Strona główna 0_Slider Sprawdzili, ile wynoszą opłaty w miastach. Jak wypadła Świdnica?

Sprawdzili, ile wynoszą opłaty w miastach. Jak wypadła Świdnica?

2

Eksperci firmy Curulis już po raz drugi podliczyli wydatki na usługi komunalne, jakie każdego roku ponoszą polskie rodziny. W rankingu obejmującym wszystkie miasta powiatowe zwrócono uwagę na opłaty związane z zaopatrzeniem w wodę, odprowadzaniem ścieków, odbiorem odpadów, korzystanie z komunikacji publicznej i stref płatnego parkowania, a także uwzględniono wysokość podatku od nieruchomości.

Każdego dnia ponad 38 milionów osób korzysta w Polsce z usług komunalnych. Czysta woda, transport publiczny, czy gospodarka odpadami są podstawowymi potrzebami mieszkańców wszystkich polskich miast i gmin. Za ich odpowiednie zorganizowanie odpowiedzialność ponoszą władze samorządowe. To właśnie one powinny dbać zarówno o właściwą jakość świadczonych usług, jak i racjonalny poziom kosztów. Podobnie jak w poprzedniej edycji rankingu, zbadano ceny usług komunalnych we wszystkich [339 – red.] miastach powiatowych w Polsce. Wyniki pozwalają na ocenę kosztów korzystania z usług komunalnych, które każdego roku obciążają przeciętną polską rodzinę – tłumaczą autorzy raportu.

W celu ustalenia wysokości rocznych kosztów usług komunalnych, a także zachowania porównywalności danych, w każdym mieście objętym badaniem zastosowano następujący model: rodzina czteroosobowa (2 dorosłych i 2 dzieci), mieszkanie 74m² w budynku wielorodzinnym, zużycie wody 33,3m³/os./rok, wytwarzanie ścieków 33,3m³/os./rok, korzystanie z komunikacji miejskiej 108 razy/os./rok, parkowanie samochodu w strefie płatnego parkowania 48h/rok.

W 2019 roku po raz kolejny liderem zostało miasto Kozienice z rocznymi wy-datkami na usługi komunalne na poziomie 1.386,52 zł, odnotowując 5,81% wzrostu kosztów usług względem roku ubiegłego. Niemniej jednak w niektórych miastach koszty usług komunalnych zostały ograniczone, czego dowodem jest uplasowane na drugim miejscu miasto Giżycko, awansujące z miejsca czwartego, gdzie nastąpił spadek wydatków o 3,08%. Najdroższym miastem został Milicz, gdzie łączne wydatki na usługi komunalne wzrosły aż o 37,10% i wyniosły 4.954,83 zł. Różnica między najtańszym a najdroższym miastem kształtuje się na poziomie 3.568,31zł, podczas gdy zeszłoroczna rozbieżność wynosiła 2.600,00zł – wyliczają.

Wśród 339 miast Świdnica zajęła 146 miejsce, z rocznymi wydatkami szacowanymi na 2 905,50 złotych. Dla porównania, nieodległy Jawor zajął 9 pozycję (1 932,25 zł/rok), zaś Wałbrzych – miejsce 321 (3 905,45 zł/rok). W porównaniu z ubiegłorocznym zestawieniem Świdnica odnotowała awans o 38 miejsc.

Z pełnym rankingiem można się zapoznać na stronie firmy Curulis.

/mn/

Poprzedni artykułKolejna klęska LKS-u. Sytuacja w tabeli coraz gorsza
Następny artykułŚwietny Słobodzian, fantastyczne emocje w Wałbrzychu