Strona główna 0_Slider Uwaga podróżni! Od niedzieli zmiany na kolei

Uwaga podróżni! Od niedzieli zmiany na kolei

2

15 grudnia wejdzie w życie coroczna zmiana rozkładu jazdy, która będzie dotyczyć pociągów w całej Polsce. Przed podróżą warto upewnić się, jak wyglądają aktualne godziny przyjazdu i odjazdu wybranego pociągu.

Oferta połączeń na nowy rozkład jazdy została przygotowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wspólnie z przewoźnikami. Dzięki inwestycjom z Krajowego Programu Kolejowego, sieć kolejowa się zmienia i mieszkańcy kolejnych regionów kraju zyskują wygodne i atrakcyjne możliwości podróży pociągami. Prace na kolejowych liniach są uwzględnione w rozkładzie jazdy – mówi Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP PLK.

W weekend wdrożenia nowego rozkładu do dyspozycji pasażerów będą informatorzy mobilni. W niedzielę 15 oraz w poniedziałek 16 grudnia na jedenastu dworcach w największych miastach Polski (Warszawa Centralna, Wschodnia i Zachodnia, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kraków Główny, Poznań, Szczecin, Wrocław, Zakopane) pomogą pasażerom ustalić dogodne przesiadki, znaleźć odpowiedni peron, a także będą służyć wszelką informacją pomocną w podróży.

Informacje na temat aktualnego rozkładu jazdy pociągów są dostępne na stacjach i przystankach, w internecie na portalpasazera.pl, rozkład-pkp.pl oraz w aplikacjach mobilnych Portal Pasażera (dawniej Rozkład Kolejowy) i Rozkład-PKP (dawniej Bilkom). Na stacjach i przystankach informacje o odjazdach i przyjazdach pociągów wyświetlane także na tablicach elektronicznych oraz przekazywane są podróżnym w formie komunikatów głosowych.

W okresie zimowym około 300 dworców nie będzie zamykanych na czas trwania nocnych przerw technicznych. W przypadku znacznego spadku temperatury oraz w sytuacjach nadzwyczajnych PKP S.A. może podjąć decyzję o całodobowym otwarciu pozostałych dworców.

Nowy rozkład i cennik Kolei Dolnośląskich

W przypadku linii obsługiwanych przez Koleje Dolnośląskie, większość zmian ograniczy się do niewielkich, kilkuminutowych korekt godzin odjazdu. Wśród zmian istotnych z punktu widzenia świdnickich podróżnych znalazła się likwidacja wczesnoporannego kursu o godzinie 5:06 ze Świdnicy do Legnicy, który został wprowadzony w grudniu 2018 roku i umożliwiał – po przesiadce w Jaworzynie Śląskiej – dotarcie do Wrocławia na godzinę 6:02. Od nowego rozkładu pierwszy szynobus wyruszy w kierunku stolicy województwa bezpośrednią linią D16 o godzinie 5:30.

Nowy rozkład przyniesie też wdrożenie nowego rozwiązania – przystanku “na żądanie”. Na kolejowej mapie Dolnego Śląska taki status otrzymają dwa przystanki: Nowa Wieś Legnicka oraz Krzyżowa. Rozwiązanie znane jest pasażerom komunikacji miejskiej, którzy chcąc wysiąść na mniej uczęszczanych przystankach muszą ów fakt zasygnalizować kierowcy, natomiast w przypadku chęci zatrzymania autobusu muszą stanąć przy krawędzi przystanku i przykładowo zamachać ręką. W przypadku pociągów stosowna instrukcja ujęta została w modyfikacji regulaminu przewozu osób, rzeczy i zwierząt Kolei Dolnośląskich:

1. Podróżny zamierzający wsiąść do pociągu na przystanku, który jest ujęty w rozkładzie jazdy jako „postój na żądanie”, zobowiązany jest oczekiwać na przyjazd pociągu w miejscu widocznym dla maszynisty.

2. Podróżny zamierzający wysiąść z pociągu na przystanku, który jest ujęty w rozkładzie jazdy jako „postój na żądanie”, zobowiązany jest zgłosić ten fakt pracownikowi drużyny konduktorskiej, najpóźniej na stacji poprzedzającej przystanek oznaczony jako „postój na żądanie”.

15 grudnia uruchomione zostanie pasażerskie połączenie do Bielawy, które obsługiwać będą szynobusy linii D16 – łączącej dotychczas Wrocław, Świdnicę i Dzierżoniów. Ponadto część pociągów dolnośląskiego przewoźnika, kursujących na tej trasie, otrzyma dedykowane nazwy: Wielka Sowa, Kalenica, a także Wilhelm Rotkiewicz – na cześć twórcy Państwowej Fabryki Odbiorników Radiowych w Dzierżoniowie (późniejsza DIORA).

Od 15 grudnia zmianie ulegną stawki za bilety na przejazd pociągami Spółki. Korekty dotyczyć będą zarówno taryfy podstawowej, jak i ofert własnych. W przypadku taryfy podstawowej stawki wprowadzone przez KD są zbieżne z tymi, które wprowadziły w całym kraju Przewozy Regionalne. Pomimo obserwowanej w ostatnich latach inflacji i corocznego wzrostu kosztów realizacji przewozów, stawki opłat za bilety jednorazowe nie były poddane korekcie od 1 stycznia 2013 roku, a w przypadku biletów okresowych – od 21 sierpnia 2018 roku. W związku z tym nowe ceny biletów w taryfie podstawowej i w taryfie RAZEM (stosowanej przy odprawie posiadaczy REGIOkart i przejazdach grupowych) będą dostosowane do tych obowiązujących w spółce Przewozy Regionalne. Aktualizacji ulegną również opłaty objęte ulgami handlowymi 25% (w tym Senior 60+) i 50% – tłumaczy Bartłomiej Rodak, rzecznik prasowy Kolei Dolnośląskich.

Zgodnie z nowym cennikiem przejazd pociągami dolnośląskiego przewoźnika ma podrożeć o od kilku do kilkunastu procent. Dodatkowo prowadzone zostaną zmiany, które także wynikać będą z dostosowania stawek i opłat do oferty Przewozów Regionalnych, w tym m.in. wprowadzenie nowej ceny biletu „Weekend z KD”, która będzie wynosić 39,00 zł, korekta opłaty za przewóz roweru do kwoty 7,00 zł. oraz odwołanie oferty biletu wielokrotnego, w tym dla biletu „Weekend z KD”. Ponadto, Koleje Dolnośląskie ustaliły nową cenę normalnego biletu miesięcznego sieciowego, który będzie kosztował 369,00 zł. Ze wszystkimi zmianami można się zapoznać na stronie internetowej przewoźnika.

Na niezmienionym poziomie pozostanie cena biletu na trasie Świdnica-Wrocław, która zgodnie z ofertą “Bilet Sowiogórski” wynosi 13,50 zł (wraz z biletem powrotnym – 19,00 zł). Jedyna zmiana w ofercie dotyczy uruchomienia połączenia do Bielawy – przejazd ze Świdnicy będzie kosztować 5 zł.

/PKP PLK, Koleje Dolnośląskie, opr. mn/