Strona główna Wydarzenia Żarów „Kocham Cię, Polsko!”. Turniej w Zastrużu

„Kocham Cię, Polsko!”. Turniej w Zastrużu

0

W ramach realizacji działań kształtujących postawy patriotyczne w Szkole Podstawowej im. Astrid Lindgren w Zastrużu odbył się kolejny Międzyklasowy Turniej „Kocham Cię, Polsko!”.

Celem konkursu było poszerzanie wiedzy o wybranych, wcześniej wylosowanych, miastach i regionach Polski: Wrocław, Gdańsk, Warszawa, Toruń, Poznań, Katowice, Zakopane, Białystok. – Poprzez świetną zabawę utrwaliliśmy tak istotne informacje o naszej Ojczyźnie. Nie jest tajemnicą, że najwięcej zapamiętujemy wielozmysłowo. Nie zabrakło więc tańców, strojów i piosenek regionalnych, wierszy pisanych gwarą oraz potraw kojarzących się z danym miastem – wyjaśnia Monika Odon z SP w Zastrużu.

Uczniowie szkoły nie tylko prezentowali regiony, odpowiadali na pytania, ale mieli również okazję spróbować wrocławskich drożdżówek z cynamonem, gdańskich bagietek z tuńczykiem, warszawskiej wuzetki, toruńskich pierników, zakopiańskich oscypków, chleba górskiego ze swojskim masłem, moskołów podhalańskich z sosem czosnkowym, brzdąca i rogalików poznańskich, żuru z kluskami śląskimi, kopytek z Białegostoku oraz kindziuku. – Nasza Polska, jak długa i szeroka, zachwyciła nas różnorodnością smaków, wielokulturowością, bogactwem gwar i dialektów, tradycjami, po prostu pięknem. Jak podsumował uczeń klasy piątej, „to była dla nas ważna lekcja o ojczyźnie” – dodaje Odon.

/SP Zastruże, opr. mn/