Strona główna Kultura Exlibrisy pod okiem mistrza

Exlibrisy pod okiem mistrza

0

Młodzież z MDK w Świdnicy odbijała exlibrisy pod okiem prawdziwego mistrza. Specjalne znaki powstały m.in. dla nauczycieli.

15 listopada 2019 r. w pracowni plastycznej „Mansarda” odbyło się spotkanie z Ryszardem Łomańskim – grafikiem amatorem, który tworzy exlibrisy w technice linorytu. Swój pierwszy exlibris wykonał w 1984 r. dla Muzeum Rzemiosł Drzewnych w Środzie Śląskiej. Plastyką interesował się od najmłodszych lat, niestety, nie miał możliwości uczęszczania na zajęcia w takiej placówce jak dom kultury.

Twórca exlibrisów opowiedział młodzieży o swojej pasji, tworzeniu rysunków, inspiracjach czerpanych z książek, ciągłej potrzebie tworzenia nowych prac. Młodzi plastycy z „Mansardy” z ciekawością obejrzeli prace artysty, zadawali pytania dotyczące warsztatu grafika i samodzielnie wykonali odbitki z matrycy wyciętej przez pana Ryszarda. Była to bardzo interesująca lekcja plastyki, po której określenie „exlibris” nie jest już tajemnicą dla młodzieży.

Trzy exlibrisy Ryszard łomański przygotował dla Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy, Joanny Waksmundzkiej i Zbigniewa Curyla.

/MDK, opr. red./

Poprzedni artykułCzy rodzice powinni mieć nieograniczony wstęp do szkoły? Próba regulacji zakończona awanturą
Następny artykułZa zbyt szybką jazdę pożegnali się z prawem jazdy