Strona główna 0_Slider Kuria o zakazie udziału duchownych w kampanii, a szef Episkopatu podpowiada na...

Kuria o zakazie udziału duchownych w kampanii, a szef Episkopatu podpowiada na kogo głosować

65

Z jednej strony oświadczenie świdnickiej kurii przypominające o zakazie angażowania się duchownych w kampanię przed wyborami parlamentarnymi, z drugiej list przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, abpa Stanisława Gądeckiego, który radzi katolikom, na jakie punkty programowe zwracać uwagę podczas głosowania. Zaprzeczające sobie stanowiska zostały opublikowane na stronie diecezji.

W związku z trwającą kampanią wyborczą do parlamentu Świdnicka Kuria Biskupia oświadcza, że żadna osoba duchowna zgodnie ze wskazaniami Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz Soboru Watykańskiego II, nie może angażować się w kampanie wyborczą, a tym samym wspierać poszczególne ugrupowania, które starają się o miejsce w parlamencie. Sobór podkreśla jednoznacznie, że Kościół, jako wspólnota religijna „w żaden sposób nie utożsamia się ze wspólnotą polityczną”, a także „nie wiąże się z żadnym systemem politycznym”, gdyż Kościół i państwo „są w swoich dziedzinach niezależne i autonomiczne” – pisze ks. Daniel Marcinkiewicz, rzecznik prasowy Świdnickiej Kurii Biskupiej, w komunikacie opublikowanym na stronie diecezji. – Wobec powyższego apelujemy o zachowanie właściwego podziału ról i kompetencji zarówno duchownych, jak i świeckich, a także kultury politycznej w duchu wzajemnego szacunku.

Oświadczenie świdnickiej kurii zostało ogłoszone w piątek, tymczasem w niedzielę wierni mogli podczas mszy wysłuchać listu abpa Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, poświęconego zbliżającym się wyborom parlamentarnym. Oprócz przypomnienia o obowiązku uczestniczenia w wyborach, arcybiskup radził wyborcom, na jakie elementy programu wyborczego powinni zwracać uwagę. – (…) katolicy powinni popierać programy broniące prawa do życia od poczęcia do naturalnej śmierci, gwarantujące prawną definicję małżeństwa jako trwałego związku jednego mężczyzny i jednej kobiety, promujące politykę rodzinną, wspierające dzietność, gwarantujące prawo rodziców do wychowania własnego potomstwa zgodnie z wyznawaną wiarą i moralnymi przekonaniami. W związku z tym katolicy nie mogą wspierać programów, które promują aborcję, starają się przedefiniować instytucję małżeństwa, usiłują ograniczyć prawa rodziców w zakresie odpowiedzialności za wychowanie ich dzieci, propagują demoralizację dzieci i młodzieży. Nie mogą się decydować na wybór kandydata, który wyraża poglądy budzące zastrzeżenia z punktu widzenia moralnego oraz ryzykowne z punktu widzenia politycznego – stwierdził duchowny w przedwyborczym przesłaniu.

W procesie dokonywania odpowiedzialnego wyboru odpowiedniego kandydata należy wziąć pod uwagę: jego prawość moralną, kompetencje w dziedzinie życia politycznego i obywatelskiego, potwierdzone dotychczasową działalnością publiczną, świadectwo życia w rodzinie oraz małej ojczyźnie. Liczą się również takie cechy osobowości jak: wyrazista tożsamość, szacunek do każdego człowieka, postawa dialogu i umiejętność współpracy z innymi, zdolność do roztropnego rozwiązywania konfliktów, miłość Ojczyzny oraz traktowanie władzy jako służby. Wybór takich kandydatów daje większą szansę na integralny i solidarny rozwój naszego kraju – dodał Gądecki.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułDo wygrania bilety na galę FEN 26! [KONKURS]
Następny artykułSięgnęły w Poznaniu po trzy medale