Strona główna 0_Slider Po skandalu w Torgau: radni przepraszają, opozycja krytykuje, na konto hotelu wpłynęło...

Po skandalu w Torgau: radni przepraszają, opozycja krytykuje, na konto hotelu wpłynęło 1500 euro

25

Strzegomscy radni uczestniczący w delegacji do niemieckiego Torgau – sprawcy incydentu, skutkiem którego było zerwanie polsko-niemieckiej współpracy między miastami – zabierają głos w sprawie zdarzeń z początku października. – Za wymianę pościeli i wykładziny zapłaciliśmy według rachunku wystawionego przez hotel. Błędem wynikającym z naszej strony było niezgłoszenie od razu tego faktu do recepcji – tłumaczą Cezary Włodarczyk i Roman Asynger, przepraszając za całe zajście. – Na ich miejscu podałabym się do dymisji – kwitowała wcześniej burmistrz Torgau.

O zerwaniu współpracy między Torgau a Strzegomiem pisały lokalne media

Przypomnijmy, 27 listopada samorządowcy z niemieckiego Torgau zerwali trwającą od 22 lat partnerską współpracę ze Strzegomiem. Decyzja ta został podjęta z powodu skandalicznego zachowania polskiej delegacji, na czele której stał burmistrz Zbigniew Suchyta, podczas październikowego festiwalu “Torgau leuchtet”. – Polska delegacja nie tylko zniszczyła część wyposażenia pokoi hotelowych, ale także pozostawiła odchody w kilku pokojach, w miejscach nie do pomyślenia – stwierdziła burmistrz Romina Barth w oświadczeniu wydanym krótko po podjęciu decyzji o zerwaniu kontaktów ze Strzegomiem.

radny Cezary Włodarczyk

W składzie delegacji, oprócz burmistrza Strzegomia, znaleźli się radni Roman Asynger oraz Cezary Włodarczyk. – Około godziny 21.00 udaliśmy się do pokoju hotelowego, którego nie opuszczaliśmy do rana. W nocy, w czasie snu, w sposób niekontrolowany zrzuciłem treść żołądka, nie zdążając dojść do WC, zabrudzając pościel i wykładzinę, z czego jest mi bardzo przykro. Od dłuższego czasu choruję na chorobę wrzodową i refluks żołądka. Cofanie się treści żołądka jest dla mnie nieprzyjemną i wstydliwą przypadłością, gdyż zdarza mi się to podczas snu. Za wymianę pościeli i wykładziny zapłaciliśmy według rachunku wystawionego przez hotel. Błędem wynikającym z naszej strony było niezgłoszenie od razu tego faktu do recepcji – tłumaczą radni w oświadczeniu przekazanym przewodniczącemu Rady Miejskiej w Strzegomiu, Tomaszowi Marczakowi. Dolegliwości żołądkowe miały się przydarzyć radnemu Włodarczykowi.

radny Roman Asynger

Sam przewodniczący potępia incydent, do którego doszło w Torgau, jednak zwraca uwagę, że strona niemiecka w żaden sposób nie próbowała nawiązać kontaktu ze strzegomskim samorządem, celem wyjaśnienia skandalu. – Nie dostaliśmy żadnego pisma z miasta partnerskiego Torgau. Żadna oficjalna skarga nie wpłynęła ani do Urzędu, ani do biura Rady. Nie było też prośby o rozmowę w tej kwestii. Dowiedzieliśmy się o tej sprawie z powiadomień medialnych. Szkoda, że incydent, który absolutnie nie powinien się zdarzyć wpływa na 20-letnią historię współpracy, bardzo dobrą i owocną. Szkoda, że nie zostało to wyjaśnione na poziomie samorządów, ani pismem, ani nawet skargą na to zachowanie, abyśmy mogli się do tego chociaż odnieść – mówi Tomasz Marczak. – Incydent się zdarzył – nie powinien się zdarzyć. Szkoda, że incydent tego rodzaju wpływa na 20-letnią współpracę – podkreśla.

przewodniczący Tomasz Marczak

Jak wyjaśnia przewodniczący, goszczący w Torgau radni z własnych pieniędzy uregulowali rachunek opiewający na 1500 euro bez żadnej zwłoki. – Radni zapłacili rachunek i to co pojawia się w mediach jest dla nich karą dosyć dotkliwą. Natomiast z całą pewnością na pierwszych komisjach Rady Miejskiej będziemy też ten temat omawiać – dodał przewodniczący Marczak. Inaczej całą sytuację ocenia burmistrz Strzegomia. – Uważam, że to jest taka sprawa przesadzona i śmieszna! Nakręca ją ktoś w Polsce. Ja byłem na tej delegacji, widziałem całą sprawę, więc uważam, że to jest wszystko nakręcone przez osobę z Polski, ale trudno. Wystąpiła tam taka historia, że w pokoju został trochę zabrudzony materac na łóżku. Rano byłem w pokoju, było posprzątane. Pan z delegacji dostał rachunek, który zapłacił, a był to spory rachunek – wskazywał Zbigniew Suchyta.

radny Lech Markiewicz

Do incydentu z udziałem strzegomskiej delegacji odniósł się także Lech Markiewicz, były burmistrz Strzegomia, obecnie radny opozycyjnego klubu liczącego w Radzie Miejskiej czterech członków. – Jestem zbulwersowany całym zajściem, które miało miejsce w naszym mieście partnerskim Torgau. Jako były burmistrz Strzegomia przypomnę, że było to nasze pierwsze miasto partnerskie i pamiętam, jak ciężko było nam je pozyskać. Dlatego uważam całą sprawę za wielki skandal, że w takich okolicznościach ta współpraca się kończy. Zerwanie po dwudziestu latach współpracy między miastami Strzegom i Torgau przez tamtejszą Radę Miejską musiało mieć mocne podstawy. Nikt nie zrywa przyjaźni bez przyczyny i twardych dowodów na zachowanie polskiej delegacji z burmistrzem Zbigniewem Suchytą na czele, który jest za wyjazd odpowiedzialny – wskazuje Markiewicz.

Trudno sobie wyobrazić, co też takiego musiało się tam wydarzyć, skoro – jak podaje Pani Burmistrz miasta Torgau – utajniono część dotyczącą zniszczeń w hotelu i tego, co zastała tamtejsza obsługa hotelowa. Możemy tylko odczytać oświadczenie Pani burmistrz Rominy Barth, gdzie podaje, że zniszczenia po libacji alkoholowej i zabrudzenia ludzkimi odchodami sięgnęły niewyobrażanej skali. Delegacja była w Niemczech służbowo i powinna zachować wszelkie standardy dobrego zachowania, gdyż reprezentowała nasze miasto i jego mieszkańców. Teraz pozostał wstyd, niesmak i żal za te 22 lata dobrej współpracy, z której korzystały nasze dzieci i młodzież. Jako radni miejscy nie otrzymaliśmy jeszcze żadnych wyjaśnień od burmistrza. Będziemy żądać takich wyjaśnień na najbliższej sesji Rady Miejskiej – deklaruje były włodarz Strzegomia.

Michał Nadolski
[email protected]