Strona główna Wydarzenia Świdnica Krwi nie można kupić. Akcja w II LO

Krwi nie można kupić. Akcja w II LO

0

“Twoja krew – moje życie” – pod takim hasłem w II Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Banacha w Świdnicy odbyła się honorowa akcja oddawania krwi, w której wzięło udział ponad 30 uczniów i nauczycieli.

​Nie są dostępne sposoby przemysłowego pozyskania składników krwi, więc jedynym sposobem na pozyskanie krwi, jest jej oddawanie – stąd pomysł na organizację akcji. Krew jest niezbędna dla dzieci i dorosłych walczących z rakiem, dla pacjentów oczekujących na zabieg chirurgiczny, ofiar wypadków. – ​Akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród pełnoletnich uczniów. Pracownicy szkoły oraz świdniczanie również przyłączyli się do Banachowego oddawania krwi. W tym roku zebraliśmy około 10 litrów krwi! – mówi Zuzanna Czernicka, przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego w II LO.

– ​Dziękujemy wszystkim osobom, które przyłączyły się do akcji krwiodawstwa i oddały krew oraz osobom zaangażowanym w organizację akcji. ​Dla osób, które nie zdążyły wziąć udziału w akcji prowadzonej przez II Liceum mamy dobrą wiadomość – najbliższa akcja odbędzie się 12 grudnia 2019 roku przy ulicy Dworcowej 1 w Świdnicy – dodaje.

Dawcami mogą zostać osoby od 18 do 65 roku życia:

  • które ważą co najmniej 50 kilogramów,
  • u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała,
  • które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie miały wykonanych żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii),
  • które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były leczone krwią i preparatami krwiopochodnymi.

W dniu oddania krwi należy być wyspanym i wypoczętym oraz zdrowym, czyli: nie mieć objawów przeziębienia, nie brać aktualnie żadnych leków (nie dotyczy to większości suplementów diety czyli np. popularnych preparatów witaminowych czy środków antykoncepcyjnych, należy jednak poinformować o tym lekarza kwalifikującego)

Przed przyjściem do centrum krwiodawstwa trzeba zjeść lekki posiłek, w ciągu 24 godzin przed pobraniem wypić ok. 2 litry płynów i wziąć ze sobą dokument ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. Przed oddaniem krwi należy także ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi.

/II LO w Świdnicy, opr. mn/