Choć do rozpoczęcia kalendarzowej zimy jeszcze trochę czasu, to pogoda daje już o sobie znać. Nocami słupek rtęci spada już poniżej zera. Taka aura to zmora i zagrożenie dla wszystkich tych, którzy pozbawieni są dachu nad głową. O nieprzechodzenie obojętnie obok osób potrzebujących pomocy apelują służby, pracownicy pomocy społecznej, a także zwykli mieszkańcy.
Każdego roku odnotowuje się znaczną liczbę zgonów spowodowanych wychłodzeniem organizmu. Częste spadki temperatur w okresie jesienno-zimowym stwarzają potencjalne zagrożenie dla życia i zdrowia osób bezdomnych, samotnych, nieporadnych życiowo, znajdujących się pod wpływem alkoholu oraz będących w podeszłym wieku.
Do reagowania i niesienia pomocy osobom potrzebującym zachęca m.in. mieszkanka Świdnicy, która we wtorek sama postanowiła wesprzeć bezdomnego, stojącego przed wejściem do Galerii Świdnickiej. – Kurczowo trzymał się metalowego ogrodzenia miejsca wyznaczonego na sprzedaż choinek. Spodnie miał opuszczone do kostek i ubrany był w cienki sweter i kalesony. Nie mógł podciągnąć za dużych w pasie spodni, które bezwiednie mu opadły. Nie był pod wpływem alkoholu. Ludzie przechodzili obok i nie reagowali. Nie proponowali pomocy, wręcz przeciwnie – patrzyli z odrazą. Młodzież przechodząc obok żartuje bezlitośnie. Zaproponowałam pomoc. Pomogłam mu usiąść na ławce. Dałam jedzenie. Ponieważ nie otrzymałam znikąd wsparcia zawiozłam do schroniska Brata Alberta. Gdzie podział się duch niesienia pomocy i to w okresie zbliżających się świąt? Ludzie obudźcie się. Każdy z nas może kiedyś potrzebować pomocy – opowiada i apeluje.
Do działania zachęcają także dolnośląscy policjanci, którzy wzorem ubiegłych lat przystąpili do akcji „Zima 2019/2020”. – Apelujemy do wszystkich mieszkańców naszego województwa o informowanie policji oraz innych służb o każdej zauważonej osobie, która siedzi na przystanku, w parku, a także będącej pod wpływem alkoholu lub znajdującej się w podobnej sytuacji mogącej spowodować wychłodzenie organizmu. Nie przechodźmy obok takich ludzi obojętnie. Wystarczy, że w takim przypadku zareagujemy i powiadomimy odpowiednie służby – mówi Monika Kaleta z KWP we Wrocławiu.
Jak dodaje, głównym celem policyjnej akcji „Zima” jest przeciwdziałanie zagrożeniom życia i zdrowia osób bezdomnych oraz bezradnych. – Podjęte działania prewencyjne funkcjonariuszy zmierzać będą do ograniczenia tragicznych w skutkach zdarzeń oraz zapewnienia pomocy jak największej ilości osób będących w potrzebie. Wykonywane w ramach akcji czynności to m. in. bieżące monitorowanie i kontrolowanie miejsc, gdzie mogą przebywać bezdomni: parki, ogrody działkowe, węzły cieplne, dworce kolejowe czy autobusowe, a także miejsca, gdzie najczęściej spożywany jest przez nich alkohol czyli pustostany. Policjanci zwracać będą również szczególną uwagę na osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu, w okolicznościach zagrażających ich życiu. Funkcjonariusze realizując założenia akcji będą współpracowali z innymi służbami i instytucjami – wylicza Kaleta.
Z apelem o wrażliwość i reagowanie na sytuacje zagrażające zdrowiu lub życiu osób wymagających wsparcia, narażonych na działania niskich temperatur, zwracają się do świdniczan także pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdnicy. Przygotowali przy tym listę instytucji, do których można się zwracać w takich przypadkach.
Gdzie prosić o pomoc w Świdnicy?
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej – ul. Wałbrzyska 15, tel. 74 852-13-27, w sprawach osób bezdomnych sekcja terenowa MOPS nr 3 przy ul. Westerplatte 47, tel. 74 640-28-88, 74 640-28-89. Od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.30. Zakres pomocy:
- udzielanie pomocy materialnej w formie zasiłków stałych, okresowych, celowych (m.in. na zakup opału, obuwia, odzieży),
- zlecanie usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania (pobytu) osobom starszym i chorym,
- kierowanie osób do schronisk dla bezdomnych, jadłodajni,
- wydawanie zleceń na korzystanie z pomocy w naturze (odzież używana z PCK, Spółdzielni Socjalnej „Mitos”),
- udzielanie poradnictwa prawnego, psychologicznego i praca socjalna,
- pomoc wolontariuszy.
Komenda Powiatowa Policji – ul. Jagiellońska 23, tel. 74 858-22-88, tel. alarmowy 997 czynny całą dobę oraz Straż Miejska w Świdnicy – ul. Dworcowa 2, tel. 74 851-28-88 oraz tel. alarmowy 986 czynny całą dobę. Zakres pomocy:
- interwencje na zgłoszenia dotyczące przebywania osób bezdomnych, samotnych, nietrzeźwych, chorych na terenie otwartym, w piwnicach i na strychach budynków mieszkalnych, na działkach (altanach) oraz w innych miejscach pozwalających się schronić,
- w zależności od stanu osoby, przewiezienie do schroniska dla bezdomnych, skierowanie do MOPS, osób nietrzeźwych do Policyjnej Izby Zatrzymań, osób chorych lub rannych do służby medycznej (pogotowie ratunkowe),
- informowanie MOPS o ujawnionych przypadkach zagrożenia zdrowia lub życia osób.
Caritas Diecezji Świdnickiej – pl. Jana Pawła II 1, tel. 74 851-25-04 (pon.–pt. 12.00–13.00, sob. 11.00–12.00). Zakres pomocy:
- jadłodajnia dla ubogich – 70 posiłków dziennie: obiad (gorąca zupa i chleb) przez 6 dni w tygodniu, z wyjątkiem niedziel i świąt,
- zaopatrzenie w odzież używaną (swetry, spodnie, koszule, kurtki).
Spółdzielnia Socjalna „Mitos” – al. Niepodległości 4, tel. 791 553 535 (pon. –pt. 7.30–15.30), magazyn żywności – ul. Wodna 4, tel. 691 084 193 (pon.-czw. 7.30–14.00). Zakres pomocy:
- pomoc rzeczowa i żywnościowa,
- udzielanie pomocy postpenitencjarnej – zabezpieczanie osób opuszczających zakłady karne w niezbędne do egzystowania rzeczy,
- rozdawnictwo żywności FEAD dla osób, które posiadają skierowanie z MOPS, GOPS.
Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta, koło w Świdnicy – ul. Westerplatte 51, czynne całą dobę, tel. 74 856-97-70, Jadłodajnia „Albert” (pon. –sob. 13.00-15.00). Zakres pomocy:
- schronisko dla bezdomnych – 80 miejsc: całodobowy pobyt, noclegi, 3 posiłki dziennie, dostęp do toalety, łazienki, świetlicy, zapewnienie niezbędnej odzieży,
- jadłodajnia dla ubogich (spoza schroniska, skierowanych przez MOPS) – 300 posiłków dziennie: obiad (gorąca zupa i chleb) przez 6 dni w tygodniu, z wyjątkiem niedziel i świąt.
Fundacja Pomocy Biednym Dzieciom „Ut Unum Sint” – hostel dla ofiar przemocy w rodzinie, ul. Mickiewicza 9, tel. 74 853-33-27, pon.–pt. 8.00–18.00. Zakres pomocy:
- 12 miejsc noclegowych dla ofiar przemocy w rodzinie. W sytuacjach zagrażających życiu, osobom zagrożonym skutkami niskich temperatur, które nie mają miejsca zamieszkania, oferowany jest dodatkowy nocleg dla 2 osób (kobiet lub kobiety z dzieckiem).
Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża – ul. Długa 33 (sala 5), tel. 74646-29-36 (pon.-pt. 9.00-15.00). Zakres pomocy:
- wydawanie gorącej herbaty,
- informacja i przeszkolenie w zakresie postępowania w sytuacjach przechłodzenia organizmu.
Poradnia Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia od alkoholu w Świdnicy – ul.Westerplatte 47, tel. 74 852 28 02 (pon.-pt. 8.00-19.30). Zakres pomocy:
- pomoc terapeutyczna kryzysie psychologicznym,
- terapia uzależnienia i współuzależnienia,
- pomoc paramedyczna sytuacji zagrożenia życia,
- pomoc w ustaleniu miejsca w stacjonarnej placówce lecznictwa odwykowego oraz wydawanie skierowania,
- poczęstunek gorącą herbatą.
Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta, koło w Świdnicy – placówka II – ul. Św. Brata Alberta 5, tel. 781-060-201, całodobowo. Zakres pomocy:
- schronisko dla bezdomnych kobiet i osób niepełnosprawnych – 75 miejsc,
- całodobowy pobyt,
- noclegi (pokoje dla osób niepełnosprawnych wyposażone w łóżka rehabilitacyjne),
- 3 posiłki dziennie,
- dostęp do toalety, łazienki, świetlicy (dostosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych),
- usługi pielęgnacyjne,
- dostęp do pralni, suszarni, z możliwością dezynfekcji i dezynsekcji odzieży oraz zapewnienie niezbędnej odzieży.
/opr. mn/