Strona główna 112 Rozmawiali z seniorami o bezpieczeństwie

Rozmawiali z seniorami o bezpieczeństwie

0

Osoby starsze cały czas są na celowniku przestępców, którzy bez skrupułów wykorzystują ich bezradność, podeszły wiek, łatwowierność i „dobre serce”. Dzięki prowadzonym przez instytucje i służby działaniom oraz akcjom prewencyjnym na rzecz bezpieczeństwa osób starszych, coraz częściej udaje się udaremnić próby wyłudzeń oraz kradzieży na szkodę seniorów. Chcąc dotrzeć z informacjami o zagrożeniach i sposobach unikania ich skutków do jak największej liczby seniorów, świdniccy policjanci zdecydowali się na otwarcie punktu konsultacyjnego w placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Coraz więcej osób ma więc świadomość tego, w jaki sposób działają sprawcy oszustw i jak nie stać się ich ofiarą. Apele, programy profilaktyczne, szkolenia seniorów to jedna z metod uświadamiania o istniejących zagrożeniach dotyczących oszustw “na wnuczka” czy też “na policjanta”, które są społeczeństwu doskonale znane, a jednak sprawcy wciąż starają się zrobić wszystko, aby przejąć pieniądze od seniorów – mówi Magdalena Ząbek ze świdnickiej policji. Mundurowi chcą jednak postawić na ciągłą edukację, stąd pomysł otwarcia punktu konsultacyjnego.

W dniach 16, 18 i 20 września w w placówce ZUS-u w Świdnicy obecni byli funkcjonariusze świdnickiej komendy , którzy rozmawiali z odwiedzającymi urząd osobami przede wszystkim o problematyce związanej z przestępstwami na tzw. “wnuczka” oraz “policjanta”, a także o problemach dnia codziennego – tłumaczy Ząbek.

Działania oparte są o porozumienie zawarte między Komendantem Głównym Policji, a prezesem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w sprawie współpracy w zakresie przeciwdziałania zagrożeniom bezpieczeństwa obywateli. Funkcjonowanie punktów konsultacyjnych jest elementem akcji profilaktycznej pn. ”Porozmawiaj w ZUS-ie o bezpieczeństwie” w ramach Wojewódzkiego Programu Profilaktycznego „Wzorowy Senior”, którego celem jest ograniczenie przestępstw powszechnych, w tym głównie na seniorach, edukacja z zakresu odpowiedzialności prawnej, prawidłowe zabezpieczenie własnego mienia oraz sposób postępowania w określonych sytuacjach zagrożenia – dodaje rzecznik świdnickiej policji.

/KPP Świdnica, opr. mn/