Strona główna Wydarzenia Jaworzyna Śląska „Zobaczyli” muzeum kolejnictwa dzięki barwnej opowieści

„Zobaczyli” muzeum kolejnictwa dzięki barwnej opowieści

0

Grupa członków koła Polskiego Związku Niewidomych zwiedziła parowozownię w Jaworzynie Śląskiej. Niedawno obchodzono święto pary, z tej okazji również osoby niewidome i słabowidzące postanowiły odwiedzić Muzeum Kolejnictwa. Wycieczkę oprowadził Zbigniew Gryzgot, były maszynista.

Fot. Paweł Legieżyński

Jaworzyna Śląska powstała w związku z budową stacji na otwartej w 1843 r. linii kolejowej Wrocław – Świebodzice. – Początkowo linia kolejowa z Wrocławia do Świebodzic miała przebiegać przez Świdnicę, jednak obawiano się, że może dojść do najazdów i grabieży miasta, dlatego linia została poprowadzona przez Żarów – tłumaczył zwiedzającym Zbigniew Gryzgot.

Zwiedzający wysłuchali zasad budowy, sposobu działania lokomotyw i  oznaczeń na nich zamieszczonych.

-W skład eksponatów wchodzą parowozy, które mogliśmy obejrzeć w znanych produkcjach filmowych takich jak: „Lalka”, „Rodzina Połanieckich”, czy „Anna Karenina” – wyliczał Zbigniew Gryzgot.

Każdy z uczestników wycieczki mógł pomyśleć życzenie i zadzwonić złotym dzwonkiem zawieszonym na kotle XIX wiecznej lokomotywy. W dalszej części grupa mogła zwiedzić kolejne pomieszczenia, gdzie znajdowało się biuro za czasów sekretarza partii Edwarda Gierka oraz makietę kolejki, na której uczniowie szkoły kolejowej mieli ćwiczenia.

Na zakończenie wycieczki zwiedzający zostali zaproszeni przez burmistrza Grzegorza Grzegorzewicza na mały poczęstunek do pobliskiej restauracji, gdzie czas umilił zespół  folklorystyczny „Jaworzynianie”.

W najbliższym czasie Związek Niewidomych ma w planach zorganizowanie kolejnej wycieczki.

Joanna Gnosowska

Poprzedni artykułCo grają w kinie? [REPERTUAR CINEMA 3D]
Następny artykułSpadł z wysokości ośmiu metrów