Strona główna Temat dnia Wypożyczenie samochodu – o czym warto wiedzieć

Wypożyczenie samochodu – o czym warto wiedzieć

0

Korzystanie z usług wypożyczalni samochodów to spora wygoda dla turystów szukających busa na wakacje, ale i przedsiębiorców oraz biznesmenów potrzebujących komfortowego samochodu klasy premium. Jest to również dobra opcja dla osób, które z różnych powodów nie mogą korzystać ze swojego auta, żeby dojeżdżać do pracy, szkoły, na zakupy itp.

Na co warto zwrócić uwagę przy wypożyczaniu auta?

Poznaj opinie o wypożyczalni

Decydując się na wynajem, zanim jeszcze podpiszemy umowę, warto znaleźć firmę, gdzie wypożyczenie samochodu odbędzie się na atrakcyjnych warunkach. Wystarczy poszperać w Internecie i sprawdzić opinie o wypożyczalniach świadczących usługi wynajmu aut w pobliżu miejsca naszego zamieszkania.

Sprawdź, w jakich miastach działa wypożyczalnia

Zazwyczaj auto można wypożyczyć na lotnisku, dworcu PKP czy w centrum miasta, w zależności od lokalizacji oddziału. Często wypożyczalnie umożliwiają podstawienie samochodu w miejsce wskazane przez klienta. Najwygodniejszą sytuację mają klienci największych i renomowanych wypożyczalni, które swoje oddziały mają w kilkunastu miastach w całej Polsce. Przykładowo wypożyczalnia samochodów MobiCars posiada oddziały w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie, Katowicach, Gdańsku, Kielcach, Lublinie, Łodzi, Radomiu i Toruniu. Tak szeroka sieć znacznie upraszcza kwestię wynajmu i zdawania auta wypożyczalni.

Jakie wymagania ma wypożyczalnia względem wynajmującego?

Wypożyczalnie samochodów mają swoje własne przepisy względem wynajmujących. Zdarza się, że firma mniej doświadczonym kierowcom wypożycza jedynie mniejsze i tańsze samochody. W wielu podmiotach obowiązuje również granica wieku, np. ukończone 21 lat i prawo jazdy przynajmniej od roku. W wypożyczalni MobiCars, która oferuje wynajem samochodów w Warszawie. Poza prawem jazdy konieczny jest też dowód tożsamości.

Czy samochód ma ubezpieczenie?

Wypożyczany samochód musi być ubezpieczony. Renomowane wypożyczalnie oferujące przykładowo wynajem samochodów w Poznaniu czy wynajem samochodów we Wrocławiu posiadają pełne ubezpieczenie AC, OC, NNW i ASSISTANCE. To ważne z punktu widzenia niespodziewanych wypadków, zarysowań itp., które zostaną pokryte z polisy, a nie z kieszeni klienta. W przypadku kolizji, w ramach posiadanego przez samochód ubezpieczenia AC wypożyczalnia powinna też podstawić auto zastępcze.

Dlaczego trzeba sprawdzić auto podczas odbioru?

Odbiór samochodu trwa zazwyczaj nie dłużej niż kwadrans. Podczas przekazywania pojazdu pracownik wypożyczalni ma gotowe dwa egzemplarze umowy do podpisania. Jeśli rezerwacja nie została wcześniej opłacona, należności uiścić można gotówką lub kartą płatniczą. Przy kierowcy wynajmującym samochód powinien też zostać sporządzony Protokół Przekazania Pojazdu.

Osoba wynajmująca musi dokładnie sprawdzić auto, zwracając uwagę na stan techniczny pojazdu. Większość wypożyczalni sprawdza, czy samochód został zwrócony w idealnym stanie. Wszelkie usterki należy więc odnotować w dokumencie jeszcze przed wynajęciem auta. W innym wypadku wynajmujący może zostać obarczony kosztami ich usunięcia. Poza przeglądami warto zajrzeć w aktualną książeczkę serwisową. Oczywiście większość firm oferuje auta nowe, maksymalnie 3-letnie, które są w dobrym stanie technicznym z podbitymi książeczkami, ale ostrożności nigdy za wiele. W protokole znaleźć się też powinien poziom paliwa odbieranego samochodu.

Wynajem auta to nic trudnego, a jest to wygodne rozwiązanie dla osoby prywatnej, turysty i przedsiębiorcy. Jeżeli wiadomo już jak postępować planując wynajem, warto przed podpisaniem umowy wypożyczenia samochodu poświęcić czas na wybór najlepszej wypożyczalni z najciekawszą ofertą.

/Artykuł sponsorowany/