Strona główna Wydarzenia Dobromierz Rolnicy z gminy Dobromierz podziękowali za plony

Rolnicy z gminy Dobromierz podziękowali za plony [FOTO]

0

Dziękczynienie za zebrane plony, radość z owoców ciężkiej pracy, szacunek dla tradycji i chleba tworzą istotę tej prastarej uroczystości. W sobotę, 31 sierpnia w Dobromierzu rolnicy, mieszkańcy i ich goście podsumowali kolejny rok pracy na roli.

Sobotnie obchody gminnego Święta Plonów w Dobromierzu rozpoczęły się uroczystym nabożeństwem dziękczynnym w kościele pw. św. Piotra i Pawła, któremu przewodniczył biskup świdnicki Ignacy Dec, koncelebrowanym przez ks. Józefa Siemasza, ks. Andrzeja Walerowskiego, ks. Wenancjusza Roga, ks. Andrzeja Raczyckiego, ks. Konrada Polesiaka i ks. Sylwestra Kawę.

Po mszy barwny korowód dożynkowy wraz z kapelą “Janicki” i zespołami “Dobromierzanie” i “Kostomłocianie”, prowadzony przez starostów Agnieszkę Świerk i Tomasza Heredę przeszedł do dobromierskiego parku na dalszą część świętowania.

Po przekazaniu chleba przez starostów głos zabrał wójt Jerzy Ulbin, który podkreślił symbolikę gminnego Święta Plonów. Przypomniał, że tak dawniej, jak i dziś, dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku dla każdego rolnika. – To święto radości i odpoczynku po ciężkiej pracy. To też święto zadowolenia z dobrze wypełnionych obowiązków. Tradycyjnie podczas obrzędów dożynkowych chcemy Wam rolnikom, mieszkańcom wsi, podziękować za trud i ciężką codzienną pracę, za wysiłek włożony w zbiór plonów, którymi obdarzyła nas ziemia – mówił wójt Jerzy Ulbin.

Na scenie wystąpił Zespół Ludowo-Estradowy Mokrzeszów oraz zespoły folklorystyczne “Dobromierzanie” i “Kostomłocianie”, zaś tańce ludowe zaprezentowali najmłodsi mieszkańcy gminy. W trosce o zdrowie mieszkańców wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Świdnicy, Gmina Dobromierz przeprowadziła akcję profilaktyczną w kierunku osteoporozy i profilaktyki słuchu. Stacja “Caritas” zajęła się badaniem poziomu ciśnienia, cholesterolu i cukru, zaś kompleksową opiekę medyczną imprezy zapewnił WOPR z Wałbrzycha.

Najmłodsi uczestniczyli w konkursach i zabawach sportowych z licznymi nagrodami ufundowanymi przez Gminę Dobromierz i firmę TOYOTA. Gwiazdą wieczoru był zespół JORRGUS, twórca takich hitów jak: “Będziesz moja”, czy “Gdzie jesteś Ty”. Na najbardziej wytrwałych czekała zabawa taneczna przy muzyce zespołu “Sami Swoi” oraz pokaz sztucznych ogni.

Wręczono także nagrody laureatom konkursów na:

  • “Najpiękniejszą dekorację posesji”: I miejsce Karina Wiązek i sąsiedzi, II miejsce Iwona Kołodziej-Kozłowska, III miejsce Anna Pokrzyk, wyróżnienia: Robert Abramowicz, Bartek Abramowicz, Irena Tarka, Anna Dyląg, Aleksandra Luks i Elżbieta Bucka.
  • “Dożynkowy wypiek”: I miejsce Ewelina Matkowska, II miejsce Halina Wysoczańska, III miejsce Elżbieta Kirklo.
  • Statuetka za “Najładniejszy wieniec dożynkowy”, jak i nagroda publiczności trafiła do sołectwa Dobromierz.

/UG Dobromierz, opr. mn/