Strona główna 0_Slider Noce jazzowe z muzyczną interpretacją „Dziadów”

Noce jazzowe z muzyczną interpretacją „Dziadów” [ROZWIĄZANIE KONKURSU]

0

Na zakończenie 26. Edycji Międzynarodowych Świdnickich Nocy Jazzowych koncert wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju. Na scenie Teatru Miejskiego w Świdnicy 26 października o godz. 18.30 zostanie zaprezentowana jazzowa interpretacja „Dziadów” według koncepcji i w wykonaniu High Definition Quartet.

Koncert „Dziady” High Definition Quartet to swego rodzaju jazzowy seans spirytystyczny. Projekt jest pierwszą w historii próbą muzycznej interpretacji II części dramatu Adama Mickiewicza, realizowaną we współpracy z twórcami muzyki elektronicznej – oddaloną od patetycznego, romantycznego kontekstu, w jaki zwykliśmy wpisywać dzieło Mickiewicza.

Koncert to połączenie akustycznej muzyki improwizowanej i współczesnej muzyki elektronicznej. Na zaproszenie zespołu do wspólnego wywoływania duchów przystąpili wybitni twórcy muzyki ambientowej: William Basinski, Christian Fennesz, Krzysztof Knittel i Robert Rich. Artyści Ci wystąpili podczas premierowego koncertu projektu, a do jego dalszej prezentacji przekazali swoje autorskie, przygotowane specjalnie dla High Definition Quartet elektroniczne sety.

Fabuła literackiego tekstu źródłowego oddana jest w warstwie muzyki poprzez zestawienie przeciwstawnych sobie sfer: ludzkiej (muzyka akustyczna z elementami improwizacji) i duchowej (elektroniczne sety). W rolę uczestników rytuału wciela się jazzowy kwartet, a nagrania przygotowane przez zaproszonych twórców muzyki elektronicznej sygnalizują pojawianie się kolejnych zjaw.

W efekcie skomplikowanego procesu twórczego i długich przygotowań powstała unikalna, dziesięcioczęściowa suita, na którą składają się utwory odpowiadające poszczególnym fragmentom II części „Dziadów” – „Upiór”, „Przygotowanie”, „Aniołek”, „Kocioł wódki”, „Pan i ptaki nocne”, „Wianek”, „Dziewczyna”, „Zakończenie”, „Widmo”, „ Epilog”.

Z historii zespołu
HIGH DEFINITION QUARTET to czołowy polski zespół wykonujący muzykę improwizowaną. W jego skład wchodzą – Mateusz Śliwa (saksofon), Piotr Orzechowski „Pianohooligan” (fortepian, kompozycje), Alan Wykpisz (kontrabas) oraz Grzegorz Pałka (perkusja).

Nagradzany na najważniejszych europejskich konkursach jazzowych, m. in. na Jazz Hoeilaart w Belgii, kwartet został odkryty jako nowa jakość w świecie kolektywnej improwizacji. Koncertując na całym świecie, muzycy nieustannie zaskakują nowymi posunięciami artystycznymi wykonując autorskie kompozycje i aranżacje pianisty Piotra Orzechowskiego, Pianohooligana.

Debiutancki krążek zespołu to „Hopasa” (EmArcy/Universal, 2013) uznany „Płytą Roku 2013” w ramach „polskich Oskarów jazzowych” Grand Prix Jazz Melomani. Autorska muzyka na płycie posiada unikatowy, elektryzujący język, który pozwolił Randy’emu Breckerowi określić zespół jako „jeden z najlepszych, a może i najlepszy zespół z jakim grał”. Drugi studyjny album pt. „Bukoliki” (ForTune) był już rearanżacją utworów Witolda Lutosławskiego, uznanym przez krytykę muzyczną „Płytą Roku 2015”.

Zespół zapraszany jest na najważniejsze polskie festiwale m.in. Jazz nad Odrą, Jazztopad, Festiwal Jazzowyw Piwnicy pod Baranami, do najważniejszych sal koncertowych w Polsce, takich jak: NOSPR (Katowice), Teatr ROMA (Warszawa), Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie, Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, a także na uznane zagraniczne imprezy: Jazz Utsav (Indie), Rochester Jazz Festival (USA), Edmonton Jazz Festival (Kanada), Ubud Jazz Festival (Bali-Indonezja), jazzahead! (Brema-Niemcy), czy do prestiżowych klubów, jak chociażby Bohemian Caverns (Waszyngton) czy Opus Jazz (Budapeszt). W 2018 roku zespół zrealizował dwutygodniowe tournee w Chinach.

Jesień tego roku przynosi długo wyczekiwany album „Dziady” (Polskie Wydawnictwo Muzyczne) i trasę koncertową z tymże materiałem. Niezwykły projekt zostanie zaprezentowany także w Świdnicy. Koncert odbędzie się w ramach 26. Międzynarodowych Świdnickich Nocy Jazzowych. Muzyczne wydarzenie rozpocznie się 26 października o godz. 18.30 w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury.

Bilety w cenie – w przedsprzedaży: 35zł/ 45zł, a w dniu koncertu: 45zł/ 55zł, można nabyć m.in. na stronie Świdnickiego Ośrodka Kultury – https://bilety.sok.com.pl/index.php/repertoire.html?id=221

Kto wygrał bilety na koncert?
Dla naszych czytelników mieliśmy dwa podwójne zaproszenia na koncert zespołu High Definition Quartet w Świdnicy. Aby je zdobyć należało odpowiedzieć na pytanie konkursowe: Od którego roku organizowane są Świdnickiego Noce Jazzowe? Chodziło oczywiście o rok 1995. Laureatami konkursu zostali – Malwina Kulasa i Paweł Pacek. Gratulujemy!

/oprac. AN/
/materiały organizatora/

Poprzedni artykułNa horyzoncie mecz z beniaminkiem ligi [BĘDZIE RELACJA LIVE]
Następny artykułZnaleziono pilot do samochodu