Strona główna 0_Slider Miał być wiec bez polityki. Nie udało się

Miał być wiec bez polityki. Nie udało się

5

Studentka Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Świdnicy postanowiła zrobić gest, zachęcający Polaków do wzajemnej tolerancji i szacunku. Danuta Bessert poprzez media społecznościowe zaprosiła do Rynku na wiec pod hasłem “Zgoda buduje, niezgoda rujnuje”. Podkreślała, że nie ma mowy o polityce. Nie do końca się udało.

Chciałabym, abyśmy przypomnieli, że każdy człowiek zasługuje na szacunek niezależnie od swojej pozycji społecznej, każdy człowiek ma prawo do wyrażania swoich poglądów. Spierajmy się na argumenty, a nie używajmy argumentu siły dla udowodnienia swojej racji – apeluje pomysłodawczyni manifestacji. Jak zaznacza, jej pomysł nie był inspirowany przez żadne ugrupowanie, a wynika on jedynie z troski o przyszłe pokolenia. O tym, jak ważny jest udział młodych osób w wyborach mówiła przed świdnickim teatrem w swojej odezwie. Mówionym słowom towarzyszyło wymalowane na tekturze hasło – “Zabierz wnuczka na wybory”. – Zróbmy wszystko, aby przekonać nasze dzieci i wnuki, że los naszego kraju leży nam na sercu, że należy czuć się obywatelem i nie być obojętnym na sprawy publiczne. Oni, młodzi ludzie, młodzi obywatele powinni poczuć, jak ważne jest, by 13 października wszyscy poszli do urn i dokonali wyboru. Pokolenie nas, starszaków, powoli odchodzi. To oni, młodzi będą ponosić konsekwencje wyboru, jakiego dokonamy w niedzielę 13 października – zaznacza świdniczanka.

Apolityczna w założeniu manifestacja nie obyła się jednak bez typowo politycznej agitacji. Zaproszeni do skorzystania z możliwości zabrania głosu uczestnicy wiecu nie wsłuchali się w słowa Danuty Bessert. Przeciwko obecnemu rządowi protestował mecenas Andrzej Pawlikowski, głos zabrała również Jolanta Słabicka, kandydatka do parlamentu z list Lewicy. Własny apel wystosował również związany z Partią Wiosna wiceprezydent Świdnicy Szymon Chojnowski, który prosił o oddawanie głosów na kobiety, ubiegające się o mandat w parlamencie.

Wiec był skromny, udział w spotkaniu przed miejskim teatrem wzięli przede wszystkim seniorzy.

/asz/
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński