Strona główna 0_Slider Podatek od nieruchomości w górę. Radni przyjęli nowe stawki

Podatek od nieruchomości w górę. Radni przyjęli nowe stawki

3

Rada Miejska w Świdnicy podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia nowych stawek podatku od nieruchomości na 2020 rok, które mają zostać podwyższone do maksymalnego poziomu ustalonego w rozporządzeniu ministra finansów.

Podatek od nieruchomości to jest nieliczny podatek stanowiący źródło dochodów miasta. Na rok 2020 proponujemy następujące stawki tego podatku: od gruntów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą stawka 0,95 zł od metra kwadratowego powierzchni, od gruntów pozostałych – 0,50 zł od metra kwadratowego powierzchni, od budynków lub ich części budynków mieszkalnych – 0,81 zł od metra kwadratowego powierzchni, od budynków związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą – 23,90 zł, od budynków związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych – 4,87 zł, od budynków pozostałych – 8,05 zł. Stawka dla budowli pozostaje niezmieniona – 2% wartości budowli – wyliczał skarbnik miasta Kacper Siwek podczas piątkowej sesji Rady Miejskiej.

Skarbnik przedstawił przy tym skutki podwyżki dla mieszkańców i przedsiębiorców. – Typowe mieszkanie własnościowe w bloku, budynku wielorodzinnym o powierzchni około 70 m² z odpowiednim udziałem w gruncie, to jest kwota podwyżki w wysokości 2,11 zł rocznie. Dla domu mieszkalnego o powierzchni około 110 m² z udziałem w gruncie to jest kwota 7,31 zł również rocznie, garaż to jest skutek około 2,68 zł rocznie, przedsiębiorca dysponujący nieruchomością o powierzchni około 100 m² lub gruntami związanymi z prowadzoną działalnością gospodarczą o powierzchni około 300 m² – dla niego skutek podwyżki tego podatku to jest około 44 złote rocznie – tłumaczył Siwek.

Zgodnie z wyliczeniami świdnickiego magistratu, wpływy do budżetu miasta z tytułu podatków od nieruchomości mogą wynieść w 2020 roku 36 mln 600 tys. zł, przy czym plan na rok 2019 to 34 mln 900 tys. zł. Wzrost szacowany jest na poziomie 1 mln 700 tys. złotych. Jak wyjaśniała prezydent Świdnicy, wynika to nie tylko z podwyżki podatków, ale także z uszczelnienia systemu płatności podatku od nieruchomości, bowiem świdnickie firmy poddawane są systematycznym kontrolom w zakresie weryfikacji złożonych deklaracji ze stanem faktycznym.

Za przyjęciem nowych stawek podatku od nieruchomości głosowało 14 radnych, 7 było przeciw, a 1 wstrzymał się od głosu.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułNie będzie Świdnickiego Budżetu Obywatelskiego w 2020 roku
Następny artykułNauka i zabawa w międzynarodowym gronie