Strona główna 0_Slider Jutro Tęczowy Piątek. Świdnickie szkoły nie przystąpią do akcji

Jutro Tęczowy Piątek. Świdnickie szkoły nie przystąpią do akcji

49

25 października odbędzie się kolejna edycja akcji Tęczowy Piątek, która ma na celu wsparcie młodzieży LGBT. Inicjatywie zdecydowanie sprzeciwia się Episkopat Polski, MEN apeluje do rodziców o zwrócenie uwagi na potencjalne zagrożenia i zachęca uczniów, by tego dnia ruszyli sprzątać cmentarze, a Rzecznik Praw Obywatelskich wskazuje, że „zwalczanie akcji przez ministerstwo godzi w prawa uczniów”. W związku z Tęczowym Piątkiem świdnickie szkoły średnie nie planują dodatkowych zajęć lub wydarzeń.

zdjęcie ilustracyjne (fot. Kampania Przeciw Homofobii)

Do okazania wsparcia nękanej na co dzień młodzieży LGBT i pokazanie, że każdy może czuć się bezpiecznie, będąc sobą, zachęca Kampania Przeciw Homofobii, która jest inicjatorem Tęczowego Piątku w polskich szkołach. W ubiegłym roku do akcji zgłosiło się ponad 200 placówek. Podczas czwartej edycji wydarzenia, w szkołach które zdecydują się do niego przystąpić, organizowane będą specjalne zajęcia, a na korytarzach zawisną plakaty wyrażające poparcie dla osób LGBT.

Tęczowy Piątek co roku budzi kontrowersje. Akcja spotyka się z krytycznymi opiniami środowisk prawicowych, natomiast Ministerstwo Edukacji Narodowej ostrzega rodziców, by bacznie przyglądali się zajęciom organizowanym w szkołach. – Rodzice powinni być czujni co do zajęć, jakie odbywają się w szkole. Tam bez ich wiedzy i zgody nie mogą odbywać się wydarzenia, które nie są zgodne z programem wychowawczo-profilaktycznym. Jeżeli rodzice mają jakiekolwiek podejrzenia, że w szkole są organizowane zajęcia, warsztaty czy prowadzone są spotkania, o których nie mieli wiedzy i nie zostali o tym wcześniej poinformowani, powinni interweniować u dyrektora. Jeżeli interwencja nie spowoduje oczekiwanych rezultatów, wtedy natychmiast powinni skontaktować się z kuratorium oświaty – podkreśla Anna Ostrowska z MEN.

Do akcji odniósł się także Episkopat Polski. – Sprawy kształcenia i wychowania powinny być jak najbardziej odległe od koniunktur politycznych i ideologicznych. Szkoła nie jest i nie może być miejscem na jakiekolwiek propagowanie środowisk LGBTQ – stwierdził bp Marek Mendyk, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, w wydanym oświadczeniu. – Należy pamiętać, że wszelkiego typu programy odnoszące się do wychowania bezwzględnie muszą być ustalane wspólnie z rodzicami i nauczycielami. To rodzice mają prawo do decydowania o tym, jakie treści wychowawcze są przekazywane ich dzieciom w szkole – dodał.

Z kolei w związku ze stanowiskiem resortu edukacji wobec akcji Tęczowy Piątek do ministra Dariusza Piontkowskiego zwrócił się Rzecznik Praw Obywatelskich. Adam Bodnar zwrócił uwagę, że według prawa oświatowego do wychowawczych zadań szkoły należy rozwijanie wśród uczniów postaw tolerancji i otwartości światopoglądowej, a także zapewnienie każdemu uczniowi bezpieczeństwa i warunków do prawidłowego rozwoju. – Dzieci nie będą bezpieczne i nie zrealizują swego prawa do edukacji, jeśli nie wyeliminujemy ze środowiska szkolnego dyskryminacji, uprzedzeń i motywowanej nimi przemocy. Jedynym sensownym narzędziem jest tu edukacja antydyskryminacyjna – podkreślił Bodnar.

Według obecnie dostępnych informacji, do piątkowej akcji nie planują się przyłączyć świdnickie szkoły średnie. W przypadku I Liceum Ogólnokształcącego nie zgodziła się na to rada rodziców. Tęczowego Piątku nie ma także w planach II Liceum Ogólnokształcące, podobnie jak Zespół Szkół Budowlano-Elektrycznych, Zespół Szkół Ekonomicznych oraz Zespół Szkół Hotelarsko-Turystycznych.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułNa jakie szkolenia może skierować nas pracodawca?
Następny artykułCzas na kolejne derby w rozgrywkach II ligi