Strona główna 0_Slider Kto do Sejmu? Nowa prognoza dla okręgu wałbrzyskiego z szansą na kolejnego posła...

Kto do Sejmu? Nowa prognoza dla okręgu wałbrzyskiego z szansą na kolejnego posła ze Świdnicy

0

Cztery mandaty dla Prawa i Sprawiedliwości, trzy dla Koalicji Obywatelskiej i jeden dla Lewicy. Na taki wynik wyborów do Sejmu w okręgu wałbrzyskim wskazuje prognoza opracowana przez agencję CEC Government Relations, zajmującą się sprawami publicznymi w krajach Europy Środkowej. W przygotowanej analizie imiennie wskazano, którzy kandydaci mają największe szanse na uzyskanie miejsca w izbie niższej parlamentu.

Prognoza powstała na podstawie analizy sondaży opublikowanych między 18 sierpnia a 22 września, a także wyników poprzednich wyborów parlamentarnych, ubiegłorocznych wyborów samorządowych oraz analiz ekspertów. Zgodnie z opublikowaną prognozą, w okręgu wałbrzyskim obejmującym m.in. powiat świdnicki, w którym wyborcy zadecydują o podziale 8 mandatów, wyniki mają być następujące:

Prawo i Sprawiedliwość – 4 mandaty, które mieliby otrzymać: Michał Dworczyk (1. miejsce na liście PiS), Ireneusz Zyska (2. miejsce), Wojciech Murdzek (3. miejsce), Maciej Badora (4. miejsce). W przypadku ostatniego z wymienionych agencja CEC Government Relations nie wyklucza, że będzie on musiał powalczyć o fotel w Sejmie z Marcinem Gwoździem (5. miejsce na liście PiS), od 2018 roku wicemarszałkiem województwa dolnośląskiego.

Lewica – 1 mandat, który miałby otrzymać Marek Dyduch (1. miejsce na liście KW SLD). W przypadku uzyskania przez Lewicę niewystarczającego poparcia, mandat ten może przypaść liście KO.

Koalicja Obywatelska – 3 mandaty, które mieliby otrzymać: Tomasz Siemoniak (1. miejsce na liście KO), Izabela Mrzygłocka (2. miejsce), Monika Wielichowska (3. miejsce). Jeżeli kosztem Lewicy KO uzyska czwarty mandat, może on przypaść jednemu ze świdnickich kandydatów – Teresie Świło (6. miejsce) lub Jackowi Iwanczowi (14. miejsce). Autorzy prognozy zaznaczają jednak, że taka sytuacja jest mało prawdopodobna.

/mn/