Strona główna Kultura Książka świdniczanki w historycznym plebiscycie

Książka świdniczanki w historycznym plebiscycie

0

Wydana w tym roku powieść świdnickiej pisarki Heleny Semenetz ma szansę stać się jedną z najlepszych książek historycznych drugiego półrocza. „Klucz życia” został zgłoszony do ogólnopolskiego plebiscytu „Historia zebrana”, organizowanego przez portal historyczny Histmag.org oraz serwisu Granice.pl – wszystko o literaturze.

Publikacja Heleny Semenetz, odsłaniająca niezwykłe losy królowej Nefretete i pozostałych bohaterów rewolucji religijnej w starożytnym Egipcie, znalazła się wśród ponad 40 zgłoszonych do konkursu  tegorocznych książkowych propozycji. Powalczy najpierw o nominację z 18 tytułami w kategorii „Historia niebanalna”.

Głos można oddać na stronie https://www.historiazebrana.pl/glosowanie.W sumie w konkursie internauci głosują dwukrotnie: w dniach  od 10 grudnia do 6 stycznia 2020 roku – na książki, które powinny otrzymać nominację, a także w okresie od 7 do 19 stycznia 2020 roku na tytuły, które powinny zwyciężyć w swoich kategoriach. Każdy użytkownik oddający głos w plebiscycie może też wygrać zestawy nagród książkowych, ufundowanych przez wydawców.

Równolegle zgłoszone książki są także oceniane przez konkursowe jury, składające się z redaktorów serwisów organizujących plebiscyt, publicystów historycznych, naukowców i doświadczonych recenzentów książek.  Noty specjalistów mają również wpływ zarówno na nominacje, jak i przyznanie tytułów – najlepszych książek historycznych półrocza i roku.

Sam udział w konkursie jest dla autorki ze Świdnicy wielkim wyróżnieniem. Świdniczanka, z wykształcenia matematyk, od ponad 20 lat bada historię starożytnego Egiptu i jego tajemnice. Jej pasją jest w szczególności okres Wielkiej Herezji Amarneńskiej i losy wiernych jedynego boga Atona. Świdnicka pisarka wielokrotnie odwiedzała Egipt, brała udział w licznych wystawach – w Polsce, w Niemczech i w Stanach Zjednoczonych – poświęconych Krajowi Faraonów. Zadebiutowała w 2010 roku powieścią „Kim jesteś Neferete?”.

„Klucz życia” jest drugą publikacją świdnickiej autorki. To książka oparta na faktach zaczerpniętych z fascynującej historii starożytnego Egiptu. Skupia się wokół pięknej i do dziś budzącej wielkie emocje królowej Nefretete i jej niezwykłej roli, jaką przyszło jej odegrać w dziejach. W zbeletryzowanej formie autorka porusza wyjątkowy historyczny wątek, wprowadzenia monoteizmu w okresie wyznawania wielobóstwa. W swej powieści przedstawia historyczne postacie wyprzedzające swój czas.

/Komunikat strony http://semenetz.com//

Poprzedni artykułBędzie więcej czasu na przekształcenie użytkowania wieczystego z bonifikatą?
Następny artykułWyjazdowa porażka w Radzionkowie