Strona główna Polityka Będzie mniej formalności przy zgłaszaniu budowy? Wiceminister ze Świdnicy chwali zmiany w...

Będzie mniej formalności przy zgłaszaniu budowy? Wiceminister ze Świdnicy chwali zmiany w prawie budowlanym

2

Prostszy i szybszy proces inwestycyjny w budownictwie, co ma się przełożyć na wzrost liczby oddawanych mieszkań – taki ma być m.in. efekt zmian w prawie budowlanym, które w ubiegłym tygodniu uchwalił Sejm. Wojciech Murdzek, wiceminister rozwoju i były prezydent Świdnicy, chwali nowe przepisy i nazywa je krokiem we właściwym kierunku.

Z moich rozmów, odbiór nowych przepisów jest bardzo dobry. Nowelizacja zakłada szereg ułatwień. Starając się o pozwolenie na budowę do wniosku trzeba będzie dołączyć – nie tak jak były dotychczas: cały, obszerny projekt budowlany – tylko projekt zagospodarowania działki i projekt architektoniczno-budowlany. Natomiast projekt techniczny nie jest elementem zgłoszenia, jest narzędziem do pracy kierownika budowy i jest potrzebny w momencie zakończenia robót w celu uzyskania pozwolenia na użytkowanie. Ufamy, że branżyści robią to profesjonalnie i dobrze, dlatego to nie urzędnicy decydują o konkretnych rozwiązaniach technicznych – mówi wiceminister rozwoju Wojciech Murdzek.

Takich bardzo praktycznych, dobrych rozwiązań jest kilka w tym nowym prawie. W związku z tym powinno ono te procesy inwestycyjne przyspieszyć i ułatwić, a także sprawić, że będą one bardziej przejrzyste. Proces legislacyjny nie został jeszcze zakończony, jednak założenia przepisów już teraz odbierane są pozytywnie, dlatego liczymy na to, że Senat dokona jedynie niewielkich korekt – dodaje Murdzek.

Wśród innych zmian znalazła się prostsza legalizacja starych, co najmniej 20-letnich samowoli budowlanych, co ma pozwolić na włączenie ich w system kontroli okresowych zapewniających ich bezpieczne użytkowanie. Warunkiem dokonania legalizacji na podstawie uproszczonej, bezpłatnej procedury będzie przedstawienie ekspertyzy technicznej, potwierdzającej możliwość bezpiecznego użytkowania obiektu i geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej. Kwestie bezpieczeństwa użytkowania wzmocnione będą również w kwestii zmiany sposobu użytkowania budynku wpływającej na bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Na przykład przy zmianie mieszkania na przedszkole czy piwnicy w bloku na escape room. W takiej sytuacji konieczne będzie sporządzenie ekspertyzy przeciwpożarowej.

Nowe przepisy zakładają też, że ustawianie biletomatów, wpłatomatów, automatów sprzedających, paczkomatów, automatów przechowujących przesyłki lub automatów służących do wykonywania innego rodzaju usług o wysokości do 3 metrów włącznie, będzie zwolnione z obowiązku pozwolenia na budowę oraz zgłoszenia.

/opr. mn/

Poprzedni artykułWypadek na Szarych Szeregów. Jedna osoba trafiła do szpitala [FOTO]
Następny artykułWygrali po raz pierwszy w tym sezonie