Strona główna 0_Slider Dwukrotny wzrost opłat za ogródki gastronomiczne. Właściciele lokali zaskoczeni

Dwukrotny wzrost opłat za ogródki gastronomiczne. Właściciele lokali zaskoczeni

22

Sporym zaskoczeniem dla właścicieli lokali gastronomicznych mieszczących się m.in. przy świdnickim Rynku okazały się podwyżki opłat za ustawienie ogródków gastronomicznych. Zgodnie z nowym cennikiem, opłata za każdy metr kwadratowy zajęty z przeznaczeniem na letni ogródek wzrośnie dwukrotnie.

Zgodnie z cennikiem obowiązującym dotychczas, dzienna opłata za każdy metr kwadratowy zajęty z przeznaczeniem na ogródek gastronomiczny wynosiła 0,15 zł netto. Taką stawkę ustalono m.in. w zarządzeniu prezydenta Świdnicy z października 2007 roku i pozostawała ona na tym samym poziomie do 13 listopada 2019 roku. To właśnie wtedy weszło w życie nowe rozporządzenie dotyczące zarządzania Rynkiem i ustalające opłaty za zajęcie nieruchomości lub powierzchni będącej własnością gminy w tym obszarze, które ustaliło nową stawkę dzienną na poziomie 0,30 zł netto/m².

W tegorocznym sezonie letnim, na Rynku i ulicy Łukowej – także objętej przepisami – działało 16 ogródków gastronomicznych. Za ich ustawienie właściciele lokali wpłacili do kasy miasta 20 tys. 679 złotych. Jeżeli w przyszłym roku zdecydowaliby się na ustawienie ogródków o takiej samej powierzchni i w takim samym okresie, do budżetu wpłynęłoby ponad 41 tys. złotych.

Przedsiębiorcy prowadzący lokale w centrum miasta, z którym rozmawialiśmy w ubiegłym tygodniu, podwyżką byli zaskoczeni. Do czasu zapoznania się z nowym zarządzeniem woleli jednak wstrzymać się od komentarzy, a tym bardziej od deklaracji dotyczących tego, czy zdecydują się na otwarcie ogródków w 2020 roku lub rozważą wprowadzenie podwyżek w swojej ofercie.

Z treścią zarządzenia można się zapoznać pobierając dokument: Zarządzenie prezydent Świdnicy nr 0050-316/2019.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułJak nie marnować żywności? W SP nr 2 już wiedzą [FOTO]
Następny artykułJak nauczyć dziecko spać. Poradnik dla niewyspanych rodziców