Strona główna Wydarzenia Przyjdź i oddaj krew. Zbiórka w Strzegomiu i Jaworzynie

Przyjdź i oddaj krew. Zbiórka w Strzegomiu i Jaworzynie

0

Wakacje dobiegły końca, wróciliśmy do szkół i pracy w pełni siły. Niestety wśród nas są osoby, które potrzebują naszej pomocy w postaci transfuzji krwi. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu zachęca do oddawania krwi.

Rozpoczyna się rok szkolny, niestety jest to także bardzo trudny okres dla naszych szpitali. W sposób lawinowy zwiększa się ilość pacjentów potrzebujących krwi, spada natomiast ilość osób mogących oddać krew z uwagi na dużą ilość dyskwalifikacji. Ta smutna rzeczywistość, może mieć potencjalnie wpływ na każdego z nas – mówi Joanna Ziejło-Augun z wałbrzyskiego RCKiK. Przypomina przy tym, że krwi nie można wyprodukować. Z tego drogocennego daru korzystają noworodki, osoby starsze, po wypadkach, ciężko chore, jak i po zabiegach chirurgicznych.

Aktualne stany magazynowe krwi w poszczególnych centrach krwiodawstwa można sprawdzić na stronie krew.info/zapasy. Według stanu na dzień 5 września 2019 roku w RCKiK w Wałbrzychu brakuje krwi grup 0 Rh+, 0 Rh-, A Rh+, A Rh-.

Już w najbliższy wtorek, 10 września w godzinach od 9.00 do 13.00 na terenie OSiR-u w Strzegomiu odbędzie się kolejna zbiórka krwi organizowana przez Młodzieżową Radę Miejską oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji. Z kolei dzień później, w środę RCKiK będzie organizowało zbiórkę krwi w Jaworzynie Śląskiej. Osoby zainteresowane udziałem w niej proszone są o stawienie się w obiekcie wielofunkcyjnym na Stadionie Miejskim przy ul. Sportowej, z dowodem osobistym, w godzinach od 9.30 do 13.30.

opr. Joanna Gnosowska