Strona główna 0_Slider Dom Seniora Marconi z nową placówką

Dom Seniora Marconi z nową placówką [FOTO]

0

Nowoczesna placówka zapewniająca całodobową opiekę osobom starszym, przewlekle chorym i niepełnosprawnym została uroczyście otwarta w czwartek. Nowy Dom Seniora Marconi znajduje się przy ulicy Wrocławskiej i ma zapewnić kompleksową opiekę 52 pensjonariuszom.

Firma Marconi po raz kolejny rozbudowała Dom Seniora Marconi i właśnie oddała do użytku zupełnie nowy obiekt przy ul. Wrocławskiej 50. W oficjalnym otwarciu uczestniczyli – właściciele i pracownicy Grupy Marconi, reprezentanci firm, biorących udział w realizacji tej inwestycji, przedstawiciele Świdnicy, gminy Świdnica oraz powiatu świdnickiego.

Dzisiejszy projekt jest naszym wyobrażeniem tego, jak tego typu placówki powinny wyglądać. To nowe 52 miejsca dla pensjonariuszy i w ten sposób będziemy już operowali łącznie aż 99 miejscami, zapewniając opiekę osobom starszym, przewlekle chorym i niepełnosprawnym. Jesteśmy jedną z większych tego typu placówek w regionie i naszą ambicją jest być liderem – stwierdził Marcin Markiewicz, prezes Grupy Marconi.

Ofertę Domu Seniora Marconi oraz pracy z seniorami, w której liczyć ma się przede wszystkim serce i empatia, przedstawiła dyrektor Centrum Usług Medycznych Marconi Medica, Agnieszka Olejniczak. – Wyróżnia nas nowoczesna architektura. Nasz dom seniora całkowicie pozbawiony jest barier architektonicznych. Posiada przestronne dwu- i trzyosobowe pokoje, które są wyposażone m.in. w łóżka rehabilitacyjne, meble, indywidualne oświetlenie i system alarmowo-przywoławczy, zapewniający bezpieczeństwo naszym pensjonariuszom – wymieniała Agnieszka Olejniczak.

Dom Seniora Marconi oferuje całodobową i kompleksową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym oraz w podeszłym wieku. – Są to zarówno pobyty długoterminowe, czasowe, jak i świąteczne – zorientowane na osoby, które nie mogą zostać w domu. Są to także pobyty rehabilitacyjne – szczególnie skierowane do osób po urazach ortopedycznych, zabiegach chirurgicznym, incydentach neurologicznych lub kardiologicznych – wyjaśniała dyrektorka Centrum Usług Medycznych Marconi Medica. Ośrodek w ofercie ma również opiekę dzienną, czyli z kompleksową opieką maksymalnie do 12 godzin i z dostępem do wszystkich usług placówki.

W placówkach Marconi zapewniona jest stała opieka medyczna dyplomowanych pielęgniarek i opiekunów medycznych, a także lekarzy i dietetyka. Ośrodek współpracuje z przychodnią podstawowej opieki zdrowotnej, w ramach której pensjonariuszy odwiedza lekarz rodzinny. W zakresie specjalistycznej opieki ambulatoryjnej świadczone są także wizyty domowych lekarzy specjalistów m.in. psychiatry, psychologa, neurologa, reumatologa czy chirurga-ortopedy.

Jesteśmy wyjątkowym ośrodkiem na terenie województwa dolnośląskiego, ponieważ dzięki bezpośredniemu połączeniu z Centrum Usług Medycznych Marconi Medica jesteśmy w stanie zapewnić kompleksową opiekę rehabilitacyjną. Posiadamy ponad 20 wykwalifikowanych fizjoterapeutów i bardzo nowoczesne wyposażenie, więc możemy świadczyć wszelkie usługi z zakresu rehabilitacji – tłumaczyła Agnieszka Olejniczak i jak podkreślała, Dom Seniora Marconi dba też o rodzinną i miłą atmosferę, zdrowy jadłospis seniora, a nawet opiekę duszpasterską. W ramach pobytu prowadzone są również liczne terapie zajęciowe.

O niepokojących danych demograficznych i starzejącym się społeczeństwie mówił Piotr Nawrot, członek Zarządu Marconi, prezes Zarządu Markoni. Zaznaczył przy tym, jak ważna jest jakość świadczonych usług. – Otwierając kolejną naszą placówkę – Dom Seniora Marconi – jesteśmy pewni, że jakość naszych usług – opieki medycznej, pielęgniarskiej stawia nas na najwyższym poziomie i możemy naszą ofertę śmiało kierować zarówno do seniorów i ich rodzin w kraju, jak i za granicą. Myślimy o kolejny projektach i nie jest to nasze ostatnie słowo – dodał Piotr Nawrot.

Sam ośrodek, zapewniający opiekę osobom starszym, doceniła również wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek. Gmina Świdnica w ciągu roku przeznacza 1 mln 200 tys. zł właśnie na domy pomocy dla osób starszych. – Nie chcemy ich zostawiać samych sobie w domu. Często zabieramy osoby bardzo potrzebujące naszej pomocy – stwierdziła wójt gmina Świdnica, która nie przechodzi obojętnie wobec kwestii starzejącego się społeczeństwa – widocznego obecnie przede wszystkim w większej skali – województwa, czy całej Polski. – Jest to problem i takie domy mają rację bytu, a ten szczególnie, ponieważ zaoferowano w nim także pomoc na godziny, dni, czego nam do tej pory brakowało – dodała.

Uroczystość zakończyło symboliczne przecięcie wstęgi i spacer po nowo otwartym obiekcie. W trakcie wydarzenia świętowano również jutrzejsze 30-lecie wpisania firmy Marconi do KRS. Kwiaty wręczono założycielowi przedsiębiorstwa Jerzemu Markiewiczowi.

O firmie
Grupa MARCONI jest prywatną, rodzinną firmą funkcjonującą na rynku od przeszło 30 lat. Początkowo firma oferowała usługi dla biznesu w obszarze utrzymania czystości oraz ochrony osób i mienia. Firma zdobywając status Zakładu Pracy Chronionej stała się znaczącym pracodawcą dla osób niepełnosprawnych na terenie powiatu świdnickiego.

W 2003 roku firma poszerzyła swoje usługi także o obszar medyczny i już od przeszło 15 lat w ramach Centrum Usług Medycznych MARCONI MEDICA oferuje długoterminową opiekę pielęgniarską i rehabilitacyjną. W kwietnia 2015 roku stworzyła także pierwszy w Świdnicy, zapewniający całodobową opiekę nad osobami niepełnosprawnymi i w podeszłym wieku – Dom Seniora MARCONI. Nowoczesny ośrodek stanowił wówczas jedyne w regionie miejsce o tak bogatym wachlarzu usług rehabilitacyjnych. Zapewniał opiekę 25 pensjonariuszom. W 2017 roku ze względu na duże zainteresowanie świadczonymi usługami Dom Seniora MARCONI został powiększony o nowe skrzydło, dzięki któremu zwiększono liczbę pensjonariuszy o kolejnych 22. Rok 2019 to kolejna inwestycja przy ul. Wrocławskiej 50, która podwoiła liczbę miejsc pobytu dla seniorów

/Tekst: Agnieszka Nowicka/
/Zdjęcia: Dariusz Nowaczyński/

Poprzedni artykułNazwał mieszkańca „skur*ielem”. Przewodniczący rady odwołany
Następny artykułDramatycznie brakuje rodzin zastępczych