Strona główna Wydarzenia Anatol Szpur: „Ponad 90% Polaków jest bezpartyjnych”

Anatol Szpur: „Ponad 90% Polaków jest bezpartyjnych”

0

Rozmowa z Anatolem Szpur, bezpartyjnym kandydatem do Sejmu, liderem Listy KWW Koalicja Bezpartyjni i Samorządowcy, popieranym przez Cezarego Przybylskiego Marszałka Województwa Dolnośląskiego.

Dlaczego kandyduje Pan z listy Bezpartyjni i Samorządowcy?
Jak ponad dziewięćdziesiąt procent Polaków nie należę do partii politycznej. Jestem lokalnym samorządowcem, który stara się budować sprawną i dobrze funkcjonującą małą ojczyznę poprzez aktywne działanie. Warto zaznaczyć, że to samorządowcy są najlepiej oceniani wśród osób publicznych. Nie trzeba być członkiem partii politycznej, by aktywnie i skutecznie działać na rzecz mieszkańców. Nadmienię, że wśród osób zaangażowanych w ruch Bezpartyjni Samorządowcy są między innymi: Robert Raczyński – Prezydent Lubina czy Piotr Roman – Prezydent Bolesławca. Na czele naszego regionu stoi Marszałek Województwa Dolnośląskiego – Cezary Przybylski. Idee działalności bezpartyjnej warto propagować.

Wałbrzyszanie znają Pana jako aktywnego samorządowca działającego na rzecz mieszkańców. Dlaczego zdecydował się Pan na start w wyborach do Sejmu?
Po pierwsze działania i możliwości samorządowca kończą się przeważnie z możliwościami tego, co ma w zasobach gmina. Aby jeszcze lepiej działać dla mieszkańców miasta czy regionu trzeba poszukiwać wparcia „wyżej” i zabiegać o równego rodzaju wsparcie w ministerstwach czy programach rządowych. Dlatego poseł ma większy wachlarz możliwości dotarcia do źródeł i programów finansowania dla regionów. Po drugie należy zwrócić uwagę na działalność poszczególnych posłów i senatorów naszego regionu w ostatnich latach. Ich wielokadencyjność, sprawowanie tej samej funkcji nawet przez kilkanaście lat, powoduje wypalenie i brak zaangażowania, w tym również kreatywności. W wyborach walczą o zachowanie status qvo. Mieszkańcy muszą sobie zadać istotne pytanie. Czy praca posłanki, posła czy senatora sprowadza się do objeżdżenia wszystkich pikników i festynów w okolicy i umieszczenia z nich relacji na swoim facebooku? Albo zorganizowania konkursu plastycznego? Znam radnych i działaczy społecznych, którzy sami takie rzeczy świetnie organizują. Poseł i Senator powinien skutecznie działać dla mieszkańców regionu, ale również rozwiązywać konkretne sprawy.

Mieszkańcy znają Pana jako osobę zaangażowaną w realizację budżetów obywatelskich czy budowy parkingów, a także interwencji w naprawę infrastruktury. Jakie sprawy, oprócz kampanii wyborczej, prowadzi Pan obecnie?

Właśnie zrealizowaliśmy wraz z mieszkańcami projekty mikrograntów Wałbrzyskiego Biura Rewitalizacji m.in. projekt „Sąsiedzka ławeczka dla Seniora”, w ramach którego powstały nowe ławki oraz coroczny Przegląd Małych Teatrów. Niebawem będziemy się szykować wraz działaczami RWS Stary Zdrój i partnerami do zorganizowania corocznych paczek mikołajkowych dla dzieci. Wybory są ważne, ale nie najważniejsze.

Jaki jest program wyborczy Bezpartyjnych i Samorządowców?
Program nazywa się 5X5 i oparty jest na pięciu filarach: Zdrowa Polska, Ekologia, Przedsiębiorczość, Skuteczne Państwo, Bezpieczeństwo. Opracowali go prof. dr hab. Edward Czapiewski, dr Marek Woch, dr Marek Obrębalski, dr Rafał Nowakowski. Przez najbliższe dni będę starał się przybliżyć program poprzez Państwa portal oraz przedstawię swoje autorskie rozwiązania dla regionu.

Porozmawiajmy o programie, który zakłada wiele nowych rozwiązań. Zacznijmy od działu Zdrowa Polska. Czy prawdą jest, że chcecie zlikwidować NFZ?
Dokładnie tak. Zmienimy model finansowania służby zdrowia. Wówczas pieniądz w prosty sposób powinien podążać za pacjentem i być wydawany racjonalnie. Proponujemy likwidację NFZ, kolejnej obok Ministerstwa Zdrowia rządowej instytucji, a w jego miejsce utworzenie nadzorowanych przez marszałków województw Samorządowych Kas Pacjentów.

A co z opieką dla seniorów?
Będziemy wspierać i dofinansowywać projekty integracyjne i społeczne. Z funduszy europejskich dofinansujemy budowę Domów dla Seniora, zapewniających całodobową i kompleksową opiekę nad osobami starszymi. Sprawimy, by dla wszystkich osób, które ukończyły 75. rok życia, wyroby medyczne zostały objęte refundacją z budżetu państwa.

Służba zdrowia to przede wszystkim personel. Jak sprawić, by młodzi ludzie zechcieli pracować w zawodach opiekuńczo-medycznych?
Średnia wieku w tych zawodach to dzisiaj ponad 50 lat. Wiemy, jak przyciągnąć młodych ludzi do zawodu, aby w przyszłości nie groziło nam zamknięcie szpitali. Na wzór Dolnego Śląska stworzymy fundusz stypendialny dla przyszłych pielęgniarek i ratowników medycznych. Comiesięczne stypendia dla studiujących na tych kierunkach zapewnią nowe kadry w naszych szpitalach. Dzięki temu usprawnimy system pierwszej pomocy (SOR) oraz codzienną pracę szpitali. Ten projekt już wdrożył Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski.

Jest Pan samorządowcem. Jaką rolę powinien odgrywać samorząd w państwie?
Trzeba podkreślić najważniejsze, że silny samorząd, to silne państwo. To nasze małe ojczyzny są  naturalnym łącznikiem pomiędzy obywatelami a rządem. Warto zaznaczyć, że dobra współpraca rządu i samorządu gwarantuje wzmocnienie kraju i poczucie dumy z Polski.

Dlaczego w swoim programie wspominacie Państwo o paszporcie w każdej gminie?
Tak jak mieszkańcy Wałbrzycha mogą wyrobić sobie paszport w swoim mieście, tak mieszkańcy mniejszych miejscowości już nie. Wprowadzimy rozwiązania, dzięki którym paszport wyrobimy w naszych miejscach zamieszkania, nie stojąc w wielogodzinnych kolejkach w urzędach wojewódzkich.

Czy Państwa program zakłada rozwiązania dla przedsiębiorczych?
Przykładem może być elastyczny mechanizm urlopu macierzyńskiego. Pozwoli on chętnym mamom na pracę podczas tego właśnie urlopu. Kobieta dobrowolnie zdecyduje, w jakim wymiarze podejmie pracę. Najważniejsze to wprowadzenie mechanizmu jednolitej składki płaconej do ZUS-w wysokości 1000 złotych. Pozostawimy wybór w postaci dobrowolnego ZUS-u. To Polacy sami zdecydują, w którym systemie pozostać.

Mówicie o zatrzymaniu finansowaniu partii z budżetu Państwa. Dlaczego?
Tak, stop finansowaniu partii z budżetu państwa! Cytując wprost program – Co roku kilkadziesiąt milionów złotych, niezależnie od uposażeń posłów, otrzymują partie polityczne. Zastopujemy ten proceder, a zaoszczędzone środki przekażemy na służbę zdrowia. Podobnie jak w przypadku organizacji społecznych, wprowadzimy możliwość odpisu 1% od podatku na wybraną partię lub komitet wyborczy. W obecnym systemie fundacje pomagające dzieciom w potrzebie muszą walczyć o pieniądze, a partie, na które nie chcemy oddać głosu, są finansowane z naszych pieniędzy. Niech Polacy sami zdecydują, kogo chcą wesprzeć.

Ale Wy również po przekroczeniu odpowiedniego progu otrzymacie subwencje państwową.
Nie! Komitet Wyborczy Wyborców Koalicja Bezpartyjni i Samorządowcy nie jest partią polityczną! Startując w wyborach nie otrzymamy żadnej subwencji, bo ona należy się tylko partiom politycznym. Naszą działalność finansujemy z własnych środków. Trzeba być uczciwym wobec wyborców.

Porozmawiajmy o ekologii. Wałbrzych już walczy z plastikiem. Wasz program również obejmuje to zagadnienie. Ale czy tylko walka z plastikiem to jedyne działanie?
Zdecydowanie nie. Mówimy STOP mafii śmieciowej! Powołamy Agencję Ochrony Środowiska, a jej funkcjonariusze otrzymają uprawnienia operacyjne.

A co z pojawiającym się zagrożeniem braku wody?
W tym zakresie będziemy wnosić o przekształcenie „Wód Polskich” i przywrócenie samorządowi wojewódzkiemu nadzoru nad zasobami wodnymi w regionie. Ponadto przyspieszymy budowę zbiorników retencyjnych.

Postuluje Pan o dopłaty do elektrycznych samochodów i stacji ładowania. O co chodzi?
Stawiam na przedsiębiorczość i ekologię. Doprowadzę do wdrożenia projektu elektrycznych taksówek w miastach naszego regionu. Branża taksówkarska bardzo się rozwija. Elektryczne samochody to przyszłość motoryzacji. Barierą w rozwoju elektrycznych pojazdów są: brak stacji ładowania i koszty zakupu auta. Obecnie koszt przejechania 100 km samochodem elektrycznym to 8 zł! Dlatego warto zmienić auto na elektryczne!

Proponuje Pan również rozwiązania dla młodych. Co to jest?
To również moje autorskie rozwiązanie czyli Inkubatory Rozwoju Informatycznego. Doprowadzę do powstania w każdej miejscowości punktów na rozwój informatyczny dzieci i młodzieży. Stworzę program pod nazwą Inkubator Rozwoju Informatycznego. Będzie to obiekt z nowoczesną salą informatyczną, ogólnodostępny dla wszystkich, posiadający salę rekreacyjną (jak w nowoczesnych firmach branży IT) oraz aneks kuchenny. W inkubatorze zostaną zatrudnieni informatycy, którzy codziennie będą pracować z dziećmi i młodzieżą. Pomogą rozwijać ich zdolności w naukach programowania czy tworzenia grafiki. Każdy będzie mógł tu przyjść i pokazać swój talent. Informatyka to przyszłość zawodowa. To będą „informatyczne Orliki”, które wesprą młodych!

Dziękujemy za rozmowę!

Spot wyborczy kandydata:
https://www.facebook.com/AnatolSzpur.official/videos/522900311616630/

/Artykuł sponsorowany/
/Materiał sfinansowany ze środków Komitet Wyborczy Wyborców Koalicja Bezpartyjni i Samorządowcy/

Poprzedni artykułZa zbyt szybką jazdę pożegnali się z prawem jazdy
Następny artykułPrzebudowa boisk przy „Mechaniku” i II LO na finiszu [FOTO]