Strona główna 0_Slider MZEC w tydzień dociągnie ciepło na Przechodnią?Miasto wyjaśnia problemy z ogrzewaniem

MZEC w tydzień dociągnie ciepło na Przechodnią?Miasto wyjaśnia problemy z ogrzewaniem [Aktualizacja]

1

Do przyszłego tygodnia 6 kamienic z ulicy Przechodniej zostanie przyłączone do miejskiego ogrzewania?  Jak już informowaliśmy, w kilkudziesięciu mieszkaniach już w czerwcu zdemontowano piece i wykonano instalację CO, ale kaloryfery są zimne.

ulica Przechodnia

6 miejskich kamienic z ulicy Przechodniej zostało objętych programem rewitalizacji, w ramach którego miała być przeprowadzona wymiana systemu ogrzewania, remont dachów i elewacji. Na program miasto pozyskano na początku 2019 roku dotację unijną. Do dzisiaj na Przechodniej wyburzono piece i zainstalowano kaloryfery. Elewacje są nietknięte, a grzejniki nie grzeją, bo nie został wyłoniony wykonawca przyłącza. Przetarg na to zadanie miasto ogłosiło dopiero w sierpniu. We wrześniu postępowanie zostało unieważnione ze względu na zbyt wysoką cenę. Miasto przygotowało na to zadanie 268 tysięcy złotych, najtańsza oferta opiewała na 286 tysięcy.

Mieszkańcom nikt z Urzędu Miejskiego nie potrafił podać nawet przybliżonej daty, kiedy ciepło pojawi się w domach. Zamiast tego zaproponowano im grzejniki elektryczne, które miasto planowało kupić i wypożyczyć lokatorom z Przechodniej. O sytuację na tej ulicy rzecznika prasowego UM zapytaliśmy we wtorek, 8 października. Do dzisiaj nie ma odpowiedzi na pytania.

9 października w Biuletynie Informacji Publicznej Świdnicy pojawiło się ogłoszenie o powierzenie wykonania przyłącza do ciepłociągu dla ulicy Przechodniej w drodze postępowania z wolnej reki. Zadanie ma wykonać Miejski Zakład Energetyki Cieplnej za 218 tysięcy złotych. Ciepłownicy według umowy prace mają wykonać w ekspresowym tempie – do 18 października.

Dzisiaj o godzinie 12.40 Magdalena Dzwonkowska, rzeczniczka UM w Świdnicy przesłała odpowiedzi na pytania dotyczące problemów na ul. Przechodniej:

“Po otrzymaniu dokumentacji na remont elewacji i dachów budynków przy ul. Przechodniej, podjęto decyzję o włączeniu ich do sieci miejskiego ogrzewania. Na realizację tego zadania uzyskano zapewnienie o rekompensacie z NFOŚiGW.

Dokumentacja projektowa nie uwzględniała wykonania tych prac, jak również nie zawierała inwentaryzacji budynku, które są niezbędne do projektu instalacji CO. 28 stycznia br. podpisano umowę na prace projektowe instalacji wewnętrznych CO oraz inwentaryzacji budynków, z terminem wykonania do 28 kwietnia br.

2 lipca została podpisana umowa na wykonanie instalacji wewnętrznych CO, z terminem realizacji do dnia 31 października br.

Niestety, przetarg zorganizowany przez miasto nie wyłonił żadnego wykonawcy na budowę sieci ciepłowniczych. Próby jego znalezienia w trybie tzw. „wolnej ręki” również zakończyły się fiaskiem, ze względu na brak firmy zainteresowanej wykonaniem tej inwestycji. Po przeprowadzonych negocjacjach ostatecznie prace wykona Miejski Zakład Energetyki Cieplnej. Rozpoczną się one już za kilka dni. Budowa sieci i podłączenie budynków do miejskiego ogrzewania nastąpi w możliwie najkrótszym terminie.

Wszystkim najemcom lokali komunalnych, którzy zgłoszą takie zapotrzebowanie, są udostępniane grzejniki. Dostarczane są one przez zarządcę, czyli MZN. Informacje na ten temat można uzyskać u kierownika działu technicznego MZN, Piotra Antoniaka, pod nr telefonu: 74/852 40 71 lub 519 577 616.

Przewidziano także bonifikaty do czynszu, które będą rozliczne z Miejskim Zarządem Nieruchomości, w wysokości 2 zł za m2 na miesiąc.

Budynki przy ul. Przechodniej po wielu latach doczekały się gruntownego remontu. Dodatkowo, najemcy mieszkań nie ponosząc żadnych kosztów, otrzymają nowe instalacje grzewcze. Podniesiony zostanie im komfort i standard mieszkania. Podkreślić należy również, że podjęcie decyzji o zmianie źródła ogrzewania to także część z działań miasta związanych z walką z niską emisją.”

/asz/