Strona główna 0_Slider Administracyjne formalności opóźniły remont „modliszówki”. Pierwszy etap do grudnia

Administracyjne formalności opóźniły remont „modliszówki”. Pierwszy etap do grudnia [FOTO]

4

Z uwagi na przewlekłość postępowania administracyjnego dopiero we wrześniu mogły w pełni ruszyć prace związane z przebudową drogi wojewódzkiej nr 379, łączącej Świdnicę z Wałbrzychem. Pierwszy z remontowanych odcinków tzw. „modliszówki” został zamknięty dla ruchu w maju. Według zapowiedzi Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei, ma on zostać oddany do użytku w grudniu tego roku.

Realizacja zadania pn. „Realizacja projektu Trasa Sudecka – Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 379 od ronda ul. Uczniowskiej w m. Stary Julianów do ronda ul. Wałbrzyska w m. Świdnica” planowana była do końca grudnia 2020 roku. Z uwagi jednak na przewlekłość postępowania organów administracji rządowej (uzyskanie odstępstw od warunków techniczno-budowlanych, uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej) termin ten ulegnie wydłużeniu – tłumaczy Leszek Loch, dyrektor Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei we Wrocławiu.

Z powodu ponadprzeciętnie długiego postępowania administracyjnego – trwającego ponad rok – wykonawca drogowej inwestycji w maju 2019 roku przystąpił do realizacji prac w ograniczonym zakresie, na podstawie zgłoszenia robót, na odcinku od skrzyżowania Wałbrzyskiej ze Słowiańską w Świdnicy do skrzyżowania z drogami powiatowymi 2910D (kier. Bystrzyca Dolna) i 2911D (kier. Witoszów Dolny).  – Dopiero we wrześniu 2019 roku – po uzyskaniu decyzji ZRiD – wykonawca mógł przystąpić do robót budowlanych na pełnej szerokości terenu koniecznego pod przebudowę drogi – dodaje Loch.

Wylicza przy tym, jakie prace udało się dotychczas zrealizować. – Na zamkniętym odcinku drogi usunięto drzewa i krzewy kolidujące z budową drogi, usunięto humus, prowadzone są roboty ziemne (nasypy – poszerzenie drogi, wykopy), do sierpnia wykonano 2,1 km przebudowy jezdni, na odcinku 0,9 km od strony Świdnicy rozebrano istniejącą konstrukcję jezdni, wykonano warstwę ulepszonego podłoża z gruntu stabilizowanego spoiwem hydraulicznym, na odcinku nowej jezdni wykonano rowy odwadniające, trwa przebudowa zjazdów na teren działek przyległych do drogi. Odhumusowano teren pod budowę ścieżki rowerowej, trwają roboty ziemne związane z budową ronda. Pod drogą powiatową nr 2911D ułożono przepusty, wykonano kanał technologiczny – wymienia dyrektor DSDiK.

Udostępnienie dla ruchu przebudowywanego właśnie odcinka od Świdnicy do skrzyżowania u podnóża Gór Wałbrzyskich planowane jest na grudzień 2019 roku. Wtedy też drogowcy mają wkroczyć na kolejny fragment drogi wojewódzkiej nr 379 – od nowego ronda do Modliszowa.

Do czasu zakończenia drogowej inwestycji kierowcy muszą korzystać z objazdów. – Dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5t wyznaczono objazd DK 35 oraz ulicami: Łączną, Wrocławską, Westerplatte, Śląską, Pionierów Ziemi Świdnickiej, Polną Drogą w Świdnicy. Dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5t objazd wyznaczono DP 2911D przez Witoszów Dolny, a następnie ul. Kochanowskiego do ronda im. Ireny Sendlerowej w Świdnicy (skrzyżowanie Wałbrzyskiej, Polnej Drogi i Kochanowskiego). 17 października 2019 roku wprowadzono zmianę organizacji ruchu na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej nr 379 z drogą powiatową nr 2911D dla potrzeb budowy ronda (kier. Witoszów-Bystrzyca), natomiast na odcinku dostępnym, tj. odcinek St.Julianów – Modliszów – skrzyżowanie DW379 z DP 2911D (Witoszów-Bystrzyca) od dnia 24 października 2019 roku występują utrudnienia w ruchu. Wygrodzono pas ruchu w związku z wycinką drzew oraz robotami energetycznymi – przypomina Loch.

Michał Nadolski
[email protected]

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułPROMOTOR wprowadza nową usługę w Świdnicy
Następny artykułJesienny koncert i pasowanie w marcinowickim przedszkolu [FOTO]