Strona główna Wydarzenia Świebodzice Odkryli wiekową studnię podczas rewitalizacji podwórka

Odkryli wiekową studnię podczas rewitalizacji podwórka [FOTO]

0

W trakcie robót ziemnych prowadzonych na ulicy Słowackiego w Świebodzicach odkryto studnię datowaną na przełom XV/XVI wieku lub wiek XVIII.

Odkrycia dokonano 10 września 2019 roku podczas prac budowlanych realizowanych w ramach rewitalizacja ulicy Słowackiego w Świebodzicach. – Pod betonową płytą znaleziono dawną kamienną studnię. O odkryciu został zawiadomiony Konserwator Zabytków z Wałbrzycha, który przybył 12 września, dokonać oględzin. Wykonano dokumentację fotograficzną oraz pomiarowo-opisową odkrytego obiektu, z której wynika, że jest to cembrowina z kamienia nieregularnego o średnicy zewnętrznej 2,2 m, grubości ścian 0,3m i głębokości całkowitej ok. 12 m (głębokość do lustra wody 2,5 m) – tłumaczą urzędnicy ze świebodzickiego magistratu.

Wstępnie stwierdzono, że odkrycie kwalifikuje się jako obiekt zabytkowy z art. 3 ustawy o ochronie zabytków. Studnia datowana jest na podstawie analogii na XV/XVI – XVIII wiek. Dalsza analiza projektu budowlanego, pozwoli podjąć kolejne prace konserwatorskie – dodają.

/UM Świebodzice, opr. mn/

Poprzedni artykułSprawdzone zestawy witamin dla dzieci
Następny artykułEkspresową drogą do Wrocławia pojedziemy za 8-9 lat?