Strona główna 0_Slider Potrzebne ogromne środki na remont lokali komunalnych. „100 milionów byłoby kwotą nie...

Potrzebne ogromne środki na remont lokali komunalnych. „100 milionów byłoby kwotą nie za wysoką”

18

Jak wynika ze sprawozdania opracowanego przez świdnicki magistrat, ponad 870 z 1848 mieszkań komunalnych nie ma łazienki, a ponad 1200 wciąż nie jest podłączona do sieci ciepłowniczej. Z ogromnych potrzeb remontowo-inwestycyjnych zdają sobie sprawę władze Świdnicy i Miejskiego Zarządu Nieruchomości, jednak nawet ich wspólne działania nie przyniosą natychmiastowej poprawy. Do tego potrzeba bowiem sporych środków.

Według stanu na koniec I półrocza 2019 roku, Świdnica miała 1848 mieszkań komunalnych, przy czym użytkowane były 1702 z nich. W sprawozdaniu dotyczącym „stanu komunalnego zasobu Gminy Miasto Świdnica” przedstawiono informacje dotyczące stanu technicznego miejskich lokali. – Zasoby mieszkaniowe Gminy Miasto Świdnica w znacznej większości – około 87% (431 budynków) – usytuowane są w budynkach sprzed I i II wojny światowej. Jedynie około 13% budynków (65) i lokali to obiekty wybudowane po 1945 roku, w tym 11 budynków wybudowanych lub wyremontowanych kapitalnie przez gminę w XXI wieku. Lokale w nowych budynkach wyposażone są w media takie jak centralne ogrzewanie, we i łazienka. W starszych budynkach niewiele mieszkań wyposażonych jest w łazienkę i c.o. Część budynków węzły sanitarne nadal posiada w częściach wspólnych – na klatkach schodowych – stwierdzono w opracowaniu.

Zgodnie z przygotowanym zestawieniem, w 872 mieszkaniach komunalnych (47,18%) nie ma łazienki w lokalu, w 755 (40,85%) nie ma toalety w lokalu, 1253 (67,80%) nie są podłączone do centralnego ogrzewania, a w przypadku 82 (4,43%) brak jest instalacji wodno-kanalizacyjnej. 120 lokali mieszkalnych (6,49%) ma ciemną kuchnię, 149 (8,06%) ma wspólny przedpokój, 59 (3,19%) mieści się na poddaszu, 156 (8,44%) w oficynie, natomiast 3 mieszkania (0,16%) – w suterenie. W sumie niepełne wyposażenie techniczne występuje w 1436 lokalach (77,70%).

W nawiązaniu do przedstawionego przez miasto zestawienia radni dopytywali, jakie środki pozwoliłyby na wykonanie wszystkich potrzebnych prac remontowych. – Ja myślę, że 100 milionów byłoby kwotą nie za wysoką. Do roku 2014 remontami budynków komunalnych w zasobach mieszkaniowych zajmował się wyłącznie MZN. Od kilku lat remonty takie podzieliliśmy pomiędzy MZN – i on dokonuje przede wszystkim remontów bieżących, natomiast większy ciężar w tym zakresie spoczywa na mieście – czyli na przykład cały program rewitalizacji, który ma wartość ponad 7 mln złotych realizuje w tej chwili pan dyrektor Nowak i Wydział Inwestycji Miejskich. Przenieśliśmy trochę ciężar uznając, że te zasoby techniczne MZN, ci pracownicy, którzy tam pracują, są na dziś na tyle obciążeni pracą, że podzielimy to pomiędzy miasto a MZN. Miasto ma czasami większe możliwości uzyskania dofinansowania, w pisaniu programów, stąd taka decyzja – wyjaśniała podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska. – Dla mnie na pewno było wygodniej, gdybym miał komfort jeżeli chodzi o finanse. Gospodarujemy w ramach środków, które są w naszej dyspozycji – dodał dyrektor Miejskiego Zarządu Nieruchomości, Marek Suwalski.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułSiewierz niezdobyty, kolejna porażka Polonii
Następny artykułMetamorfoza mieszkania. Jak odmienić wnętrze za pomocą tkanin?