Strona główna 0_Slider Akcja informacyjna i zbieranie podpisów za in vitro w Świdnicy

Akcja informacyjna i zbieranie podpisów za in vitro w Świdnicy

25

W sobotę, 21 grudnia w Galerii Świdnickiej zostanie zorganizowana akcja informacyjna o in vitro. Można będzie również poprzeć inicjatywę wprowadzenia w Świdnicy programu dofinansowania pozaustrojowego zapłodnienia.

O program finansowania tej metody leczenia bezpłodności walczy Anna Gromek. – Staraliśmy się z mężem pół roku o drugie dziecko. Ale tym razem było coś nie tak. Wtedy okazało się, że jestem chora. W pewnym momencie tej swojej walki o dziecko zdałam sobie sprawę, jak wiele kobiet znajduje się w tak trudnej sytuacji i szansą dla nas może być właśnie zapłodnienie in vitro. Postanowiłam coś z tym zrobić – mówiła w rozmowie z Gazetą Wyborczą. Dzisiaj już wie, że postępująca endometrioza wyklucza szansę na zajście w ciążę. – To nie zmienia moich planów. Wiem, co czują kobiety, które nie mogą mieć dziecka i z całego serducha chcę i im pomóc – zapewnia dziś świdniczanka.

Z jej inicjatywy przygotowywana jest uchwała obywatelska o wprowadzeniu w Świdnicy programu leczenia niepłodności i dofinansowania metody pozaustrojowego zapłodnienia, czyli in vitro. By projekt w ogóle był rozważany, potrzeba 300 podpisów poparcia. – Już około 200 osób złożyło podpis, w zbieranie kolejnych włączyły się zaprzyjaźnione firmy, liczę także na świdniczan, którzy 21 grudnia przyjdą do Galerii Świdnickiej – mówi Anna Gromek i dodaje, że wiele par nie ma szans na skorzystanie z tej metody ze względu na bardzo wysokie koszty.

Zbiórka podpisów połączona będzie z akcją informacyjną dla mieszkańców. Podczas spotkania chętni dowiedzą się o zapłodnieniu pozaustrojowym, będzie można porozmawiać ze specjalistą kliniki i dowiedzieć się, gdzie szukać pomocy. Spotkanie potrwa od godz. 14.00 do 18.00.

Pomysł świdniczanki popiera prezydent Beata Moskal-Słaniewska, która była również w grupie radnych, inicjujących uchwałę o dofinansowaniu in vitro z budżetu miasta w 2013 roku. Wówczas większość radnych była przeciwna. Anna Gromek ma nadzieję, że rzeczowymi argumentami uda się tym razem przekonać radnych, by zgodzili się na realizowanie programu w Świdnicy.

In vitro dofinansowują samorządy w Częstochowie, Wrocławiu, Warszawie, Bydgoszczy, Szczecinie, Łodzi i Gdańsku.

/asz/

Poprzedni artykułZwłoki mężczyzny znalezione w lesie
Następny artykułZ awansu do kolejnej rundy cieszyli się wałbrzyszanie