Strona główna 112 Auto wypadło z drogi po zderzeniu z dzikiem. Policja apeluje o ostrożność

Auto wypadło z drogi po zderzeniu z dzikiem. Policja apeluje o ostrożność

3

Świdniccy policjanci apelują do kierowców o szczególną ostrożność w okolicach lasów, łąk i pól uprawnych, gdzie na drogę często wychodzą dzikie zwierzęta. Przy zbyt dużej prędkości prowadzący auto może nie zdążyć zareagować. Na terenie powiatu świdnickiego tylko w ostatnim miesiącu doszło do 8 zdarzeń z udziałem dzikich zwierząt.

Do jednego z drogowych zdarzeń doszło w czwartek, o godzinie 21.39 na łączniku autostradowym w okolicy ronda Orderu Uśmiechu w Żarowie. Osobowe Renault zderzyło się tam z dzikiem, a następnie wypadło z drogi i zatrzymało się w rowie. Kierujący nie doznał poważniejszych obrażeń.

W miesiącach jesienno-zimowych, gdy warunki pogodowe często utrudniają widoczność, a zmrok zapada szybko łatwo może dojść do zderzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt wybiegających na jezdnię. To właśnie teraz wiele zwierząt migruje w poszukiwaniu pożywienia, nowego miejsca do życia a jedną z najtrudniejszych dla nich przeszkód do pokonania są drogi przecinające terytoria ich wędrówek. Największą aktywność zwierzęta przejawiają o zmierzchu i o świcie, pamiętajmy by właśnie wtedy zachować wzmożoną ostrożność – przypomina Magdalena Ząbek ze świdnickiej policji.

Nie lekceważmy znaku drogowego „Uwaga dzikie zwierzęta”. Takie znaki ustawione są w miejscach, gdzie takie zagrożenia często występują. Kierowca jadący z nadmierną prędkością może nie mieć wystarczająco dużo czasu, aby bezpiecznie zahamować czy wykonać manewr ominięcia przeszkody na drodze.
Zderzenie samochodu ze zwierzęciem wybiegającym na jezdnię może być groźne w skutkach a nawet skończyć się tragicznie zarówno dla zwierzęcia jak i pasażerów pojazdu – dodaje Ząbek.

/KPP Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułProkuratura wyjaśnia okoliczności śmierci ordynatora Kubiaczyka
Następny artykułKto tworzy gospodarczą i społeczną przyszłość Dolnego Śląska? Znamy nominacje do Dolnośląskich Gryfów