Strona główna 0_Slider Ponad 130 drzew do wycinki

Ponad 130 drzew do wycinki [FOTO]

4

Złym stanem  Dolnośląska Służba Dróg i Kolei tłumaczy konieczność wycinki części topól i lip przy drogach 382 i 379 między Świdnicą a Strzegomiem. Większość drzew pozostanie w obecnym miejscu.

Nasadzone kilkadziesiąt lat temu drzewa budziły kontrowersje, zwłaszcza po serii tragicznych wypadków. W sierpniu 2009 roku ponad pół tysiąca osób podpisało się pod petycją o wycięcie drzew rosnących bardzo blisko drogi nr 382 między Świdnicą a Strzegomiem. Apel był efektem serii tragicznych wypadków, których w 2009 roku na tej trasie naliczono aż sto. W jednym z nich zginął świdnicki lekarz. Po tragicznej śmierci o wycięcie drzew walczył kierowca i przyjaciel zmarłego. Jego starania spotkały się z dużym poparciem innych kierowców, ale na wycięcie całej alei żaden z burmistrzów Strzegomia nie wyraził zgody. Na odcinku, gdzie drzewa rosną w samej skrajni jezdni, od lat obowiązuje ograniczenie prędkości do 70 km/h. Niestety, po remoncie trasy, gdy dziury zastąpiła nowa, komfortowa nawierzchnia, ograniczenie bardzo rzadko jest przez kierowców przestrzegane.

Od 10 lat część drzew była systematycznie usuwana, m.in. w rejonie skrzyżowań i rozwidleń drogi. Zwykle ciecia dotyczyły kilku, czasem kilkunastu sztuk. Tym razem plany są znacznie większe, a drzewa do wycinki już oznakowano.

Na odcinku trasy Świdnica – Strzegom (odcinki dróg 382 i 374) wystąpiliśmy do właściwych organów z wnioskami o wydanie zezwolenia na usunięcie łącznie 139 drzew, w tym 72 topól. Są to – w naszej ocenie – drzewa w złym stanie zdrowotnym, ze znaczną ilością posuszu w koronach lub całkowicie obumarłe, z wypróchnieniami w pniach, stanowiące zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników dróg – tłumaczy Leszek Loch, dyrektor DSDiK. – Po uzyskaniu stosownych zezwoleń na ich usunięcie, zostanie ogłoszone postępowanie przetargowe w celu wyłonienia Wykonawcy/ów, którzy będą musieli wyciąć drzewa, odkupić pozyskane drewno (ceny wg wcześniej sporządzonego operatu szacunkowego), sfrezować pnie drzew i uprzątnąć teren. Z uwagi na długo trwające procedury wydawania decyzji na usunięcie drzew, konieczność przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, przewidujemy, że część drzew uda nam się usunąć w terminie do końca marca 2021 r., a część dopiero po sezonie lęgowym ptaków – do końca 2021 r.

Agnieszka Szymkiewicz
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułTłum na spotkaniu z Jolantą Fraszyńską [FOTO]
Następny artykułWyrwali kobiecie torebkę w centrum Świdnicy