Strona główna 0_Slider Dolnośląskie Forum Gospodarcze: Dotacje unijne w roli głównej

Dolnośląskie Forum Gospodarcze: Dotacje unijne w roli głównej

0

Budżet unijny na kolejne lata będzie trudny – nie zostawiła wątpliwości unijna komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług. Elżbieta Bieńkowska  przypomniała zgromadzonym na Forum Gospodarczym w Świdnicy, że Polska do tej pory pozyskała na czysto 100 miliardów złotych wsparcia ze środków Unii Europejskiej.

Kończąca swoją kadencję komisarz Bieńkowska z uczestnikami Forum nie mogła spotkać się osobiście. O najważniejszych aspektach nowego rozdania z budżetu unii mówiła w przekazie video. – Komisja wysłała nowy budżet do Parlamentu Europejskiego, Rady Europy i do krajów członkowskich. Na pewno będzie inny, będzie mniejszy, zarówno na politykę spójności jak i rolnictwo. Powodem tego jest sytuacja w Europie, ale nałożyły się na to także sprawy polsko-europejskie – mówiła Bieńkowska. – Ten budżet będzie trudny ze względu na dwa dodatkowe warunki: praworządność (szczególnie trudny dla Polski) i ochrona środowiska. Życzę państwu na długie lata, byście byli ostoją dla Polski przez swoją determinację i niezłomność, i pracę, by zmieniać kraj, by było coraz lepiej. I by nikt nie obrażał was mówiąc, że jesteście elitą, którą trzeba wymienić – dodała na zakończenie.

O staraniach, jakie czynią samorządy Pogórza Sudeckiego, by pozyskać dodatkowe środki z nowego rozdania unijnego, ale też z puli krajowej, mówił prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej. Lider Aglomeracji Wałbrzyskiej był również uczestnikiem debaty z udziałem przedsiębiorców i samorządowców, m.in. prezydent Świdnicy. Beata Moskal-Słaniewska, pytana o korzyści, jakie Świdnica odniosła dzięki unijnemu wsparciu, skoncentrowała się na inwestycjach proekologicznych – zakupie dwóch autobusów elektrycznych oraz rewitalizacji parków. Wśród zagrożeń w kolejnym okresie finansowania wskazała kłopoty, jakie samorządy będą miały z pozyskaniem wkładów własnych. Jej zdaniem główną przyczyną są zmiany w prawie podatkowym. – Jest rzeczą haniebną i niemoralną zwolnienie was z podatku dochodowego – zwróciła się d osób do 26 roku życia. Stwierdziła, że ta decyzja uczy unikania płacenia podatków, które są źródłem utrzymania tego, co jest potrzebne wszystkim wspólnie – od dróg, przez latarnie, po szkoły. Stwierdziła przy tym, że budżet Świdnicy zostanie uszczuplony o ok. 7-10 milionów złotych i konieczne będą cięcia w inwestycjach.

Podczas Forum członkowie Sudeckiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Świdnicy otrzymali odznaczenia Krajowej Izby Gospodarczej.

Uczestnicy forum mieli szansę na uzyskanie konkretnych informacji o możliwościach wsparcia przy wykorzystaniu środków unijnych. Mówił o tym m.in. Bartosz Kotecki, p.o. dyrektora Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy we Wrocławiu. Jacek Wasik, dyrektor Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej informował, jakie wyzwania stoją przed Nową Komisją Europejską. Wśród prelegentów znalazł się również prezenter TVN i mówca, Marcin Prokop, który przekonywał uczestników Forum, że zmiana jest szansą na rozwój, a nie zagrożeniem.

Podczas kilkugodzinnego spotkania w świdnickim teatrze przedsiębiorcy mogli skorzystać z porad kilkunastu instytucji, w kontekście wykorzystania środków unijnych.

Organizatorem wydarzenia był FRW Media Group przy współudziale Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

/asz/
Fot. Michał Nadolski