Strona główna 0_Slider Drzewo za drzewo. Nowe nasadzenie na katedralnym dziedzińcu

Drzewo za drzewo. Nowe nasadzenie na katedralnym dziedzińcu

4

W połowie listopada z katedralnego dziedzińca przy pl. Jana Pawła II usunięty został charakterystyczny, ponad 150-letni kasztanowiec. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w jego miejscu posadzone zostało nowe drzewo.

Od lewej: kasztanowiec widoczny na zdjęciu z drugiej połowy lat 70. XX wieku (kolekcja S. Surmacz, zasoby portalu „Świdnica – Moje Miasto”), nowe nasadzenie, wycinka kasztanowca

Przypomnijmy, w marcu 2019 roku wykonana została ekspertyza dotycząca kasztanowca białego stojącego na dziedzińcu przy placu Jana Pawła II. Pomnik przyrody o obwodzie pnia 406 cm groził wywróceniem, stanowiąc zagrożenie dla ludzi i mienia. Jak tłumaczyli miejscy urzędnicy, pomimo „walorów kulturowych oraz przyrodniczych” nie było możliwości zachowania drzewa. Z racji wpisania drzewa do rejestru pomników przyrody województwa dolnośląskiego, zgodę na zniesieniu jego ochrony musieli wyrazić świdniccy radni.

8 listopada wykonane zostały pierwsze prace przygotowawcze i przycięto gałęzie drzewa. Wycinkę wznowiono i ostatecznie zakończono 16 listopada. Już wtedy pojawiały się zapowiedzi dotyczące wykonania nowego nasadzenia w miejscu usuniętego kasztanowca. Z końcem listopada tak też się stało – na katedralnym dziedzińcu posadzone zostało nowe drzewo.

Kościół pw. św. Stanisława i św. Wacława wraz z widocznym kasztanowcem – przełom lat 50. i 60. (zdjęcie z kolekcji Danuty Kuraszkiewicz, zasoby portalu Świdnica – Moje Miasto”)

/mn/

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułProfesjonalne wyposażenie pieczarkarni – co należy kupić?
Następny artykułJak nie marnować żywności? W SP nr 2 już wiedzą [FOTO]