Strona główna 0_Slider Organy świdnickie. Pierwsza płyta utalentowanego 15-latka

Organy świdnickie. Pierwsza płyta utalentowanego 15-latka

5

Swoim talentem Jakub Moneta, urodzony w Świdnicy mieszkaniec gminy Świdnica, oczarował nie tylko nauczycieli, ale także szeroką publiczność. Jego pasją jest jeden z najtrudniejszych instrumentów – organy. Rangę  umiejętności młodego muzyka podkreśla wydany właśnie dwupłytowy album „Organy Świdnickie. Historia dźwiękiem pisana”.

Fot. Ars Sonora Studio

Wydanie w firmie fonograficznej pełnonakładowej, profesjonalnie tłoczonej płyty, to zwykle przywilej muzyków, za którymi jest już pełna ścieżka edukacyjna i bogate doświadczenie zawodowe. Wiąże się to z dojrzałością interpretacji oraz oczywiście sprawnością techniczną, które to muzyk nabiera podczas procesu nauki i praktyki artystycznej. W przypadku płyty, której dotyczy ten post jest nieco inaczej: ambitny repertuar z V Symfonią Widora włącznie, niezwykła sprawność techniczna i imponująca muzykalność, a za kontuarem organów… 13-letni chłopiec (dziś już 15-letni, przyp. red.) – opisuje wydawnictwo Ars Sonora Studio. – Cieszymy się bardzo, że mury naszej wytwórni fonograficznej opuściła już pierwsza transza 2-płytowego albumu „Organy świdnickie. Historia dźwiękiem pisana”, której wykonawcą jest Jakub. Materiał dźwiękowy nagrany został na czterech instrumentach słynnej na całym świecie, nieistniejącej już świdnickiej fabryki organów rodziny Schlag. W booklecie do albumu znajdują się szczegółowe ich opisy.

Fot. Ars Sonora Studio

Jakub Moneta jest absolwentem świdnickiej Szkoły Muzycznej. Organowym mentorem Jakuba jest organista i kantor Kościoła Pokoju w Świdnicy, Maciej Bator.

Część utworów, które znalazły się na płytach, będzie można usłyszeć podczas koncertu. Jakub Moneta zagra na imponujących organach świdnickiego Kościoła Pokoju 30 listopada o godzinie 17.00.

/opr.red./

Poprzedni artykułDrogi Zebrzydów-Mysłaków i Jagodnik-Wirki do remontu. Ruszyły pierwsze prace
Następny artykułW Pszennie grasuje pedofil? Policja dementuje plotki