Strona główna 0_Slider Biskup świdnicki o lewactwie podczas pasterki, o „bełkocie genderowym” w Boże Narodzenie

Biskup świdnicki o lewactwie podczas pasterki, o „bełkocie genderowym” w Boże Narodzenie

36

Słynący ze stanowczych i często budzących kontrowersje wypowiedzi biskup Ignacy Dec ponownie zabrał głos w sprawie zagrożeń czyhających na współczesny Kościół katolicki. – Niepokoimy się tym, że w dzisiejszej Europie odradza się lewactwo, odrzucające Boga a tym samym prawdę i miłość – twierdził w homilii wygłoszonej podczas pasterki w świdnickiej katedrze. Z kolei podczas bożonarodzeniowego kazania mówił o zastępowaniu wiary fałszywymi bożkami, a także o przeznaczaniu „ogromnych pieniędzy (…) z ukrytych źródeł” na walkę z Bogiem.

Drodzy bracia i siostry, w tę świętą Bożonarodzeniową noc, dziękujmy Jezusowi za to, że przyszedł do nas na ziemię, że stał się człowiekiem, jednym z nas, że obdarzył nas prawdą, która wyzwala i obdarzył nas zbawczą miłością, płynąca z Jego krzyża. Otwórzmy się na Jego dary: na Jego prawdę, miłość i pokój. Świat bez prawdy, bez miłości, bez pokoju jest okropny. Takiego świata doświadczyli nasi Rodacy podczas świąt Bożego Narodzenia w latach 1940-1944, jako syberyjscy zesłańcy. Niepokoimy się tym, że w dzisiejszej Europie odradza się lewactwo, odrzucające Boga a tym samym prawdę i miłość. Te trendy przenikają i do nas. Drodzy bracia i siostry, ratunkiem dla Europy, dla świata, dla naszej Ojczyzny, jest powrót do Chrystusa – wskazywał ordynariusz diecezji świdnickiej podczas pasterski w katedrze świdnickiej.

Dzisiaj, w Boże Narodzenie, zauważmy także tych, którzy tego Słowa [Bożego] nie rozpoznali, albo też poznawszy Je – odrzucili. Tak się działo w Europie dwudziestego wieku, kiedy zanim podjęto walkę z człowiekiem, zanim przystąpiono do niszczenia człowieka, wcześniej podjęto walkę z Bogiem, zwłaszcza z Bogiem Wcielonym, Jezusem Chrystusem i Jego Kościołem. Historia potwierdza tę prawidłowość, że ci, którzy wypowiadają walkę Bogu, przechodzą szybko do walki i do niszczenia ludzi, zwłaszcza tych najsłabszych i bezbronnych: przed narodzeniem czy niedołężnych u kresu życia, ale także i dorosłych, którzy sprzeciwiają się ideologii dyktatorów, siewców kłamstwa i szerzycieli zła. Boimy się, żeby historia ta nie powtórzyła się w nowym, obecnym stuleciu – mówił z kolei podczas kazania wygłoszonego w Boże Narodzenie.

Widzimy dziś nieprzyjazny stosunek do Chrystusa i do Kościoła u wielu przywódców Unii Europejskiej. Dzisiejszej, dotąd przynajmniej z nazwy Europie chrześcijańskiej, grozi islamizacja, albo ateizacja czy laicyzacja. Mówią niektórzy, że największe pogaństwo jest dziś w świecie na kontynencie europejskim. Polska jest jeszcze widziana, jako oaza chrześcijańskiej religijności i z tego tytułu jest tak w różnoraki sposób atakowana. W krajach zachodnich dotychczasowa wiara w prawdziwego Boga, zostaje zastępowana wiarą w fałszywe bożki, które mają dzisiaj różne imiona. Na walkę z Bogiem wydaje się dzisiaj znów ogromne pieniądze. Zwykle pochodzą one z ukrytych źródeł. Niczego to dobrego nie wróży – twierdził bp Dec.

Chcę w tym miejscu zacytować wypowiedz prof. Andrzeja Nowaka autora czterech tomów „Dziejów Polski”, ostatnio – laureata Orderu Orła Białego. W świątecznym numerze „Gościa Niedzielnego” m. in. napisał: „Dzielimy wspólne zagrożenie cywilizacyjne, niebezpieczne nie tylko dla Polski, ale całej cywilizacji łacińskiej, opartej na chrześcijaństwie. Widzę, jak w naukach humanistycznych kurczy się przestrzeń wolności, Jak zwyciężają fanatyzm i bełkot chroniony przez ideologię politycznej poprawności. I to idzie od uniwersytetów najwyżej cenionych w rankingach światowych i zostało u nas wskazane jako miernik doskonałości wraz z reformą premiera Gowina. Aby awansować w punktacjach, najłatwiej przerzucić się na bełkot genderowy. gdyż promujące go pisma zachodnie są najwyżej punktowane. Fanatyczne ideologie, podważające nawet nie chrześcijaństwo, ale zasady zdrowego rozsądku, wypierają z przestrzeni uniwersyteckiej wolną myśl. … To zjawisko dotyczy nie tylko środowisk akademickich, ale całej debaty publicznej, gdzie kurczy się przestrzeń wolności pod hasłem walki z językiem nienawiści” – przywoływał biskup.

Ks. Ignacy Dec już 15 lat sprawuje posługę biskupią w diecezji świdnickiej. W tym roku ukończył 75 lat, co zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego oznacza konieczność przejścia na emeryturę i złożenia rezygnacji. Decyzja o mianowaniu nowego biskupa świdnickiego należeć będzie do papieża Franciszka.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułWspinaczkowy finał Dni Gór
Następny artykułNa ratunek gołębiowi i uwięzionemu kierowcy