Strona główna Temat dnia Spacer po nowym Domu Seniora Marconi. Jak wygląda nowoczesny ośrodek w...

Spacer po nowym Domu Seniora Marconi. Jak wygląda nowoczesny ośrodek w Świdnicy i co oferuje? [FOTO]

0

Wysoki standard pokoi i innych pomieszczeń, wyposażonych z myślą o komforcie i bezpieczeństwie pensjonariuszy, ale też kompleksowa opieka i bogaty wachlarz usług, w tym m.in. medycznych i rehabilitacyjnych. W nowym obiekcie Domu Seniorów Marconi w Świdnicy zadbano o najdrobniejszy szczegół,  wykwalifikowany, pełen empatii personel, terapie zajęciowe i rodzinną atmosferę. Wszystko po to, by stworzyć miejsce przyjazne i całkowicie bezpieczne dla osób starszych, przewlekle chorych i niepełnosprawnych.

Grupa Marconi, która niedawno obchodziła swój jubileusz 30-lecia, zakończyła kolejną swoją znaczącą inwestycję. Do użytku został oddany nowy Dom Seniora MARCONI. To efekt  20 lat doświadczeń firmy Marconi w jednej z gałęzi swojej działalności – opiece medycznej i rehabilitacyjnej, a także 5 lat z powodzeniem prowadzonego w Świdnicy ośrodka otaczającego opieką osoby w podeszłym wieku.

Nową placówkę Dom Seniora MARCONI otworzył przy ul. Wrocławskiej 50 w Świdnicy. Ma ona zapewniać opiekę dla 52 pensjonariuszy.  W nowoczesnym obiekcie znajdują się 2- lub 3-osobowe pokoje z łazienką oraz ze swobodnym dostępem do jadalni, świetlicy, pokojów rehabilitacyjnych czy pokojów zajęć. Do ośrodka przynależy także ogród.

Pokoje są przestronne, znajdują się w nich łóżka rehabilitacyjne, zapewniające użytkownikom optymalną niezależność oraz swobodę ruchu. Sterowane są one za pomocą pilota kontrolnego, co pozwala użytkownikowi na wybór odpowiedniej dla siebie pozycji. Na wyposażeniu do każdego łóżka jest  przypisany system przywoławczy, szafka nocna, oświetlenie pokoju z włącznikami przy łóżkach, stolik z krzesłami, szafa i telewizor. W każdym pokoju jest łazienka z kabiną prysznicową bez brodzika – wymienia dyrektor Centrum Usług Medycznych Marconi Medica Agnieszka Olejniczak.

Zarówno dom, wszystkie w nim pomieszczenia i pokoje, ale też ogród pozbawione są barier architektonicznych. –  Duży nacisk postawiliśmy na bezpieczeństwo pensjonariuszy, budynek wraz z  otaczającym  go ogrodem jest ogrodzony. Istnieje kontrola osób wchodzących z zewnątrz. Wszystkie pomieszczenia kontrolowane są również przez czujniki przeciwpożarowe. Również pokoje i łazienki są zaprojektowane bez barier architektonicznych – zapewnia Agnieszka Olejniczak.

Ponadto placówka została wyposażona w monitoring wizyjny  i system alarmowo-przywoławczy. – W Domu Seniora przebywają osoby posiadające wyraźne problemy z samodzielnym funkcjonowaniem.  Zarówno system alarmowo – przywoławczy jak i monitoring wizyjny pozwala na szybkie dotarcie z pomocą do pensjonariuszy, którzy rzeczywiście jej w danym momencie potrzebują – wyjaśnia.

Opieka całodobowa i opieka dzienna

Dom Seniora MARCONI działa w oparciu o decyzję Wojewody Dolnośląskiego nr ZN.KNPS.9423.1.25.2019.DK, zezwalającą na prowadzenie placówki zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku. W ramach opieki całodobowej ośrodek oferuje pobyty stałe, ale też czasowe – z myślą o osobach, których opiekunowie nie mogą zapewnić opieki podczas swojego urlopu, pilnego wyjazdu lub innej sytuacji życiowej, czy rehabilitacyjne – kierowane do osób po udarach, zawałach, incydentach ortopedycznych lub chirurgicznych.

W ramach pobytu czasowego zapewniamy profesjonalną opiekę medyczną, komfortowy pobyt w pokojach 2 –  lub 3 – osobowych z łazienką, możliwość korzystania z jadalni, świetlicy, rehabilitacji, pokoju zajęć. Nasi goście mogą również brać udział we wszystkich zajęciach, które są organizowane podczas pobytu stałego. Natomiast w ramach pobytu rehabilitacyjnego możliwe jest wykupienie pakietów rehabilitacyjnych zapewniających profesjonalne usługi w zakresie fizjoterapii. Wykwalifikowani fizjoterapeuci są do dyspozycji naszych podopiecznych 5 dni w tygodniu – przedstawia dyrektor ośrodka.

W zakresie całodobowej opieki znajdują się również pobyty świąteczne. – Jest to oferta przygotowana dla seniorów, którzy nie mogą spędzić czasu ze swoją rodziną. Nasi goście spędzą święta w towarzystwie oraz w radosnej, domowej atmosferze. Seniorzy na pobytach świątecznych mogą także uczestniczyć we wszystkich zajęciach, które są organizowane podczas pobytu stałego – mówi.

Dom Seniora MARCONI oferuje również opiekę dzienną, z której skorzystają osoby z różnych przyczyn nie mogące lub nie chcące same przebywać ciągu dnia w swoim domu, a także znajdujące się w sytuacji, gdy opiekunowie nie są w stanie zapewnić im profesjonalnej opieki w trakcie dnia. – Podczas pobytu zapewnione są trzy posiłki w ciągu dnia, swobodny dostęp do jadalni, świetlicy czy pokojów zajęć. Seniorzy przyjeżdżający na pobyt dzienny mogą brać też udział we wszystkich zajęciach, które organizowane są dla gości przebywających w ośrodku na stałe – dodaje.

Kompleksowa opieka medyczna i rehabilitacyjna

Dom Seniora MARCONI zapewnia profesjonalną codzienną opiekę medyczną i rehabilitacyjną. –  Seniorzy są pod stałą opieką wykwalifikowanych pielęgniarek i opiekunów, a także lekarzy, fizjoterapeutów i dietetyka. Współpracujemy z przychodnią podstawowej opieki zdrowotnej. W ramach tej współpracy naszych pensjonariuszy odwiedza lekarz rodzinny, która ma stały nadzór nad zdrowiem naszych podopiecznych. Wszystkie usługi lekarza POZ są refundowane ze środków NFZ. W zakresie specjalistycznej opieki ambulatoryjnej świadczymy usługi odpłatnie w ramach wizyt domowych lekarzy specjalistów, min. psychiatra, psycholog, neurolog, reumatolog, chirurg-ortopeda. Zapewniamy też opiekę fizjoterapeutyczną w ramach odpłatnych pakietów rehabilitacyjnych, a dla osób posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności w ramach refundacji NFZ – tłumaczy Agnieszka Olejniczak.

Placówka oferuje też kompleksową fizjoterapię, dzięki bezpośredniemu połączeniu z Ośrodkiem Rehabilitacyjnym Marconi Medica, znajdującym się na ul. Rzeźniczej 13. Ośrodek jest wyposażony w sprzęty fizjoterapeutyczne, które pozwalają świadczyć usługi z zakresu kinezyterapii, fizykoterapii, światłolecznictwa, balneologii fizykalnej i leczenia polem magnetycznym. – Zatrudniamy ponad 20 dyplomowanych fizjoterapeutów i masażystów pracujących według sprawdzonych metod usprawniania leczniczego m.in. takich jak PNF, McKenzi, Terapia Manualna, Kinesiotaping. Ofertę zabiegów fizjoterapeutycznych szczególnie kierujemy do podopiecznych ze schorzeniami ortopedycznymi. Dyplomowani fizjoterapeuci pracują sprawdzonymi technikami pozwalającymi na szybkie przywrócenie sprawności po operacji, wypadku lub innym urazie. Oferujemy też  rehabilitację neurologiczną, w takich przypadkach jak udar, wylew czy uraz mózgowo-czaszkowy, a także kardiologiczną, skierowanych do osób np. po zawale, z nadciśnieniem czy chorobą niedokrwienna – przedstawia zakres usług dyrektor ośrodka.

Zdrowa dieta dla seniora

Dbając o zdrowie swoich podopiecznych Dom Seniora Marconi nie zapomina o zbilansowanej diecie. – W ośrodku zapewniamy co najmniej 3 posiłki dziennie, w tym posiłki dietetyczne zgodne z zaleceniami zdrowotnymi. Przygotowywane są one przez firmę cateringową mającą duże doświadczenie w żywieniu osób starszych. Posiłki są dostosowane do indywidualnych potrzeb pensjonariuszy i komponowane są pod czujnym okiem dietetyka, który kieruje się zasadami prawidłowego żywienia seniorów. Są to trzy podstawowe reguły: różnorodność doboru produktów i potraw, regularność spożywania posiłków oraz równoważenie bilansu energetycznego. Posiłki są cykliczne, potrawy urozmaicone, systematycznie pojawiają się gorące dania – informuje Agnieszka Olejniczak. – Podając seniorom w pełni wartościowe potrawy dbamy o dostarczenie im odpowiedniej dawki witamin, minerałów, węglowodanów i białka. Nie tylko wiemy, że odpowiednia dieta to klucz do zdrowia i dobrego samopoczucia, ale również stosujemy tą zasadę dokładając wszelkich starań by nasi podopieczni przestrzegali prawidłowej diety – zapewnia.

Rodzinna atmosfera i mnóstwa zajęć dla seniorów

W ośrodku zadbano także o ciepłą i rodzinną atmosferę. – Wspólnie z naszymi pensjonariuszami obchodzimy różne uroczystości i święta. Zachęcamy do polubienia naszego profilu fb, aby być na bieżąco z organizowanymi przez nas wydarzeniami – zaprasza Agnieszka Olejniczak. Pensjonariusze biorą też udział w licznych warsztatach w ramach terapii zajęciowej, prowadzonej przez terapeutów z wieloletnim doświadczeniem. – Nasi goście mogą aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu w zorganizowanych zajęciach w ogrodzie, wspólnych spacerach oraz imprezach plenerowych. Organizujemy warsztaty twórcze, warsztaty kulinarne, wycieczki do kin i teatrów, naukę obsługi komputera oraz wiele innych. Podopieczni mają również możliwość spędzania czasu na świetlicy lub w towarzystwie innych gości – wymienia.

Terapia zajęciowa prowadzona jest w różnych formach. – Powrót do zdrowia wiąże się nie tylko z poprawą sprawności fizycznej, ale i umysłowej. Dlatego terapia w naszym domu przybiera różne formy. Są to terapie ruchowe, intelektualne i manualne stanowiące bardzo skuteczną receptę na utrzymanie sprawności osób starszych w szerokim tego słowa znaczeniu. Wielowymiarowość terapii sprzyja zachowaniu poczucia wspólnoty z innymi pensjonariuszami. U wielu podopiecznych może przyczynić się też do odnowy cech i zdolności, które znikły w wyniku choroby, niepożądanych zmian neurologicznych lub fizycznych. Znamy niezmiernie ważną rolę terapii w zaspakajaniu potrzeb samorealizacji i stałego kontaktu z ludźmi. Najczęściej, w naszym Domu Seniora na terapie zajęciowe składają się zajęcia grupowe. Istnieje jednak możliwość, wedle życzenia, zapewnienia pensjonariuszowi terapii indywidualnej –  wyjaśnia dyrektor Centrum Usług Medycznych Marconi Medica.

Opieka duszpasterska

Dom Seniora MARCONI troszczy się również o potrzeby duchowo – religijne podopiecznych.  Pensjonariuszy systematycznie odwiedza ksiądz z parafii św. Stanisława i Wacława w Świdnicy. – Ksiądz udziela wsparcia duchowego podopiecznym, odprawia msze świętą i udziela sakramentów zgodnie z wola mieszkańców Domu Seniora. Jesteśmy otwarci na ekumeniczną i integralną współpracę troszcząc się również o strefę duchowo – religijna osób przebywających w Domu Seniora Marconi okazując szacunek dla różnorodności religijnych i kulturowych – dodaje.

Pełną ofertę DOMU SENIORA MARCONI można znaleźć na stronie: https://domsenioramarconi.pl/. O nowoczesnym ośrodku można dowiedzieć się także na facebooku – domsenioramarconi.

Kontakt telefoniczny:

  • +48 887 533 111
  • +48 74 851 88 55

Kontakt mailowy: [email protected] 

O firmie

Grupa MARCONI jest prywatną, rodzinną firmą funkcjonującą na rynku od 30 lat. Początkowo firma oferowała usługi dla biznesu w obszarze utrzymania czystości oraz ochrony osób i mienia. Firma zdobywając status Zakładu Pracy Chronionej stała się znaczącym pracodawcą dla osób niepełnosprawnych na terenie powiatu świdnickiego.

W 2003 roku firma poszerzyła swoje usługi także o obszar medyczny i już od przeszło 15 lat w ramach Centrum Usług Medycznych MARCONI MEDICA oferuje długoterminową opiekę pielęgniarską i rehabilitacyjną. W kwietnia 2015 roku stworzyła także pierwszy w Świdnicy, zapewniający całodobową opiekę nad osobami niepełnosprawnymi i w podeszłym wieku – Dom Seniora MARCONI. Nowoczesny ośrodek stanowił wówczas jedyne w regionie miejsce o tak bogatym wachlarzu usług rehabilitacyjnych. Zapewniał opiekę 25 pensjonariuszom. W 2017 roku ze względu na duże zainteresowanie świadczonymi usługami Dom Seniora MARCONI został powiększony o nowe skrzydło, dzięki któremu zwiększono liczbę pensjonariuszy o kolejnych 22. Rok 2019 to nowa inwestycja przy ul. Wrocławskiej 50, która podwoiła liczbę miejsc pobytu dla seniorów. Oficjalne otwarcie obiektu odbyło się 28 listopada 2019 roku.

/Tekst: Agnieszka Nowicka/
/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułW Strzegomiu pokazali, a w Prawikowie pokażą, że #jestnaswiecej przeciwko hejtowi w sieci!
Następny artykułStawiają domki, budują szopkę. Świąteczny jarmark od piątku!