Strona główna 0_Slider Unijne dotacje na drogi, tory, ścieżki i kładki. Które samorządy wywalczyły najwięcej?

Unijne dotacje na drogi, tory, ścieżki i kładki. Które samorządy wywalczyły najwięcej?

0

Czasopismo samorządowe “Wspólnota” opublikowało ranking dotyczący wykorzystania środków unijnych na realizację inwestycji związanych z szeroko rozumianym transportem. Wśród samorządów tworzących Aglomerację Wałbrzyską najwyżej uplasowała się gmina Walim, która niedawno oddała do użytku nową kładkę nad Jeziorem Bystrzyckim. Jak wypadła Świdnica i gminy z powiatu świdnickiego?

W zestawieniu przyjrzano się dotacjom ze środków europejskich, z jakich korzystały samorządy w Polsce od 2014 (od momentu rozpoczęcia trwającej cały czas perspektywy budżetowej UE) do 2018 roku, a które przeznaczone zostały na inwestycje transportowe. Uzasadnieniem tego wyboru jest fakt, że ten dział obejmuje największą część funduszy unijnych, jakie pozyskują polskie samorządy. Na taką decyzję wpłynęło też to, że rok 2018 przyniósł historyczny rekord – po raz pierwszy wielkość funduszy wydatkowanych w jednym roku przekroczyła 16 miliardów złotych. – Chciałoby się powiedzieć: nareszcie. Bo skoro w budżecie siedmioletnim dla samorządów zapisano rekordowej wielkości fundusze, to najwyższa pora zacząć je wydawać, jeśli chcemy je sensownie wykorzystać, zanim będzie za późno – komentuje prof. Paweł Swianiewicz, współautor rankingu.

Zestawienie powstało na podstawie danych dotyczących wydatków samorządów ze środków unijnych w latach 2014-2018, które następnie przeliczono przez liczbę mieszkańców. – Siedmiu samorządom udało się zdobyć dotacje z UE przekraczające 2,5 tys. zł na jednego mieszkańca. Absolutnym rekordzistą w tej klasyfikacji pozostaje miasto Dziwnów (6057 zł), za nim plasują się gminy wiejskie Rossosz (woj. lubelskie) z ponad 4000 zł na osobę i Puńsk (podlaskie), który wydał ponad 3800 zł. Olsztyn (3293 zł), Krynica Morska (pomorskie) z ponad 3200 zł wydatków unijnych na osobę. Gliwice oraz Rzeszów zmieściły się w przedziale 2500 – 3000 zł per capita – wyliczają autorzy rankingu.

Wśród miast powiatowych Świdnica znalazła się na 36. miejsce z dotacją w wysokości 295,88 zł na mieszkańca. Z kolei w kategorii mniejszych miast na pozycji 29. uplasował się Żarów (490,56 zł per capita), na 103. – Strzegom (233,43 zł), 108. – Jaworzyna Śląska (224,19 zł), 118. – Świebodzice (204,16 zł). Gorzej wypadły gminy wiejskie: gmina Dobromierz zajęła 914. miejsce (1,02 zł na mieszkańca), natomiast gmina Marcinowice i gmina Świdnica (0,00 zł) znalazły się – wraz z ponad 600 innymi samorządami – na końcu zestawienia.

Prymusem regionu wałbrzyskiego została z kolei okrzyknięta gmina Walim, która w ogólnopolskim zestawieniu gmin wiejskich zajęła 8. miejsce (947,97 zł per capita). Przy wykorzystaniu środków unijnych lokalnym samorządowcom ostatnio udało się zbudować nową kładkę nad Jeziorem Bystrzyckim w Zagórzu Śląskim. – Projekt dofinansowany został z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Województwa Dolnośląskiego 2014–2020. Całkowity koszt to ponad 13 mln zł, z czego 7,2 mln ze środków unijnych. Do 2018 roku zrealizowano niecałą jedną trzecią wydatków zaplanowanych na budowę kładki. Dlatego na miejsce w rankingu wpłynęły także inne inwestycje, głównie drogowe. Walim pozyskał najwięcej środków unijnych w przeliczeniu na mieszkańca spośród wszystkich gmin działających w ZIT Aglomeracji Wałbrzyskiej – zaznaczają autorzy rankingu.

Michał Nadolski
[email protected]