Strona główna Kultura Złote dyplomy dla świdnickich chórzystów

Złote dyplomy dla świdnickich chórzystów

0

26 października w Łowiczu odbył się III Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chóralnej im. Mikołaja Zieleńskiego. Obok uznanych zespołów z m.in. Warszawy, Poznania, czy Kielc, wzięły w nim udział dwa świdnickie zespoły wokalne: Schola Cantorum Exultet i chór Tactus Sonus, które na co dzień znane są jako chór Exultet, działający przy Katedrze pw. Św. Stanisława i Wacława.

Formuła festiwalowa nie zakłada standardowego przyznawania miejsc, lecz na podstawie uzyskanej punktacji przyznawane są Brązowe, Srebrne i Złote Dyplomy. Tym większą radością było ogłoszenie wyników. Okazało się, że obydwa świdnickie zespoły uzyskały w swoich kategoriach bardzo wysoką punktację i Złote Dyplomy.

Jestem dumna z moich Chórzystów, że tak świetnie zaśpiewali dwa trudne programy – utwory Gorczyckiego, Zieleńskiego, Świdra, Koszewskiego, Jasińskiego, czyli wielkich kompozytorów literatury chóralnej… S.C. Exultet istnieje już 10 lat i to nie pierwszy nasz taki konkursowy sukces, ale duży skład śpiewa razem dopiero od roku, i tym większa jest wspólna radość z tak spektakularnych efektów pracy. Myślę, że złożyło się na to wiele czynników: praca nad techniką wokalną i stroną wykonawczą coraz trudniejszych utworów z różnych stylów i epok, regularne koncerty, udział w wielu uroczystościach katedralnych, ale przede wszystkim niesamowita pasja, zapał do ciężkiej pracy (i to w szybkim tempie!) oraz miłość do muzyki, które łączą wszystkich moich wspaniałych Chórzystów. Już myślimy o kolejnych koncertach, jest tyle pięknych utworów do zaśpiewania! – mówi Marta Moneta, dyrygent nagrodzonych zespołów i tegoroczna laureatka Nagrody Prezydent Miasta Świdnicy w dziedzinie upowszechniania kultury.

/opr. mn/

Poprzedni artykułRozkładają sezonowe lodowisko
Następny artykułO co pytać rekrutera na rozmowie kwalifikacyjnej?