Strona główna 112 Zbliża się dzień Wszystkich Świętych. Policja apeluje o ostrożność i czujność

Zbliża się dzień Wszystkich Świętych. Policja apeluje o ostrożność i czujność

0

Wraz ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych, coraz więcej osób odwiedza groby bliskich, by je uporządkować, zapalić znicze, czy postawić kwiaty. Chwile te może jednak zakłócić ktoś, kto odwiedził cmentarz w zupełnie innym celu. Niektórzy mogą wykorzystać roztargnienie jako okazję do kradzieży. Policjanci już teraz apelują o czujność i służą kilkoma radami.

Wystarczy tylko na chwilę pozostawić torebkę na pomniku bez nadzoru, by pójść po wodę lub wyrzucić śmieci do kosza. Po powrocie nie ma już naszej torebki i całej jej zawartości, w tym tak ważnych dla nas dokumentów. Wałbrzyscy policjanci przypominają: wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy ze sobą dużych kwot pieniędzy. Nie będą nam tam potrzebne, a mogą paść łupem złodziei kieszonkowych. Zabierzmy ze sobą tylko tyle gotówki, ile będzie nam potrzebne do kupienia zniczy i wiązanek. Robiąc porządki na grobach i wokół nich oraz zapalając znicze, nie spuszczajmy z oka torebek, płaszczy czy innych wartościowych przedmiotów. Dobrym rozwiązaniem jest mały plecak, który nie krępuje nam ruchów a cenne dla nas rzeczy są bezpieczne. Dobrze jest, gdy ktoś bliski lub znajomy może nam towarzyszyć na cmentarzu. Wtedy mamy większą możliwość przypilnowania naszych rzeczy osobistych.

Będąc na cmentarzu, zwracajmy uwagę na osoby w naszym otoczeniu, które – jak się wydaje – przebywają tam bez wyraźnego celu. Jeśli ich zachowanie jest podejrzane, poinformujmy o tym pracowników cmentarza lub Policję. Często znamy, choćby z widzenia, osoby, które opiekują się sąsiednimi grobami. Jeśli spotkamy więc tam kogoś innego, zainteresujmy się tym. Możemy zawsze spytać, kim ta osoba jest. Jeśli wyjaśnimy powód naszego zainteresowania, nikt zapewne nie będzie miał nam tego za złe.

Okres poprzedzający święto zmarłych to także przygotowanie się kierowców do podróży – zarówno na miejscowe nekropolie, jak i w odległe rejony naszego kraju. Wyzwania, z którymi muszą zmierzyć się kierowcy to duże natężenie ruchu i utrudnienia, wynikające z wprowadzonych okresowo rozwiązań organizacji ruchu drogowego. Nie bez znaczenia są też zmienne, często trudne warunki panujące na jezdni. Ważne jest więc abyśmy pamiętali o tym, by dostosować prędkość do warunków pogodowych, zachować bezpieczne odległości między pojazdami, korzystać – zgodnie z przepisami – ze świateł, w które wyposażony jest nasz samochód.

Jak co roku w okolicach dnia Wszystkich Świętych na ulicach pojawią się dodatkowe policyjne patrole, które nie tylko będą dbały o nasze bezpieczeństwo, ale także służyły pomocą. Niezależnie od tego warto pamiętać, że nasze bezpieczeństwo w dużym stopniu zależy również od nas samych.

/KMP Wałbrzych, opr. mn/

Poprzedni artykułOskarżony o wykorzystanie seksualne 5-latka Tomasz Ł. nie przyjechał na proces do Świdnicy
Następny artykułPorwanie, wypadek, pożar i wybuchy. Już w sobotę pokazowe ćwiczenia w Świdnicy