historyczny. Dlatego książki łączące baśniowe opowieści z historią konkretnego regionu są obecnie bardzo popularne, a czytanie ich z dziećmi rozwija w nich nie tylko wrażliwość na literaturę, ale też ciekawość swoich małych ojczyzn.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułCo grają w kinie? [REPERTUAR CINEMA 3D]
Następny artykułKolejowa estakada z początku XX wieku jak nowa. Remont w Strzegomiu zakończony [FOTO]