Strona główna Wydarzenia Pomóż świdnickim dzieciom, zostań wolontariuszem Akademii Przyszłości

Pomóż świdnickim dzieciom, zostań wolontariuszem Akademii Przyszłości

0

Akademia Przyszłości to nowatorski program edukacyjny skierowany do dzieci ze szkół podstawowych. Projekt jest realizowany przez Stowarzyszenie Wiosna i po raz pierwszy trafi także do Świdnicy. Potrzebni są wolontariusze, którzy pomogą dzieciom w nauce.

Dziecko jest naszym partnerem, pytamy je o opinię. To ono decyduje o udziale w programie, ma realny wpływ na to jak będą wyglądały zajęcia i cała akademia. W Akademii jest ktoś tylko dla Ciebie! Taką świadomość ma każdy z naszych podopiecznych – opisują organizatorzy akcji. – Przez rok z konkretnym dzieckiem pracuje jeden Tutor, który dba o to, żeby zajęcia były dla Dziecka atrakcyjne i inne niż te w szkole. A przede wszystkim – indywidualnie dociera do dziecka i prowadzi je do przemiany.

Tutorzy spotykają się na indywidualnych zajęciach z dziećmi co najmniej raz w tygodniu. Pracę nad zadaniami z konkretnego przedmiotu szkolnego (z którym dziecko sobie nie radzi), wykorzystują do zmiany mentalności dzieci – pomagają im uwierzyć w siebie, wyznaczać sobie ambitne cele i dążyć do ich realizacji. Wspólnie odkrywają świat i uczą się dostrzegać jego dobre strony. Zdanie dziecka się liczy! Tutor to nie nauczyciel, tylko partner, dlatego wspólnie z dzieckiem wypracowuje i podpisuje kontrakt, w którym znajdują się zasady ich współpracy. W Akademii każde dziecko może być z siebie dumne – nie ma podziału na uczniów z czerwonym paskiem i bez. Podopieczny otrzymuje Indeks Sukcesów, gdzie Tutor zapisuje jego największe zwycięstwa. Być może to pierwszy moment, kiedy dziecko z radością pokaże swój Dyplom rodzicom.

Wolontariusz spotykając się regularnie z dzieckiem i uczy je wygrywać. Pokazuje jego dobre strony. Podnosi jego samoocenę, sprawia, że dziecku zaczyna się chcieć.

Co zyskuje wolontariusz jako opiekun wybranego dziecka?

-zdobędzie atuty i kompetencje ważne na rynku pracy,

-sprawdzi się w nowych warunkach rozwoju na różnych ścieżkach kariery,

-poczuje, co to znaczy być dla kogoś naprawdę ważnym- dla kogoś kto go potrzebuje!

Wolontariusz w Akademii Przyszłości przynajmniej raz w tygodniu spotyka się „jeden na jednego” z uczniem i prowadzi z nim zajęcia, wykorzystując metodę tutoringu. W trakcie zajęć krok po kroku buduje w dziecku wiarę w jego możliwości, stosując różne metody i wykorzystując do tego zagadnienia z konkretnego przedmiotu, z którym dziecko ma problemy w szkole.

W pracy z podopiecznym Akademii sięgamy też do spotkań integracyjnych. Nie rzadziej niż raz na dwa miesiące kolegium, czyli zespół wolontariuszy i podopiecznych Akademii działający przy danej szkole, organizuje wspólne wyjście do kina, teatru, opery, muzeum, na kręgle, basen czy w inne atrakcyjne miejsca.

Wolontariusz jest też w stałym kontakcie z darczyńcą – osobą, która funduje Indeks dla dziecka, umożliwiając mu w ten sposób udział w Akademii. Informuje go o sukcesach i postępach dziecka.

Osoby zainteresowane zapraszamy do kontaktu mailowego: [email protected] lub telefonicznego: 690 822 007

/materiały organizatora/

Poprzedni artykułOd 1,2 do ponad 2 promili. Pijani na drogach powiatu świdnickiego
Następny artykułWspaniały wynik charytatywnego pikniku dla Kai