Strona główna Temat dnia W Strzegomiu pokazali, a w Prawikowie pokażą, że #jestnaswiecej przeciwko hejtowi w...

W Strzegomiu pokazali, a w Prawikowie pokażą, że #jestnaswiecej przeciwko hejtowi w sieci!

0

Wszyscy mieszkańcy Prawikowa będą mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu, które odbędzie się 7 grudnia w Pracowni Orange. Pod hasłem #jestnaswiecej odbędzie się happening zwracający uwagę na problem i powszechność zjawiska hejtu w sieci. Gospodarzem będzie Pracownia Orange, która zaproponowała jeden z najciekawszych sposobów na przeciwdziałanie hejtowi i zagwarantowała sobie wyróżnienie w ogólnopolskim wyzwaniu. Ambasadorką programu jest aktorka Anna Guzik, a podobne wydarzenie miało już miejsce w Strzegomiu.

W całej Polsce Pracownie Orange podjęły rękawicę i przystąpiły do wyzwania Fundacji Orange. Zadanie było proste: stworzenie najbardziej interesującego pomysłu na akcję lub happening w swojej miejscowości, który wykorzysta symbol przedsięwzięcia – wielką pomarańczową sznurówkę – oraz zwróci uwagę na działania i walkę przeciwko hejtowi. Zostało wyróżnionych 13 placówek, które mając wsparcie Fundacji Orange wcieliły lub wcielą w życie swoje idee, zmieniając i edukując lokalne środowisko.

Hejt w internecie to dziś niestety powszechne zjawisko i nie tylko najmłodsi nie wiedzą, jak skutecznie sobie z nim poradzić. Negatywne komentarze i opinie mogą dotknąć każdego z nas, dlatego w ramach akcji #jestnaswiecej uświadamiamy o jego konsekwencjach i uczymy jak nie dopuścić do rozprzestrzeniania się tego zjawiska – mówi Anna Guzik, ambasadorka Pracowni Orange.

W Prawikowie, 7 grudnia, każdy z uczestników otrzyma egzemplarz pomarańczowej sznurówki, a pomieszczenie, w którym odbędzie się event, zostanie owinięte jej o wiele większą wersją. Jednak główna część programu to edukacja – zaplanowano rozmowę połączoną z prezentacją na temat hejtu i burzę mózgów. Na sam koniec wszyscy uczestnicy będą mieli okazje do wspólnej, pamiątkowej fotografii.

Serdecznie zapraszamy na to wydarzenie, taka inicjatywa pokaże, jak bardzo potrzebna jest walka z hejtem – mówi Paulina Cyrankowska, lider lokalnej Pracowni Orange.

Event o tej samej tematyce miał miejsce w innej Pracowni Orange w województwie dolnośląskim – w Strzegomiu. Działo się to 27 listopada, gdzie wauli Zespołu Szkół w Strzegomiu odbyło się spotkanie z najmłodszymi uczestnikami z Publicznego Przedszkola nr 2 Miś Uszatek, którzy obejrzeli przedstawienie i mieli okazje do wzięcia udziału w konkursach dotyczących zjawiska hejtu i innych zagrożeń czyhających w Internecie. Później na strzegomskich plantach, gdzie znajduje się StreetWorkout Park, grupa akrobatów zaprezentowała ćwiczenia na przyrządach do kalenistyki z wykorzystaniem pomarańczowej sznurówki. Publicznością byli uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 3 i Zespołu Szkół w Strzegomiu, którzy zostali obdarowani wspomnianym już wcześniej symbolem akcji – pomarańczową sznurówką. Wszyscy pokazali, że #jestnaswięcej!

Przeciwko hejtowi w sieci
Pracownie Orange to program społeczny Fundacji Orange, w ramach którego zakładane są multimedialne świetlice w małych miastach i wsiach. Celem inicjatywy jest zapewnienie mieszkańcom lepszego dostępu do technologii, wzmocnienie ich cyfrowych kompetencji i stworzenie przestrzeni wspólnych działań. Powstało ich aż 100 w całej Polsce, każda wyposażona w sprzęt i regularnie wspierana warsztatami i innymi działaniami edukacyjnymi.

– W akcji #jestnaswiecej chcemy pokazać, że Internet może być przyjaznym miejscem dla wszystkich użytkowników – zwłaszcza dzieci i młodzieży. Dlatego uczymy, jak radzić sobie z hejtem w sieci i jak reagować na to zjawisko, by powstrzymać jego rozprzestrzenianie się – mówi Ewa Krupa, prezes Fundacji Orange. – Zależy nam na integracji lokalnych społeczności, stąd cieszą nas zaangażowanie i kreatywność, z jaką Pracownie przystąpiły do naszego wyzwania. Pojawiło się mnóstwo ciekawych pomysłów, które będziemy wspólnie realizować – podsumowuje.

Fundacja Orange uczy, jak mądrze i bezpiecznie korzystać z nowych technologii. Prowadzi autorskie projekty edukacyjne, w których dba o cyfrowe kompetencje dzieci, młodzieży i nauczycieli. Uczy programowania, podstaw edukacji medialnej, a w 100 małych miejscowościach otworzyła multimedialne Pracownie Orange wyposażone w darmowy internet i sprzęt. Współprowadzi warszawski FabLabpowered by Orange. Koordynuje największy program wolontariatu pracowniczego w Polsce. Jest jedyną fundacją korporacyjną wśród firm telekomunikacyjnych w Polsce. Więcej informacji: www.fundacja.orange.pl; www.facebook.com/FundacjaOrange.

Kiedy?

W sobotę 7 grudnia od godziny 10

Gdzie?

Pracownia Orange, Prawików 15 (w tym samym budynku, gdzie znajduje się świetlica wiejska)

Zdjęcia: Alicja Szulc
/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułZderzenie na ul. Szarych Szeregów
Następny artykułSpacer po nowym Domu Seniora Marconi. Jak wygląda nowoczesny ośrodek w Świdnicy i co oferuje? [FOTO]