Strona główna 0_Slider Nie daj się okraść na przedświątecznych zakupach

Nie daj się okraść na przedświątecznych zakupach

2

Szaleństwo przedświątecznych zakupów powoli się rozkręca. Policja przypomina, że to czas, który chętnie wykorzystują złodzieje. Trzeba uważać zarówno podczas zakupów w zwykłych sklepach, jak i w internecie.

Zdjęcie Pixabay

Świdnicka policja przypomina:

Wybierając się na zakupy do sklepu nie powinniśmy brać ze sobą wszystkich naszych oszczędności. Powinniśmy zabrać ze sobą tylko tyle pieniędzy, ile jest nam potrzebne lub takie karty płatnicze, które są nam niezbędne do zrobienia zakupów. Nasze rzeczy zawsze powinny znajdować się w takim miejscu, aby były przez nas widoczne. Najczęściej wchodząc do sklepu, wkładamy do koszy na zakupy swoje kurtki, torby, portfele, a później zajęci oglądaniem towaru na sklepowych półkach całkowicie o nich zapominamy. Ta chwila jest wystarczająca dla osoby, która nas obserwuje, aby wyjąć pozostawiony w koszyku portfel lub inne dokumenty i oddalić się z nimi.

Również robiąc zakupy poprzez portale aukcyjne pamiętajmy o tym, że drugą stronę transakcji niekoniecznie cechować musi uczciwość. To, że inni zostali oszukani nie oznacza, że nam się to nie przytrafi. Oszuści czyhają na swoje ofiary wykorzystując nieuwagę, pośpiech, podekscytowanie i chęć posiadania jak najszybciej i jak najtaniej nabytej rzeczy.

Dlatego:
Bądź ostrożny przy zawieraniu transakcji przez Internet.
Uważaj na „super okazje”. Nie zawsze to, co widoczne jest na zdjęciu musi być takie samo w rzeczywistości, lub nabyte przez sprzedawcę w sposób legalny. Uwaga na podróbki!
Jeśli chcesz wziąć udział w aukcji internetowej, sprawdź wiarygodność sprzedawcy, jego poprzednie aukcje oraz opinie kupujących na jego temat (takie informacje odnajdziesz w historii transakcji danego sprzedawcy – sprawdź czy posiada jakieś negatywne opinie).
Jeśli licytujesz w aukcji internetowej, poczekaj do zakończenia aukcji nim przelejesz pieniądze sprzedawcy. Sprawdź, czy sprzedawca umożliwia opłatę przy odbiorze – to również wskazuje na jego wiarygodność.
Korzystając z zagranicznych serwisów aukcyjnych nie daj się namówić na transakcję poza aukcją.
Jeśli dostałeś maila z informacją o wygraniu aukcji, sprawdź dokładnie czy wiadomość pochodzi od rzeczywistego sprzedawcy, zwłaszcza, gdy podany w niej jest nr konta, na który masz przelać należność. Gdy masz wątpliwości, nawiąż korespondencję ze sprzedającym.
Chroń swoje dane osobowe i hasła dostępowe. Nie wysyłaj nikomu kserokopii swoich dokumentów oraz nie podawaj haseł np. po „kliknięciu” w linkach zawartych w wiadomościach mailowych.
Pamiętaj, że zawsze w razie jakichkolwiek wątpliwości możesz skontaktować się z obsługą portalu aukcyjnego.

Gdy już padłeś ofiarą oszustwa:
Poinformuj jak najszybciej administratorów ds. bezpieczeństwa danego serwisu.
Zachowaj wszystkie dokumenty związane z transakcją tj. dowód przelewu na konto bankowe, korespondencję mailową, itp.
Zgłoś się wraz z powyższymi dokumentami do najbliższej Twojego miejsca
zamieszkania jednostki policji.

Zgłaszając się na policję trzeba będzie podać:
Datę i numer aukcji, jej przedmiot oraz wylicytowaną cenę.
Nazwę konta (nick) sprawcy oszustwa oraz jego adres e-mailowy.
Sposób kontaktu ze sprzedającym: jego e-mail, nr telefonu, adres.
Sposób dokonania zapłaty: przelew na konto bankowe, płatność za pobraniem.

Poprzedni artykułZ Mikołajem rozpoczęli przygotowania do świąt [FOTO]
Następny artykułSpłonęło mieszkanie w Rogoźnicy