Strona główna Wydarzenia Rzecznik patentowy – jak działa zastrzeganie znaku towarowego?

Rzecznik patentowy – jak działa zastrzeganie znaku towarowego?

0

Rzecznik patentowy to – jak sama nazwa wskazuje – osoba, która pełni rolę pełnomocnika i reprezentanta klienta przed polskim Urzędem Patentowym, Europejskim Urzędem Patentowym czy przed sądami powszechnymi. W kręgu jego zainteresowań znajdują się sprawy dotyczące własności intelektualnej oraz przemysłowej.

1. Kim jest rzecznik patentowy?
2. Kompetencje
3.Działania rzecznika patentowego

Zanim zgłosimy się do odpowiedniej osoby, warto dowiedzieć się, z jakimi sprawami się do niej udać i na jaką pomoc będziemy mogli liczyć w przyszłości.

Kim jest rzecznik patentowy?
Bezcenna jest jego znajomość prawa własności przemysłowej oraz intelektualnej, co pozwala na skuteczną i profesjonalną reprezentację w zgodzie z procedurami najważniejszych instytucji. Poza tym jednak rzecznik patentowy dysponuje wiedzą techniczną, która jest niezbędna do stworzenia prawidłowego opisu patentowego i opracowania optymalnych zastrzeżeń we wniosku. Korzystanie z tego pośrednictwa, nie tylko oszczędza czas, ale także pozwala uniknąć niedociągnięć, do których można by dopuścić działając na własną rękę. Rejestracja marki czy zastrzeżenie znaku towarowego przebiegnie dzięki temu sprawnie.

Kompetencje
Zakres działań rzecznika patentowego jest szeroki. Przede wszystkim możemy liczyć na jego pomoc, chcąc sprawdzić, czy wymyślona przez nas nazwa ma szansę uzyskać pożądaną ochronę. W tym celu weryfikuje się dane polskie oraz międzynarodowe. Wyniki badań mogą nie być jednoznaczne, zwłaszcza jeśli znak towarowy jest podobny do jakiegoś istniejącego. Właśnie wtedy można liczyć na doświadczenie specjalisty. Przygotuje on także zgłoszenie znaku towarowego, którego adresatem jest urząd patentowy. Rzecznik dopilnuje, aby ochrona prawna znaku towarowego zachowała ciągłość, co możliwe jest pod warunkiem dopełnienia formalności. Kwestię, jaką jest ochrona marki Zielona Góra, Warszawa i cała Polska traktują poważnie, co sprawia, że możliwe są i sprawy sporne. Rzecznik patentowy może także monitorować rynek pod kątem ewentualnych naruszeń, gdy priorytetem jest ochrona marki firmy.

Działania rzecznika patentowego
Rzecznik patentowy dysponuje uprawnieniami procesowymi, może więc być pełnomocnikiem strony i uwierzytelniać dokumenty. Pomaga, gdy jego zadaniem jest zgłoszenie i zastrzeganie znaku towarowego, ale także gdy dochodzi do konieczności egzekwowania praw. To znacznie skuteczniejsze działanie niż samodzielnie uzupełniane wzory patentowe.

Rzecznik patentowy musi być profesjonalistą, uważajmy więc na samozwańczych doradców.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułZa nami IV Festiwal Mąki w Siedlimowicach! [FOTO]
Następny artykułPiękne bajki dla dzieci Marii Konopnickiej