Strona główna Wydarzenia Świdnica Świdnica nagrodzona za „Czerwonego Barona”

Świdnica nagrodzona za „Czerwonego Barona”

20

Podczas dwudniowej konferencji Kongresu Turystyki Polskiej wręczono tytuły „Przyjazna Gmina 2019” a także nagrodzono najlepsze produkty i usługi turystyczne mijającego roku. Za produkt turystyczny „Czerwony Baron” nagrodę otrzymała Świdnica, a Przyjazną Gminą okrzyknięto Jaworzynę Śląską.

Miasto Świdnica otrzymało nagrodę za produkt turystyczny – „Czerwony Baron”. To nagroda również za rozwijanie turystyki polskiej i transgranicznej polsko-czeskiej, a także konsekwentne wdrażanie kolejnych projektów, produktów i usług turystycznych, podnoszących atrakcyjność turystyczną miasta i regionu. W ten zakres wpisuje się m.in. wybudowanie przez miasto repliki samolotu „Czerwonego Barona”, utworzenie trasy turystycznej w aplikacji mobilnej „Świdnica – szlakiem Czerwonego Barona”, czy zorganizowanie dużego widowiska plenerowego I Międzynarodowego Turnieju Rycerskiego o Pierścień Anny Świdnickiej – tłumaczy Magdalena Dzwonkowska ze świdnickiego magistratu.

Przypomnijmy, charakterystyczny, czerwony Fokker Dr.I – powszechnie kojarzony z Manfredem von Richthofenem, niemieckim lotnikiem, uważanym za największego asa myśliwskiego okresu I wojny światowej i nazywanym „Czerwonym Baronem” – w połowie marca 2019 roku stanął w świdnickim parku im. Władysława Sikorskiego. Z kolei Lokalna Organizacja Turystyczna „Księstwo Świdnicko-Jaworskie” już wcześniej wprowadziła do sprzedaży drewniane modele Fokkera, cieszące się sporą popularnością wśród odwiedzających miasto turystów.

fot. UM Świdnica

Podczas Kongresu Turystyki Polskiej laureatami nagród za działania, projekty, produkty i usługi turystyczne w 2019 roku, zostali:

  • w kategorii Turystyczny Produkt: Centrum Nauki, Edukacji i Kultury Hevelianum w Gdańsku; Kompania Piwowarskiej S.A. za Muzeum Tyskich Browarów Książęcych w Tychach; Gminy Jedlina Zdrój za produkt turystyczny – wieża widokowa na Borowej; Grupa Żywiec S.A. za produkt turystyczny – Muzeum Browaru Żywiec; Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu za produkty turystyczne: Kompleks Kopalnia Guido oraz Kompleks Sztolnia Królowa Luiza; Park Wielokulturowego Stara Kopalnia za produkty turystyczne: Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka oraz Usługi Muzeum Przemysłu i Techniki; Samorządowa Instytucja Kultury Grodzisko Owidz, gmina Starogard Gdański za produkt turystyczny: Festiwal Mitologii Słowiańskiej; Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie za produkt roku za ekspozycję muzeum; Muzeum Regionalne w Głogówku Śląskim za Festiwal im. Ludwiga van Beethovena,
  • w kategorii Turystyczna Usługa Roku: Hotel Sasanka ze Szklarskiej Poręby – za ekologiczne pakiety SPA, Krasicki Hotel Resort & Spa ze Świeradowa Zdroju – za stworzenie nowego, wyjątkowego miejsce na mapie Świeradowa Zdroju wśród ofert SPA, Uroczysko Siedmiu Stawów Hotel & SPA, Gola Dzierżoniowska – za świadczone przez hotel usługi.

Statuetki Przyjazna Gmina 2019 trafiły z kolei do gminy Jaworzyna Śląska oraz miasta Ostrów Mazowiecka (woj. mazowieckie). – Korzystna lokalizacja geograficzna gminy Jaworzyna Śląska ma znaczący wpływ nie tylko na aktywność społeczno-gospodarczą omawianego obszaru, ale również na jego atrakcyjność turystyczną. Mimo widocznego braku lasów i wzniesień teren gminy jest malowniczy. Jego walory klimatyczno-topograficzne oraz dobre skomunikowanie przemawia za rozbudową obsługi ruchu turystycznego w postaci hoteli, pensjonatów czy gospodarstw agroturystycznych. Obiecujące pod tym względem są wsie posiadające zabytkowe kompleksy pałacowo-parkowe, a zwłaszcza zamek w Bagieńcu i w Piotrowicach Świdnickich – uzasadniano decyzję.

/UM Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułPolska złota jesień w Świdnicy [GALERIA]
Następny artykułPożegnanie sezonu w Arboretum [ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU]