Strona główna Wydarzenia Powikłania po anginie – jakie są i jak je leczyć

Powikłania po anginie – jakie są i jak je leczyć

0

Objawy anginy, zwłaszcza na początku rozwoju choroby, niekiedy bywają mylone ze zwykłym przeziębieniem. Jej charakterystycznymi cechami są jednak zmiany na migdałkach, a także powiększenie węzłów chłonnych w okolicach szyi i żuchwy. W żadnym wypadku nie wolno ich lekceważyć, ponieważ brak odpowiedniego leczenia anginy może być groźny w skutkach. Dowiedz się, jakie są najczęstsze powikłania po anginie i jak je wyleczyć!

Ropne powikłania po anginie
Do jednych z najczęstszych powikłań po anginie należą zmiany ropne w obszarze głowy i gardła. Jednym z powszechniejszych jest ropień okołomigdałkowy. W jego przypadku występuje między innymi utrudnione połykanie, jednostronny obrzęk podniebienia, a przy tym specyficzny głos, nazywany niekiedy „kluskowatym”. Powikłaniu może również towarzyszyć szczękościsk oraz silny, jednostronny ból twarzy, który promieniuje w stronę ucha. Często ten problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej. Ropień okołomigdałkowy może być leczony u laryngologa, zwykle antybiotykami. Czasem zdarza się, że konieczna jest pomoc chirurga.

Do innych ropnych powikłań po anginie należy również zapalenie zatok. Zwykle objawia się bólem głowy, który nasila się przy pochylaniu, spływaniem do gardła wydzieliny oraz uczuciem rozpierania przy nasadzie nosa. W takiej sytuacji najczęstszą metodą leczenia jest podawanie sterydów bądź antybiotyków. Często zaleca się również podawanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych.

Innym powikłaniem może być również zapalenie ucha środkowego. Najczęściej objawia się silnym bólem po wewnętrznej stronie jednego ucha, a także szumami usznymi, a nawet upośledzeniem słuchu. Często występuje również ogólny ból głowy, utrata apetytu oraz gorączka. Niekiedy, jeśli dojdzie do samoistnego przerwania błony bębenkowej, w leczeniu stosuje się jedynie środki przeciwbólowe. W niektórych sytuacjach konieczne może być jednak jej nacięcie przez lekarza.

Czasem, jeśli wcześniej nie leczono anginy antybiotykami, może dojść również do zapalenia płuc lub opon mózgowych. Te powikłania po anginie należą jednak do rzadkości. Zapalenie płuc najczęściej początkowo objawia się silnym kaszlem, najpierw suchym, a potem mokrym. Do symptomów zalicza się też ogólne osłabienie, duszności oraz wysoką potliwość, gorączkę i dreszcze. Zapalenie płuc leczy się antybiotykami.

Zapalenie opon mózgowych może być groźne nawet dla życia chorego. Podstawowe symptomy to silny ból głowy i sztywność karku, a przy tym nudności oraz gorączka. Charakterystyczny jest również objaw Kerniga górny, kiedy próba zgięcia pacjenta do kolan w siadzie prostym wiąże się z bólem w stawach kolanowych czy biodrowych. W przypadku zapalenia opon mózgowych stosuje się antybiotykoterapię oraz leki przeciwobrzękowe i przeciwzapalne. Choroba jest wyjątkowo groźna dla zdrowia, dlatego wymaga natychmiastowej hospitalizacji.

Nieropne powikłania po anginie
Jednym z częstszych nieropnych powikłań po anginie jest gorączka reumatyczna. Dzieje się tak na skutek nieprawidłowej reakcji układu immunologicznego przez zakażenie paciorkowcem. Problemy, jakie wywołuje to schorzenie, dotykają wielu narządów, w tym serca, a przy tym mogą prowadzić do uszkodzenia stawów. Poza ich zapaleniem występuje również gorączka, rumień brzeżny oraz niekiedy pląsawica, objawiająca się niekontrolowanymi ruchami kończyn, a czasem również skurczami mięśni twarzy. Zdarzają się także objawy w postaci guzków przy stawach, szczególnie kolanowych i łokciowych. Leczenie tego typu powikłań po anginie odbywa się w szpitalu i polega na podawaniu leków przeciwzapalnych oraz penicyliny. Długotrwałe skutki choroby zależą głównie od wpływu, jaki miała na serce pacjenta.

Do powikłań po anginie należy również ostre kłębuszkowe zapalenie nerek. Jego objawy najczęściej pojawiają się nagle i obejmują obrzęki, szczególnie w okolicy oczu, a także wysokie ciśnienie. To schorzenie również rozwija się z winy paciorkowców. W cięższych przypadkach może także wystąpić zmiana koloru moczu, ból w okolicach nerek czy nudności, bóle głowy i spadek apetytu. Najczęściej ostre kłębuszkowe zapalenie nerek leczy się antybiotykami. Niekiedy lekarze zalecają także ograniczenie soli w diecie.

Do jednych z najrzadszych powikłań po anginie należą zaburzenia neuropsychiatryczne, również wywołane przez paciorkowce. Jednymi z ich objawów mogą być niekontrolowane tiki i wahania nastroju, a u dzieci niekiedy nawet zahamowanie rozwoju psychoruchowego. Problemy tego typu często wymagają nie tylko leczenia farmakologicznego, lecz także terapii. Na szczęście zdarzają się wyjątkowo rzadko.

Chociaż to gardło w anginie jest miejscem, od którego zwykle wszystko się zaczyna, konsekwencje niewyleczonej do końca choroby mogą dotyczyć niemal całego ciała. Dlatego nie wolno lekceważyć ropnego zapalenia gardła i w razie nawet niewielkich podejrzeń tej choroby natychmiast udać się do lekarza.

/Reklama/

Poprzedni artykułWidowiskowe ćwiczenia na osiedlu Zawiszów w Świdnicy [FOTO/VIDEO]
Następny artykułJesienne remontowanie – jakich fachowców potrzebujemy?